“Kırklareli OSB’si çevreye duyarlı bir OSB”

17
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, OSB Müteşebbis Heyeti Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nin çevreye duyarlı bir Organize Sanayi Bölgesi olduğunu söyledi.
HABER MERKEZİ
Fabrikalardaki atık su arıtma tesisinin yanı sıra Trakya Kalkınma Ajansı hibe destekli programına sunulan proje kapsamında OSB’nin son çıkış noktasına da arıtma tesis kurdurulduğunu söyledi.
Fabrikaların arıtma tesisleri tarafından akıtılan suların OSB’nin arıtma tesisinde bir kez daha arıtıldığını ifade eden Vali Yaman, Kırklareli OSB’nin yatırımcıların cazibe merkezi haline geldiğini belirtti.
Kırklareli OSB’nin her sektör tarafından talep edilen bir sanayi bölgesi olduğunu vurgulayan Vali Yaman; “OSB’deki yatırımlar, arsa tahsisleri, altyapı çalışmaları, işadamlarıyla yapılan ilişkiler bu kurulda değerlendiriliyor. 2012 yılının son toplantısıdır. 2012 yılının son 15 günü bizim için çok verimli geçti. İlimiz artık her türlü sektör tarafından talep edilen bir hale geldi. İlimiz cazibe merkezi haline gelmeye başladı. Çerkezköy’deki firmalar oradaki işlerinin yanında bizim OSB’den arsa talebinde bulunuyorlar. Oradaki yatırımlarını Kırklareli OSB’ye getirecekler. Kırklareli OSB’si çevreye duyarlı bir OSB. Firmaların kendi arıtma tesislerinden başka OSB’nin çıkışında da bir arıtma var” dedi.
Kırklareli’nin OSB katkıları ile kalkınma ivmesi yakaladığını söyleyen Vali Yaman, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“İlimizdeki istihdamın daha çok artmasını sağlayacağız. İlimize gelecek olan iş adamlarının nitelikleri ve sayıları artmış olacak. Sanayi sektörü ilimizdeki lokomotif sektördür, yüzde 50-60 girdi sağlıyor. Bu oranı daha da yükselteceğiz. Hem ilimize hem de tüm Trakya’ya buradan ciddi katkı sağlamış olacağız. 2013 yılında çalışmalarımız inşallah daha iyi olacaktır. İlimiz bir kalkınma ivmesi yakaladı ve daha da kalkınmasını istiyoruz.”
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çğalayan’da Kırklareli OSB’sinin Çerkezköy kadar iddialı olmadığını ancak Edirne ve Tekirdağ arasında en çok ilgi gören ve tercih edilen Kırklareli OSB’sinin olduğunu söyledi.
Sanayi işlerinde çalışmayı Kırklareli halkının sevmediğini vurgulayan Başkan Çağlayan, dolayısıyla Kırklareli’de faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin işçi bulmakta sıkıntı çektiğini ifade etti.
Türkiye’nde milyonlarca sanayi işçisi olduğunu hatırlatan Başkan Çağlayan;
“OSB kurulduğundan bu yana çok ağır işlemişti. Fazla bir ilerleme olmamıştı. Son 1,5 yılda çok ciddi firmaların talepleri oldu. İlk kuruluşta bazı firmalar merakla aldı ve firmaların belki yarısını iptal ettik. OSB’ye yatırımlar devam ediyor. Fiyatları arttırıyoruz ama talepler durmuyor. Tarım toplarını koruma ve çevre kanunları çok sert bir kanun var. Bu şartlarda Trakya’da OSB’lerin dışında sanayi yatırımının yapılabileceği ihtimalini görmüyorum. En etkili ve yetkili bir kişi olsa bile mevzuattan ve kanunlardan dolayı OSB dışına fabrika yapamaz. Belki bir Çerkezköy kadar iddialı değiliz ama Edirne ve Tekirdağ’daki OSB’ler arasında en tercih edilen Kırklareli OSB oluyor. Çünkü zaruri alt yapısının tamamı bitti. Genel anlamda üst yapıda yapılacak işlerimiz var. Üst yapı çalışmaları ile ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. En çok tercih edilen OSB’lerden biri Kırklareli’dir. Yatırımlardan istihdam sağlaması bizi çok ilgilendiriyor. İstihdamın sağlanması mutlaka Kırklareli’deki geliri de arttıracaktır. Kırklareli halkının istihdam sıkıntısı var. Sanayi işlerini halkımız sevmiyor ve sanayi işlerinde de fabrikalar işçi bulmakta sıkıntı çekiyor. Herkes kamu kurumunda masa başı iş bulacak, herkes doktor avukat mühendis olacak diye bir şey yok. Bence Kırklareli halkı mutlaka sanayi işçiliğine de alışmalıdır. Türkiye’nin her yerinde milyonlarca insan sanayi işçisi olarak çalışıyor. Bir şekilde alışacaklardır diye düşünüyorum. Kırklareli’ne yatırım yapacak firmaların, Kırklareli’de faaliyet gösteren fabrikaların işçi bulmakta sıkıntı çektiklerini duyduklarında Kırklareli’ne gelip gelmeme konusunda bir kez daha oturup düşünüyorlar. Tekstilde sanayi işçisi oldukça var. Türkiye’de olduğu gibi Kırklareli’de de tekstilde bir takım sıkıntılar yaşandı. OSB olarak işler gayet iyi gidiyor” dedi.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş ise OSB’nin 1. etabında yer kalmadığını ve 2. etapta da yer tahsislerinin başladığını belirterek, yaptığı konuşmasında şunları ifade etti;
“OSB’nin son 3-4 yılda yaptığı en önemli işlerden biri elektrik sisteminin yenilenmesi oldu. Bütün trafo merkezleri, son 3 senede açık sistemden kapalı sisteme geçildi. Böyle bir rehabilitasyon işine giriştik. Şuanda hemen hemen elektrik ile ilgili işler bitmiş durumda. OSB’nin geçen yıl yolları tekrardan elden geçirildi. Altyapısı bitmiş olan doğalgazın birkaç senedir BOTAŞ ile ilgili mevzuat sorunundan aşılamayan engeli valimizin çalışmaları doğrultusunda açarak OSB’nin doğalgazı açıldı. İsteyen firma istediği miktarda doğalgazı alabilecek duruma geldi.
Düzenli bir güvenlik sistemi oluşturulmuş vaziyette. OSB’nin etrafında 6 metre genişliğinde güvenlik yolu yapılıyor. Yolun bitiminin ardından güvenlik önlemleri daha da arttırılarak firmaların ve firmalara ait malların güvenliği sağlanmış olacak. OSB son 3 senedir büyük bir atılım yaptı. Birinci etapta hiç boş yerimiz kalmadı. 2. etaptan tahsisler başladı ve 2. etabın galeri sisteminde altyapı çalışmaları devam ediyor” (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here