Kırklareli Üniversitesi “3. Kariyer Günleri Etkinlikleri” sona erdi

13
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) tarafından bu yıl 3. düzenlenen Kariyer Günleri Etkinlikleri “Hedef Sağlıkta Daha İyi Bir Hizmet” Konferansı ile sona erdi.
HABER MERKEZİ
25 Mart 2013 Pazartesi günü Saat 14.00’da Kültür Merkezi Alt Salon’da Miapera Otel Genel Müdürü Fırat Örnek ve Four Seasons Otel Satınalma Müdürü Onur Bozkur’un katılımı ile “Turizm Sektöründe İnsan Kaynakları Yönetimi” Konferansı ile başladı.
Daha sonrasında “5. İş Dünyası Meslek Yüksekokulu Mezunlarından Neler Bekleniyor”, “Bilgi ve Belge Yönetiminde Bölgesel İşbirliği Olanakları”, “Büyüyünce Ne Olacaksın”, “Balkan Kütüphaneler Birliği 3. Yıllık Toplantısı”, “Yeni Mezunların Kariyer Olanakları ve Sektör Temsilcileriyle Buluşma”, “Gıda Mühendisliğinin Sektördeki Yeri”, “Mezuniyet Sonrası Kamuda ve Özel Sektörde Kariyer” ve “Sağlık ve Kurumsal Hizmetler” Konferansı ile devam etti.
Oldukça yoğun geçen 3. Kariyer Günleri’nin son etkinliği ise Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nca düzenlenen “Hedef Sağlıkta Daha İyi Bir Hizmet” Konferansı oldu.
29 Mart 2013 Cuma günü saat 14.00’da Kültür Merkezi alt salonda başlayan konferansa konuşmacı olarak Hospital ve Medikalist Hastaneleri Genel Müdürü İsmet Karakaya, Aka Koleji Müdürü Rıza Yıldız, Eczacıbaşı Evital Bakım Merkezi Medikal Sorumlusu Dr. Şaziye Süzen Özer ve Eczacıbaşı Evital Bakım Sorumlusu Dr. Mustafa Ekmeksiz katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Kırklareli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ulaş yaptı.
Sağlık alanında ciddi bir açık olduğunu ifade eden Ulaş, yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Toplantı siz öğrencilerimiz için son derece önemli bir toplantıdır. Hizmet dendiğinde aklımıza bilerek hizmet ve bilmeden hizmet etmek geliyor. Bizim mutlaka bilerek hizmet etmemiz gerekiyor. Hizmete bir yerden başlamak gerekir. Bu toplantıda sizlere nereden ve ne şekilde başlayacağınızı gösterecek ipuçları verecektir. Verilen ipuçlarını da artık sizin değerlendirmeniz gerekiyor. Sağlıkta muazzam bir açık var. Sağlığın en önemli yapı taşlarını oluşturuyorsunuz. Ancak yapı taşlarını oluşturmanız için kendinizi yetiştirmeniz gerekiyor. Eğer konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye sahipseniz daha sağlıklı ve daha iyi hizmet vermiş olursunuz.”
Türkiye’deki sağlık problemleri, yapısı, yapılan uluslararası karşılaştırmaları ve sağlıkta çalışanların hekim, ebe, sağlık görevlilerinin ve personellerinin çalışma hayatındaki gerçeklerini anlatan Hospital ve Medikalist Hastaneleri Genel Müdürü İsmet Karakaya’da, 65 ve üzeri yaş vatandaşların sağlıklı yaşam sürelerinin artmasını hastane sayılarının artmasından ve sağlık alanındaki gelişmelerinden kaynaklandığını söyledi.
Karakaya;
“Uluslararası kentsel nüfus oranı yıllar geçtikçe artıyor. Ülkemizde de bu oranın yüzde 80’lere yaklaştı. Kentte yaşayan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Yıllara göre nüfus oranlarına baktığınızda yaş ortalamalarında çok değişiklik olmuş. 1990’lar ile 2000’li yılların sonlarına bakıldığında yaş ortalaması 65 ve üzeri insanların yaşam süresinin gittikçe uzadı. Bu da sağlıkla paralel olarak devam ettiğini çok rahatlıkla anlayabiliriz. Sağlıklı yaşam sürelerinin artmasının başında sağlıkta yaşanan gelişmeler ve hastane sayılarının gittikçe arttığıdır” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.