Kırklareli Pandemi Izleme Kurulu, mülki amirlerle toplantı yaptı

7
Kırklareli Pandemi Izleme Kurulu, mülki amirlerle toplantı yaptı

Son yılların en yaygın hastalığı olan domuz gribine karşı çok yönlü çalışmalar devam ederken, yerel çapta da konuyla ilgili uzmanlar tarafından çeşitli faaliyetler sürdürülüyor.

Bu kapsamda dün Kırklareli Il Pandemi Izleme Kurulu, mülki amirlerle biraraya gelerek bir değerlendirme toplantısı yaptı. Valilik binasında Vali Cengiz Aydoğdu başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Il Jandarma Alay Komutanı Jnd. Albay Mehmet Yiğit, Vali Yardımcısı Volkan Köksal, Il Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu, Lüleburgaz Kaymakamı Lütfullah Gürsoy, Babaeski Kaymakamı Mustafa Demir, Vize Kaymakamı Savaş Ünlü, Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen, Il Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser, Sağlık Müdür Vekili Dr. M. Bülent Onuk, Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Çiğdem Cerit ve Kırklareli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Metin Kurtoğlu ile Enfeksiyon, Çocuk ve Göğüs Hastalıkları Uzmanları iştirak etti.

 Toplantıda bir açılış konuşması yapan Sağlık Müdür Vekili Dr. M. Bülent Onuk, hedeflerinin; Pandemi ile ilgili il düzeyinde yapılan çalışmaların, bilimsel ve idari gerekliliklere uygun şekilde yürütülmesini sağlamak olduğunu ifade etti. Daha sonra tüm katılımcılar; Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Çiğdem Cerit’in, Pandemik A(H1N1) gribinin yani domuz gribinin dünyada, ülkemizde ve ilimizdeki son durumuna yönelik Kırklareli’nde yapılan ve yapılması gereken çalışmalar hakkında yaptığı anlatımları dinledi.

Cerit, projeksiyon desteğiyle görselleştirdiği anlatımlarında, Pandemik A (H1N1) gribinin (domuz gribi) 15 Kasım 2009 tarihi itibari ile Türkiye genelinde her ilde görüldüğünü söyleyerek, Kırklareli’nde pandemi durumunda Seyyar Hastane ve Hasta Bakım Merkezlerinin ihtiyaç halinde kurulabileceğini, ayrıca Ilimizde Pandemi dolayısıyla ilaç kullanması ve aşı olması gereken 106 bin kişinin tespit edildiğini açıkladı. Konuyla ilgili detaylandırmaların ardından toplantı sona erdi.

Pandemi nedir?

Salgın bir hastalığın kıtalar düzeyinde çok geniş bir alana yayılması tıp literatüründe ‘Pandemi’ olarak adlandırılıyor. Günümüzde domuz gribi de pandemik bir vaka haline geldi. Dünya Sağlık Teşkilatı’na bu virüsle ilgili ilk bildirimler 2005 yılında ABD ve Ispanya’dan gelmeye başlamıştır. Ülkemizde de ilk defa 2009’un Mayıs ayında vaka görülmesinin ardından, alınan tüm tedbirlere rağmen virüs diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’ye de girdi ve yaygınlaştı. Domuz gribi virüsü insandan insana bulaşmaya başladığı için de, pandemi (dünya çapında salgın) kategorisinde değerlendiriliyor. Tekrar hatırlatmak gerekirse; virüsün bulaşıcılığının derecesi, insanlarda mevcut koruyucu antikorların olup olmaması gibi faktörlere göre salgın veya tek tek vakalar şeklinde gelişim gösteriyor. Virüs, pişmemiş domuz ürünleriyle temasta bulaşma olması sonucu oluşuyor.

Ancak virüs 70 derece ısıya maruz kaldığında ölüyor. Sonuç itibariyle ilk kez yurt dışında görülmeye başlayan vakalar, daha sonra salgın hale geldi ve kıtalar arasında yolculuk etmeye başladı. Dünyada yayılmasından dolayı da domuz gribine tıp dilinde Pandemik A (H1N1) virüsü adı veriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here