Kırklareli protokolü Kurban Bayramı’nda bir aradaydı

13
Kırklareli’de Kurban Bayramı dolayısıyla bayramlaşma töreni düzenlendi. Bayramlaşma sırasında konuşma yapan Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu domuz gribi hakkında uyarılarda bulundu.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu’nda düzenlenen törende, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Akkoç, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç ve kamu  kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile siyasi parti temsilcileri bayramlaştı.
Törende, bir konuşma yapan Kırklareli Valisi Aydoğdu, bayramların Türkiye’nin kültürel zenginliğini gösterdiğini, bayramlarda insanların millet olma olgusunu daha iyi idrak ettiğini belirtti.
Ülkedeki domuz gribi salgını nedeniyle bayram ziyaretlerini çok kısa tutacaklarını anlatan Aydoğdu, şunları söyledi; “Biliyorsunuz ülkemizde bütün dünyada görünen bir sıkıntı yaşıyoruz. Doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız bir açıklama yapıyor. Bayramlarda bizim için öpüşme, koklaşma, tokalaşma, sarılma, kucaklaşma birbirimizle samimi olma günleri yaygın olan gripte oradan yayılıyor, bu konuda da dikkatinizi çekiyorum. Biz programımızda buna uygun hastane ziyareti, kalabalık askeri yerleri çıkarttık. Ancak huzurevi ve çocuk yuvasına mutlaka gidelim fakat bu ziyareti de çok kısa tutacağız.”
daha sonra konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan kısa bir konuşma yaparak Kırklareli halkının ve tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını tebrik etti.
Daha sonra söz alan AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam bayramlaşma saatinin uygunsuz bir saatte olduğunu belirterek; “Valiliğimizin hazırlamış olduğu bu program farklı saatte ve farklı şekilde olabilirdi. Bugün herkes kurban kesme telaşı içerisindeyken buraya bayramlaşmaya gelemeyebilir. Ben burada birçok siyasi parti temsilcisini göremiyorum. Bunun yanı sıra bu programlar daha geniş kapsamlı olmalı. Bu programa muhtarlar ve halkta katılmalı. Belediye Başkanı Cavit Çağlayan bunu dikkate alır ve bir dahaki programı bu şekilde düzenlerse düzenlenen program amacına ulaşmış olur” dedi.
Belediye Başkanı Çağlayan’da kendisine karşı söylenen bu sözlere cevap vererek “Bizde bir dahaki bayrama sivil halk açılımı yaparız” dedi.
Daha sonra söz alan CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek; “Milletvekilimizin sözlerine katılıyorum. Programlar daha geniş kapsamlı yapılabilir ve saatleri daha uygun zamanlarda olabilir. Hatta halkımızın bayramı bayram havasında yaşayabilmesi için belediye hoparlörlerinden müzik verilebilir.
Biz siyasetçiler devamlı halk ile iç içe olma durumundayız. Bayramlarda bir yere gidip diğerine gitmezsek olmaz. Bu yüzden bu tür programlar hazırlanırken diğer ilçelerimizin program saatleri de dikkate alınmalı” dedi.
Konuşmaların ardından Kırklareli Çocuk Yetiştirme Yurdu ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarete Milletvekilleri katılmazken Vali Aydoğdu’nun yanında Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve diğer kurum müdürleri hazır bulundu. Çocuklarla bayramlaşan Vali Aydoğdu çocuklarla ettiği sohbet sırasında domuz gribi nedeni ile ellerini sık sık dezenfekte etmeleri gerektiğini ve mecbur kalmadıkları sürece kimseyle tokalaşmamaları ve öpüşmemeleri konusunda uyardı. Daha sonra Vali Aydoğdu ve Belediye Başkanı Çağlayan çocuklara bayram harçlıklarını vererek yurttan ayrıldı.
Programın devamında Kız Yetiştirme Yurduna geçen Vali Aydoğdu ve Başkan Çağlayan burada da çocuklarla bayramlaştıktan sonra hepsinle tek tek ilgilenerek sıkıntıları olup olmadığını sordu. Herhangi bir sıkıntılarının olmadığını belirten çocuklar Vali Aydoğdu ve Başkan Çağlayan’a teşekkür ettiler. Yaklaşık yarım saat süren ziyaretin ardından buradaki çocuklara da harçlık dağıtıldı. Vali Aydoğdu buradaki çocuklara da domuz gribi uyarısında bulundu.
Kız Yetiştirme Yurdu ziyaretinin ardından ise huzur evi ziyareti gerçekleştirildi. Burada da yaşlılar ile tek tek ilgilenen Vali Aydoğdu ve Başkan Çağlayan Huzurevi sakinlerin ile uzun vakit geçirdi. Daha sonra Huzuevi sakinlerine de hediyeler takdim edildi.
Vali Aydoğdu ve Başkan Çağlayan’ın son ziyaret yeri ise Şehit Er Jandarma Komando Mehmet Kalenci’nin ailesi oldu. 1994 yılında Şehit düşen Mehmet Kalenci’nin annesi Kezban Kalenci’yi evinde ziyaret eden Vali Aydoğdu ve Başkan Çağlayan ziyaret sırasında duygu dolu anlar yaşadı. Vali Aydoğdu Kezban Kalenci’ye; “Biz bugün bu bayramı kutlayabiliyorsak senin oğlun ve senin oğlun gibi bu vatana canını seve seve verenler sayesinde kutlayabiliyoruz” dedi. Vali Aydoğdu yaptığı bu konuşmanın ardından Kezban Kalenci’ye Türk Bayrağı ve çeşitli hediyeler takdim etti. Türk Bayrağı’nı alan Kezban Kalenci bayrağı öpüp anlına koyarak; “Benim oğlum ve benim oğlum gibi Şehitlerin kanından oluşmuş bu bayrağı oğlumun fotoğrafının yanına asacağım” dedi.
Bu ziyaretin ardından Vali Cengiz Aydoğdu’nun bayramlaşma programı sona erdi.
Ayrı bir bayramlaşma heyeti oluşturan Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan ise Şehit Hayrettin Yesin Polis Karakolu’nu ve Gazi Osmanpaşa Yabancı Kabul ve Barındırma Merkezi’nde bayramlaşırken, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin’de İl Jandarma Komutanlığı’nı ziyaret ederek askerlerle bayramlaştı. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here