Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü uyarıyor; “Anız Yangınları’na dikkat!..”

10
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada hasat öncesi eğitim, hasat kontrolleri ve anızların yakılmasının önlenmesi konularında gerekli çalışmaların yapıldığı, her türlü tedbirlerin alındığı belirtilerek Anız Yangınları’na karşı vatandaşların dikkatli olması istendi.
HABER MERKEZİ 
Hasat öncesi eğitim, hasat kontrolleri ve anızların yakılmasının önlenmesi konularında gerekli çalışmaların yapıldığını ve her türlü tedbirin alınarak uygulamaya konulduğunu belirten Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“26.05.2011 tarih ve 2011/01 nolu Kırklareli Valiliği Hasat Tebliği ile 26.05.2011 tarih ve 2011/02 no.lu Anız Yakılmasının Önlenmesi Tebliği yayımlanarak yürürlüğe girmiş, ayrıca ilgililere tebliğ edilmesi amacıyla Kaymakamlıklara, İlgili Kamu Kurum ve Kuruluşlarına, Belediye Başkanlıklarına, Köy ve Mahalle muhtarlıklarına gönderilmiştir.
Bilindiği gibi 2011 yılı hasat sezonu Arpa ürünü ile başlamış olup Buğday Hasadı ile devam etmektedir. Zaman zaman yağışlı havanı sona ermesi ve sıcakların yeniden artmasıyla hasat edilmeyen alanlar ile hasat edilen anızlarda yangın riskleri daha da artacaktır. Özellikle açık alanlar ve anızlarda çıkacak bir yangın rüzgarın etkisiyle de kısa zamanda büyük alanlara yayılabilmektedir. Biçilmeyen alanlarda büyük maddi kayıpların yanında doğada yaşayan diğer canlılara da büyük zararlar vermektedirler. Bu nedenle başta Biçerdöver ve Balya Makinesi sahipleri olmak üzere, tarlalarını biçtiren ürün sahipleri de gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. 
* “Ürün sahipleri tarlasının başında olmalı” 
Bu amaçla ürün sahipleri ürünü biçilirken mutlaka tarlasının başında bulunmalıdır. Biçim esnasında olası yangınlara karşı dikkatli olunmalı, biçerdöver ile biçilen yerler mutlaka kontrol edilmeli, biçerdöverden ya da başka nedenlerden çıkabilecek kıvılcım olabileceğini düşünerek dikkatli olmalıdır. Yangın çıktığında yayılmasını önlemek amacıyla, tarlada, yakın bir alanda ya da köyde mutlaka pulluk takılı bir traktör hazır bulundurulmalıdır. Olası yangında yayılma riski yüksek olan yerlerde tarla sahipleri, tarla sınırlarına ya da uygun yerlere pulluk ile en az beş sıra çekilerek gerekli önlemleri almaları olası yangınların yayılmasının önlenmesi açısından yararlı olacaktır. Olası Yangınlarda en yakın itfaiye kuruluşlarına haber vereceklerdir.
* “Her ürün ve tarla için biçerdöver ayarları gözden geçirilmeli”
Biçerdöver sahipleri ve Biçerdöver Operatörleri biçerdöver sahipleri biçerdöverlerinin bakım ve ayarlarını zamanında ve teknik özelliklerine göre yaptıracaklar. Biçerdöverlerini “Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kurslarına” katılmış operatörlere kullandıracaklar. Yangın söndürücü (yangın çıkacağı dikkate alınarak biçerdöverlerde kullanmaya hazır en az 15 Kg’lık iki adet yangın söndürme cihazı, 15 M2’lik tutuşmaya dayanıklı malzemeden yapılmış branda ile yangını haber vermek için ses ve ışıklı ikaz cihazları ve ecza dolabı bulunduracaklar. Her ürün ve tarla için biçerdöver ayarlarını gözden geçirecekler. Kısa zamanda fazla alan biçmek için ilerleme hızını artırmayacaklar. Biçerdöverlerinin bütün parçalarının tam ve eksiksiz olması ve aynı zamanda teknik ölçülere uygun, kendilerinden beklenen görevleri yapar vaziyette olmasını sağlayacaklardır.
Hasat sezonu boyunca İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli yetkili kontrolörler gerekli denetimleri yapacaklardır. Valilik emirlerine uymayanlara gerekli yasal işlem yapılacaktır. Ancak denetimlerin dışında da gerek ürün sahipleri ve gerekse duyarlı vatandaşlar;  Kırklareali İl Tarım Müdürlüğü Santral 214 35 47-214 20 23-214 80 46-214 10 92, Babaeski İlçe Tarım Müdürlüğü 512 10 22-512 10 88, Demirköy İlçe Tarım Müdürlüğü 681 50 32-681 50 30, Kofçaz İlçe Tarım Müdürlüğü  762 20 11, Lüleburgaz İlçe Tarım Müdürlüğü 415 25 99-415 46 39, Pehlivanköy İlçe Tarım Müdürlüğü 714 10 21-714 10 24, Pınarhisar İlçe Tarım Müdürlüğü 615 10 34-615 10 39, Vize İlçe Tarım Müdürlüğü 318 10 15-318 10 68 telefon numaralarına da her türlü ihbar ve şikâyetlerini bildirebilirler.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here