Kırklareli Şehitliği’nde anlamlı tören

28
*  “18 Mart Şehitler Günü”nde tüm Şehitlerimiz Kırklareli Şehitliği’nde düzenlenen tören ile gurur ve minnettarlıkla anıldı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Valiliği Anma Komitesi tarafından düzenlenen 18 Mart Şehitler Günü Anma etkinliklerinin ilki dün saat 09.30’da Kırklareli Şehitliği’nde yapıldı.
Törene; Kırklareli Vali Vekili H. Volkan Köksal, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, askeri ve mülki erkan, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, merkezdeki orta dereceli okullardan 10’ar kişilik öğrenci grupları, şehit aileleri ve yakınları ile vatandaşlar katıldı.
Kırklareli Vali Vekili H. Volkan Köksal, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve Şehit Ailelerini temsilen bir şehit ailesi tarafından Şehitliğe çelenk konuldu. Müteakiben saygı duruşu ve atışı yapıldı. Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müzik Öğretmeni Utku İzgi yönetiminde İstiklal Marşı söylendi ve Şanlı Bayrağımız göndere çekildi.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Topçu Binbaşı Ferhat Akgün şunları kaydetti:
“Bugün; yüce Türk Milleti’nin ve kutsal vatan topraklarının bağımsızlığı ve bütünlüğü uğrunda, kahraman vatan evlatlarımızın, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek, şehitlik mertebesine ulaştıkları gündür.
Bugün; aynı zamanda, tüm imkânsızlıklara rağmen, çanakkale’nin geçilmeyeceğinin, Türk Milleti’nin esir edilmeyeceğinin, Türk Vatanı’nın parçalanmayacağının tüm dünyaya haykırıldığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 96’ıncı yıldönümüdür.
Bu zafer; yıkılmakta olan Osmanlı Devleti’nin küllerinden, yeni bir Türk Devleti’nin doğmasının ve Türk Benliği’nin kazanılmasının ilk kıvılcımını veren bir kahramanlık ve diriliş destanıdır. Tarihe bu destanın yazıldığı gün, tüm "şehitlerimizi anma günü" olarak kabul edilmiştir. Aziz şehitlerimizi, böyle anlamlı bir günde, gönlümüz sevgi, şükran ve minnet dolu olarak bir kez daha anıyoruz.
Değerli konuklar; bugünün anlamı bizler için çok büyüktür.
Bugün; bayrağımızın sonsuza kadar göklerde özgürce dalgalanması, ülkemizin ve milletimizin bağımsızlığı ve bütünlüğü ile ulu önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesini yakalama uğrunda, ettikleri yeminlerine sadık kalarak, canlarının bedeliyle bu toprakları vatan yapan, kanlarıyla  bayrağımızı renklendiren, Türk Ulusu’nun "yok oldu" denilen anlarda bile dirilmesini sağlayan, milletinin vicdanında ve gönlünde en kutsal ölümsüzler olarak yaşayan, kahraman şehitlerimizin günüdür.
Tarihimiz, her millete nasip olmayan kahramanlık destanları ile doludur. Bunların önde gelenleri; Malazgirt, Niğbolu, Kosova, Plevne, Çanakkale, Dumlupınar, Sakarya Savaşları’dır. Bu destanlarda; Türklüğün vatanseverlik, asalet ve kahramanlık gibi hasletleri en yüksek değerlere ulaşmıştır.
Bu destanlar arasında Çanakkale ve Türk Kurtuluş Savaşı, gerektiğinde ölmesini bildiği için yaşamaya hak kazanan milletlerin haysiyet mücadelesi, Türk Ulusu’nun gelecek kuşaklar^ armağan etmekle gurur duyduğu, onur abideleridir. Bu zaferler; erinden en yüksek rütbeli komutanına kadar, Türk Askeri’nin her zaman ordusuna inancı ve desteğini tam olarak sürdüren Türk Milleti’nin bağımsızlığını ve onurunu en ağır koşullarda dahi koruyacağının kanla yoğrulmuş şeref timsalleridir.
Aziz şehitlerimizin bizlere emaneti saygıdeğer şehit aileleri;
Ne mutlu ki sizlere, evlatlarınız kendilerinden öncekiler gibi içtikleri anda sadık kalarak, vatan ve millet uğrunda canlarını seve seve feda ettiler. Onlarla ne kadar övünseniz ne kadar gurur duysanız azdır. Sizler böyle kahraman evlatlara, bizler ise böyle yüce silah arkadaşlarına sahip olmanın haklı gururunu taşıdığımız sürece, şehitlerimizin ruhu şad olacak ve sonsuza dek Türk Milleti’nin kalbinde yaşayacaktır. Büyük onurumuzla övünç duyuyor sizleri yürekten selamlıyoruz.
Yüce Türk Milleti’nin kahraman şehitleri;
Bizler, bu topraklarda bağımsız ve onurlu yaşamanın, şanlı bayrağımızı göklerde özgürce dalgalandırmanın bedelinin nasıl ödendiğini, bu uğurda nasıl fedakarlıklara katlanıldığının bilinci içindeyiz.
Bugün bu vatanda, bağımsız ve barış, içinde yaşayabiliyor, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği çağdaş ve laik cumhuriyet içerisinde yarınlara güvenle bakabiliyorsak  hiç şüphe yok ki, bunu anne ve babalarını evlatsız, evlatlarını öksüz, eşlerini gözü yaşlı bırakan, kadın ve erkeği, genci ve yaşlısı ile bu kutsal toprakları kanlarıyla sulayan siz aziz şehitlerimize borçluyuz.
Bizlere emanet ettiğiniz, şanlı bayrak ve kutsal vatan için nöbet sırası şimdi bizdedir. Aldığımız yüce emaneti, kendimizden sonra gelenlere devretmeden son nefesimizin verilmeyeceği bilinciyle dimdik vazifemizin başındayız.
Türk Ulusu’nun bağrından çıkan ve aslında Türk Ulusu’nun kendisi olan TSK’nin mensupları olarak bizler, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda atalarımızın sergilediği kararlılık ve inançla diyoruz ki; Sizlerin bıraktığı kutsal emanete yönelen saldırılar, inançlı ve karalı göğsümüzde parçalanacak, içinde bulunduğumuz durumlar ne olursa olsun, gücümüzü ve cesaretimizi damarlarımızdaki  asil kandan alarak, bütün engeller aşılacak, ulu önder Atatürk’ün kurmuş olduğu laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti, O’nun ilke ve devrimleri ışığında, milli birlik ve beraberlik içerisinde, sonsuza dek yaşatılacaktır.
Her karış vatan toprağını kanlarıyla sulayan ve özgür Ayyıldızlı Bayrağın gölgesinde huzur içinde yatan, başta ulu önder Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi, şükran ve minnet duygularıyla anarken, değerli şehit ailelerine ve kahraman gazilerimize saygılarımı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun.”
Kırklareli Vali Vekili H. Volkan Köksal; “Uğruna öldüğün değerlerimizi, vatanımızı sizler gibi canımız pahasına milletçe sonsuza dek koruyup kollayacağımıza bugün huzurlarında bir kez daha söz veriyoruz. Rahat uyu” diye yazdı.   
Kırklareli Vali Vekili H. Volkan Köksal’ın Şehitlik Defteri’ni imzalamasının ardından törene katılanlar Kırklareli Şehitliği’ndeki Şehit Mezarları’nı gezerek karanfil bıraktılar. Tek tek Şehit Mezarları’nı gezerek karanfil bırakan Kırklareli Vali Vekili H. Volkan Köksal, burada şehit aileleri ile görüşerek bir isteklerinin olup olmadığını sordu. Her türlü sorunlarında yanlarında olacağını belirtti.
Kırklareli Şehitliği’ndeki törenin ardından Kırklareli Vali Vekili H. Volkan Köksal başta olmak üzere tüm katılımcılar Kırkşehitler Anıtı’na geçti. Buradaki Şehitlik Defteri’ni de imzalayan Vali Vekili Köksal;  “Bugün milletçe sizleri bize bıraktığınız mirastan ötürü şükran ve minnetle anıyoruz. Huzurunuzda saygı ile eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun” yazdıktan sonra beraberindekilerle birlikte anıtı gezerek karanfil bıraktılar. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here