Kırklareli sele teslim

23
Kırklareli’de etkili olan sağanak yağış nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerinde su baskını yaşanırken, bölgede incelemelerde bulunan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman sel mağdurlarını da ziyaret etti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de 4 Şubat sabahı saat 03.30 sıralarında başlayan sağanak yağış kent merkezinde etkisini arttırınca metrekareye 53 kilogram yağış düşerken, Karahıdır Mahallesi’ndeki evler başta olmak üzere kent merkezinde ve beldelerde yaklaşık 150 ev ve iş yerini su bastı. Dereköy Köyü’nde evinin çatısında mahsur kalan bir vatandaş Kırklareli Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarıldı.
Kırklareli Belediyesi İtfaiye ekipleri ve Kırklareli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Ekipleri mağdur olan vatandaşların yardımına koştu. Ev ve iş yerlerindeki suları tahliye çalışmaları sürerken Kırklareli Valisi Mustafa Yaman bölgede incelemelerde bulundu. Yaşanan afeti yerinde inceleyen Yaman, sel mağdurlarının sıkıntılarını dinleyerek, gerekli yardımın kendilerine en kısa sürede ulaştırılacağını söyledi. 
Vali Yaman yaptığı açıklamada; “Sabaha karşı başlayan ve etkili olan yağmur sel baskınlarına neden oldu. Afet ekiplerimiz hemen çalışmalara başladı. Dereköy’de çatıda mahsur kalan bir vatandaşımız kurtarıldı. Orada bir problemimiz kalmadı. Kent merkezinde de incelemelerimiz başladı. Hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Kısa sürede hayat normale dönülecek” dedi.
Vali Yaman, mağdur olan insan sayısı ve varsa telef olan hayvanların tespiti için de çalışma yapıldığı da kaydetti.
* Kırklareli’de sel hayatı felç etti
Sabaha karşı başlayan ve yer yer etkisi artan sağanak yağış dolayısıyla, Kırklareli-Edirne, Kırklareli-Pınarhisar ve Kırklareli-Asilbeyli Köyü yolu kısa süreli araç trafiğine kapatıldı.
Kırklareli Belediyesi İtfaiye ekipleri, Kırklareli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Ekipleri ve Karayolları ekipleri tarafından araç trafiğine kapatılan yollarda çalışmalar başlatıldı. Kırklareli-Edirne yolu Karahıdır Mahallesi’nde araç trafiği tek şeritten sağlanırken, Kırklareli-Asilbeyli köyü yolu araç trafiğine açıldı. Kırklareli-Pınarhisar yolunda ise çalışmalar gün boyu devam etti. Yer yer etkisini arttıran sağanak dolayısıyla Pınarhisar, Edirne ve Asilbeyli köy yollarında araç trafiği kontrollü şekilde sağlanıyor.
Kırklareli’nin Akalar, Pınar, Karahıdır Mahalleleri’nde şiddetli sağanak yağış dolayısıyla bu tür su baskınlarının yaşandığını dile getiren Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, itfaiye ekiplerinin aralıksız tahliye çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
* Hafta sonuna kadar yağış olması bekleniyor
Kırklareli Meteoroloji İl Müdürü Naci Gürbüz, Kırklareli’de 4 Şubat 2013 Pazartesi günü sabaha karşı saat 02.00 sıralarında başlayan sağanak yağışın yer yer etkisini arttırdığını belirterek, yapılan tahminlere göre hafta sonuna kadar bölgede sağanak yağışın etkili olmaya devam etmesini beklediklerini söyledi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here