Kırklareli PTT, çalışmalarını değerlendirdi

20
PTT Kırklareli Başmüdürlüğü tarafından 2009 yılı Eylül sonu itibariyle hedef- gerçekleşme sonuçları ile 2010 yılı hedefleri ile iş ve işlemlerini belirlemek ve kurumun hizmetlerinin daha ileriye götürülebilmesi amacıyla görüş ve önerilerin alınarak sorunların karşılıklı olarak görüşülmesi amacıyla bir toplantı düzenlendi.

HABER MERKEZİ
Dün saat 09.30’da düzenlenen toplantıya;  Kırklareli PTT Başmüdürü Servet Önder, İdari ve Mali Birimler Müdürü Recep Döşlüoğlu, İşletme ve Teknik Birimler Müdürü Ünal Yavuz, Kontrolör Nail Yılmaz, Babaeski PTT Merkez Müdürü Recep Halil Öntürk, Demirköy PTT Merkez Müdür Vekili Salih Kaya, Kırklareli PTT Merkez Müdürü M. Telat Akalın, Lüleburgaz PTT  Merkez Müdürü Cem Tırpancı, Pınarhisar PTT Merkez Müdür Vekili Sebahattin Er, Vize PTT Merkez Müdürü Salih İnce ve İdari ve Mali Birimler Müdürlüğü Personel ve İdari İşler Şefi Tevfik Zümrüt katıldı.
Kırklareli PTT Başmüdürü Servet Önder yaptığı konuşmasında çalışmalarla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmak sürekli müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla PTT iş yerlerimizin vatandaşın keyifle gidip gelebileceği yerler haline getirmek amacıyla başmüdürlüğümüz dahilinde; Demirköy, Vize ve Pınarhisar PTT Müdürlükleri ile İğneda PTT Şubesinin PTT Bank tadilatları başlatılmıştır.
Lüleburgaz PTT binamızın bulunduğu binanında PTT Bank kapsamına alınması sağlanmış olup, projesinin hazırlanmak üzeredir. Ayrıca Lüleburgaz salonuna konulan Sıramatik ve oturma grupları ile müşterilerin çok rahat bir ortamda tahsilat yapmalarına imkan sağlanmıştır.
Ancak vatandaşlarımız bu güzelliklerin yanında bizlerden güler yüzlü ve layık olduğu hizmeti almak istemektedir. Daha önceki toplantılarda da belirttiğim gibi "halka hizmeti hakka hizmet” olarak benimseyen bir kurumun mensupları olarak çalışmanızdır. Ve son dört yılda da büyük ölçüde bunu başarmış vatandaş şikayetleri yok denecek kadar azalmıştır. Bunun için sizlere teşekkür ediyorum.
Bunun yanında merkez müdürü ve vekili arkadaşlarımın  müşteri şikayet ve sızlanmalarını çok iyi dinlemelerini ve en doğru ve en kısa sürede sonuçlarının bildirilmesini istiyorum. Maalesef şikayetleri laf kalabalığına getirerek ve konuyu dağıtarak müşterinin şikayetini tarafıma ve bir üst makamlara ulaşmasını sağlayan müdürlerinde bundan sonra daha dikkatli olmalarını istiyorum.
Günümüzde teknolojisinin gelişmesi, yaşam standartlarının yükselmesi ve pazar sınırlarının kalkması sonucu alış-verişin internet üzerinden ve çeşitli görsel yayınlar aracılığı ile yapılmaya başlanmasına sebep olmuş, bu da beraberinde kargo taşımacılığının ön plana çıkmasına neden olmuştur. Ancak kurulan özel kargo şirketleri oluşan kargo pazarında, payın büyük bir kısmını ele geçirmişler, bunun sonucunda kuruluşumuzun asli hizmetlerinden olan kargo taşımacılığında önemli oranda pazar kaybı meydana gelmiştir. 2008 yılı PTT “Kargo Yılı” olarak ilan edilmiş olup, 2 Temmuz 2008 den itibariyle tüm yurt genelinde uygulamaya geçilmiştir.
Genel müdürlüğümüzce ünitelerin kabul etmeleri gereken kargo  hedefleri belirlenmiş olup, bu hedeflerin tutturulmasından birinci derecede müdür ve vekilleri sorumlu tutulacakları belirtilmiş olmasına rağmen maalesef hiç bir merkezimizde kargo hedefine ulaşılamamıştır.
2009 yılı mayıs ayından itibaren Lüleburgaz’da 19 Kırklareli’nde de 11 olmak üzere 30 adet firma ile sözleşme imzalanmış olup, maalesef kötü yönetim ve denetimsizlikler sonucu Lüleburgaz ve Kırklareli’nde en önemli kargo potansiyelleri bizi bırakmışlardır.   Bu iki merkezimizin yılsonuna kadar sonuna kadar kaybettikleri potansiyeli bulacaklarını düşünüyorum.
Genel müdürlüğümüzce yapılan bir dizi çalışmalar sonucu, yeniden yapılandırılarak yeni bir anlayış ile 02.06.2008 tarihinden itibaren hizmet vermeye başladığımız kargo sektöründe, 02.06.2008-02.06.2009 dönemi  için başmüdürlüğümüz hedefi olarak genel müdürlüğümüzce aylık 4.686 adet belirlenmiş olup, ünitemiz merkezlerinin koli kabul işlem trafikleri göz önünde bulundurularak merkez müdürlüklerine ait hedefler bildirilmiştir.
* PTT Gişe Matik "İnsansız Tahsilat Sistemi kuruldu
PTT’nin kentlerin işlek caddelerinde bulunan işyerlerinin önüne "Gişe Matik" konulması ile ilgili çalışmalar tamamlanmış olup; bu proje ile gişelerden verilmekte olan PTT Bank hizmetlerinin personelsiz gerçekleştirilebileceğini, nakit tahsilat yapan ve para üstü verebilen akıllı makineler aracılığıyla vatandaşlarımız sıra beklemeden fatura ödemesi ve posta çeki işlemi yapabilmektedir. İlimizde de 2 merkeze bu makinelerden kurularak hizmete verilmiştir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here