Kırklareli Sağlık Müdürlüğü’nde, sağlık personeline “Domuz Gribi” aşısı uygulandı

16
Kırklareli Sağlık Müdürlüğü’nde, sağlık personeline “Domuz Gribi” aşısı uygulandı

Tüm dünyayı kasıp kavuran Domuz Gribi’nde korunma amaçlı uygulanan aşılar ilimize de ulaştı. Bu doğrultuda Kırklareli Sağlık Müdürlüğü’nde dün ilk domuz gribi aşıları yapıldı. Saat 15:00’da başlayan ilk etap aşılamada, enjekte edilmesi mecburi olan sağlık personeline, Domuz Gribi aşıları uygulandı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kırklareli Sağlık Müdürü Mehmet Bilgin, “Sağlık personelimize yapılan aşılar ile halkın Pandemik A (H1N1) Grip Aşısı’nı güvenle kullanabileceğini duyurmak istedik” dedi. Sağlık personeline aşılamadan önce bir bilgilendirme toplantısı da yapıldığını belirten Bilgin, konuşmasının devamında şu bilgilere yer verdi; “Tüm Türkiye’de olduğu gibi bugün ilimizde de sağlık çalışanlarına domuz gribi dediğimiz H1N1 virüsü ile ilgili aşıyı bugün burada yapacağız. Basın önünde de özellikle bunu paylaşmak istedik. Bütün vatandaşlarımızın güvenle bu aşıyı yapmaları konusunda da tüm sağlık çalışanlarına örnek teşkil etmek amacıyla bugün buradayız. Değerli basın mensupları şu anda bütün sağlık ocağı sorumlu hekimlerimiz, başhekimlerimiz ve özel sektör sorumlu müdürleri ve sağlık meslek yüksekokulu temsilcileri şu anda hepimiz buradayız.  

Bu konuyla ilgili genel bir toplantı yaptık sizlerle. Kısaca aşılamayla ilgili sizlere bilgi vereyim. Bugün şu saat itibariyle Türkiye’de domuz gribinden ölenlerin sayısı 7’ye ulaştı. En son Şanlıurfa’da 14 yaşında bir çocuğumuz vefat etti. Biz yaklaşık 2009‘un 15 Mayısı’ndan beri bu işi takip ediyoruz.

Ilk vakanın Türkiye’de tespit edilmesinden bu yana her Il’de olduğu gibi Kırklareli Sağlık Müdürlüğü olarak biz de gereken tedbirleri almaya başladık. Bunu zaman zaman sizle de paylaştık. Bugüne kadar Ilimizde 7 adet domuz gribi vakası görüldü. Bunların 5’i yabancı uyrukluydu. Kapıdan girişlerde termal kamerayla bunları tespit etmiştik. Labaratuarla doğruladık, bu 5 yabancı uyruklu zaten ülkemizi terk etti. Diğer ikisi T.C vatandaşıydı. Bunlardan birtanesi Kıbrıs’ta öğrenciydi, birtanesi de yurtdışı seyahatinden dönüşte bu hastalığa yakalanmıştı. Onlar da hergün düzenli takip edildi. Ilaçları verildi kontrol altına alındı. Bu iki vakamız da iyileşti.

Grip ve grip benzeri tüm vakalar ile ilgili haberleri günlük olarak bütün sağlık kurumlarımızdan akşam saatlerine doğru alıyoruz. Bunları takip ediyoruz. Şu ana kadar Ilimizde çok önemli bir durum görülmedi. Aşılarımızı ilk kullanan sağlık personeli bu konuda şanslı bir grubu oluşturuyor. Sağlık personelimiz hastalıkla ilgili her türlü eğitimi almış bulunuyor, bununla birlikte gerekli donanım ve techizatlarımızı da hazır bulunduruyoruz. Okullar, çocuklar, sınır kapıları takip ediliyor.

Il Sağlık Müdürlüğümüzdeki aşılamalardan sonra aşılarımız diğer sağlık kurumlarına gönderelecek. En geç yarın (bugün) sağlık personelleri aşılanacak“ dedi.

Bilgin’in kamuoyuna yönelik açıklamalarının ardından, sağlık personelinin aşıları görevli sağlık ekipleri tarafından yapıldı.

 Ilk aşı Kırklareli Sağlık Müdürü Mehmet Bilgin’e uygulanırken diğer personel de hemen akabinde aşı oldu. Aşılamanın ardından personele kendi bilgilerinin yer aldığı T.C. Sağlık Bakanlığı Pandemik A (H1N1) Grip Aşı kartı verildi. Aşı kartlarının üzerinde ad, soyad, baba adı, anne adı, doğum tarihi, T.C. kimlik no, adres, sağlık kurumu, aşının ticari ismi, aşılanma tarihi yer alıyor.

 Kart üzerinde yer alan duyurularda ise “10 yaş ve üzerindeki kişilere tek doz aşı uygulanmasının yeterli olduğu, 9 yaş ve altında olanlar ile bağışıklık sistemi yetmezliği bulunanlara ise iki doz aşı uygulanması gerektiği ve iki doz arasındaki sürenin en az 3 hafta olması gerektiği yer alırken aşılar ve bulaşıcı hastalıklar ile ilgili sorular ve sorunlar için Il Sağlık Müdürlüğünün (0288) 214 37 37 nolu telefonlardan kendilerine ulaşmaları isteniyor. Ayrıca aşı kartlarını saklamalarının gerektiği de kartın üzerinde bulunan bilgiler arasında var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here