Kırklareli OSB’de yatırımlar hızlandı

25
Kırklareli merkez ilçe eski İstanbul Yolu Kızılcıkdere Köyü Mevkii’nde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) yapılan yatırımlar hızla artıyor. Bu yıl ve 2012 yılında tamamlanacak olan yatırımlar ile OSB’de 3 bin kişinin üzerinde istihdam sağlanacak.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kızılcıkdere Köyü Mevkii eski İstanbul Yolu üzerinde kurulan Organize Sanayi Bölgesi’nde; Saray Gıda Sanayi A.Ş., Ardöksan Sfero ve Kalite Pik Döküm San. Tic. Ltd. Şti., Yalkim Yalıtım Ürünleri San. Tic. A.Ş., Tatsan Helva San. Tic. Ltd. Şti., Kadri Özdil Profil San. Tic. A.Ş., Güleray Terlik ve Ayakkabıcılık San. Tic. Ltd. Şti., Örteks Tekstil İşletmeleri San. Tic. A.Ş., Ro-Yal Çorap Tekstil San. Tic. Ltd. Şti., Efe Alüminyum San. Tic. Ltd. Şti. ve Akın Tesk. Ürün. San. Dış. Tic. Ltd. Şti. üretim gösteriyor. Bu tesislerde bin civarında kişi çalışıyor.
Makine montaj safhasındaki; ETM Cam Elyaf San. Tic. Ltd. Şti., İntergel Gıda Şekerleme San. Tic. A.Ş., Yetkin Dönmez, Altınboğa Makine San. Tic. A.Ş., NNT Nano Teknoloji Bor Ür. Seramik Malz. Ar-Ge San. Tic. A.Ş., Kırklareli Üzüm Üreticileri Birliği’nin tesisleri ile İnşaat safhasındaki; Ardöksan Sfero ve Kalite Pik Döküm San. Tic. Ltd. Şti., Armatek Kimya San. Tic. Ltd. Şti., Rags Alkollü İçkiler San. Tic. Ltd. Şti., Engin Resistans ve Kablo San. Tic. Ltd., Şti., Aypateks Tekstil San. Ve Tic. Ltd. Şti., Kadri Özdil Profil San. Tic. A.Ş. ve Efe Alüminyum San. Tic. Ltd. Şti.’nin faaliyete geçmesi ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi’ndeki istihdam 3 bin kişinin üzerine çıkacak.
Bunun yanında; Fidan Kimya Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Stranca Bağcılık ve Şarapçılık San. Tic. Ltd. Şti., Armatek Tarım Sanayi ve Tic. Ltd. Şti., Köroğlu Ticaret, Süzülmüş Kardeşler Süt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti., Ersan Makine End. Tes. Mak. Mont. San. Tic. Ltd. Şti., Efe Alüminyum San. Tic. Ltd. Şti., Ceta Makine San. Ve Tic. A.Ş., MMEKA Makine İthalat Paz. ve Tic. A.Ş. ve Üründül Enerji Turizm İnşaat Yatırımları ve Dış Tic. A.Ş.’de proje safhasında bulunuyor. 
 Organize Sanayi Bölgesi’nin Arıtma Tesisi bu yılın Temmuz ayında devreye girecek. Elektrik Şebekesi ile ilgili rehabilitasyon ve modernizasyon çalışmaları halen devam ediyor. Bu çalışmaların yüzde 50 oranındaki kısmı tamamlandı, geri kalan kısmı bu yıl ve önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanarak tam kapasite ile faaliyete geçecek.  
Enerji tüketimi yılda 35 milyon kilovat saati aşan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmaların büyük bir kısmı ürettikleri malları ihraç ediyorlar. Halen makine montaj, inşaat ve proje safhasında olan işletmelerin de bu yıl ve önümüzdeki yıl tamamlanması Kırklareli’den ihraç edilen malların oranlarında büyük artışların olması bekleniyor. 
Organize Sanayi Bölgesi’nin toplam 367 hektar olan 1. etapta boş kalan diğer 93 hektar alandaki inşaatların tamamlanması ile 2012 yılında 36 tesis tam kapasite ile faaliyete geçmiş olacak. 2. etapta yapılacak olan inşaatlarında bitirilmesiyle Organize Sanayi Bölgesi’nde 103 tesis faaliyete geçecek. Bu tesislerdeki istihdam sayısı da 10 bin civarında olacak. (s)
  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here