Kırklareli PTT’si Kan Alma Kampanyası düzenleyecek

16
* Kırklareli PTT Başmüdürü Servet Önder yaptığı açıklamasında PTT Genel
Müdürlüğü tarafından başlatılan”Sağlık Hizmetleri Dönüşüm Projesi"
çalışmaları kapsamında Şubat ayı içerisinde “Kan Alma Kampanyası”
düzenleyeceklerini belirtti.

HABER MERKEZİ
PTT Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan”Sağlık Hizmetleri Dönüşüm Projesi" çalışmaları kapsamında Edirne Kan Alma Merkezi ile temasa geçilerek Şubat ayı içerisinde “Kan Alma Kampanyası” düzenleyeceklerini belirterek şunları kaydetti:
“2010 yılında bütün personelimizin sağlıklı bir yaşam sürmeleri, rahatsızlıklarının önceden tespit edilerek tedavi edilmesinin yanı sıra dinamik olarak görev yapabilmeleri için gerekli bilgilendirme ve uyarıların yapılarak önlem alınması, düzenlenecek kampanyalarla bu alanda da sosyal sorumluluğun yerine getirilmesi amacıyla hazırlanan “Sağlık Hizmetleri Dönüşüm Projesi” çalışmaları yapılmaktadır.
Günümüzde tıp ve teknoloji alanındaki tüm gelişmelere rağmen kan, kan bileşenleri ve kandan elde edilen ürünlerin yerine geçebilecek bir tedavi aracı bulunamamıştır. Kan, kaynağı insan olan ve elde edilmesi için başka alternatifi olmayan bir tedavi aracı olup, Ülkemizde kan bağışı konusunda gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında oldukça geri sıralarda yer almaktadır. Bu ülkelerde gönüllü kan bağışlarının nüfusa oranı %5’e ulaşabilirken ülkemizde bu oran halen % 1.5-2 civarındadır. En önemli problem gönüllü kan bağışçısı sayısındaki yetersizliktir.
Bu nedenle personelimizi kan bağışı yapmalarına teşvik etmek, bunu alışkanlık haline getirmelerini sağlamak suretiyle bir nebze de olsa ülkemizdeki kan ihtiyacına katkı sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüz ile Türk Kızılay’ı arasında imzalanan protokol çerçevesinde personelimiz arasında kan bağışı kampanyası düzenlenmesine karar verilmiştir. Kampanya kapsamında çalışan personelimizin eş ve çocukları ile vatandaşlardan da kan alınacaktır.
Ayrıca bu kampanya çerçevesinde kan bağışında bulunan tüm personelimizin kan grupları belirlenerek kendisine bildirilecek, belirlenen kan gruplan ilgili birimlerce GSÖ (Genel Sağlık Ödemeleri) Programı’na da işlenecektir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.