Kırklareli Milli Eğitimi’nden uluslararası proje

10
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütmekte olduğu "Learn to Teach" Comenius Regio Projesi 1. dönemi 19-26 Temmuz 2010 tarihleri arasında Romanya Scorro Milli Eğitim Müdürü Mihai Vitcu ve beraberinde gelen 12 kişilik ekibinin gerçekleştirdiği çalışma ziyaretiyle gerçekleşiyor.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda 20 Temmuz 2010 Salı günü yapılan Çalıştayda “Aday Öğretmen Yetiştirme Programı”na son şekli verilerek yaz ayları içerisinde Romanya’ya ve Türkiye’ye özgü ortak öğeler barındıran bu programların ulusal otoritelere ilerletilmesi sağlanıyor.
2009 yılının Eylül ayında başlayan “Aday Öğretmen Yetiştirme Projesi” 2011 yılının Temmuz ayında sona erecek. Projenin partnerleri olan Romanya’nın ve Türkiye’nin eğitim otoriterlerinin işin içine girmesiyle oluşturulan projedir. Stajyer öğretmenliğin eğitiminde kullanılan programların güncellenmesi için Romanya’da bu sistem olmadığından Türkiye ile ortaklaşa bir sistem oluşturuluyor. Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen program sonucu Romanya’da Stajyer öğretmenlerine eğitim vermeye başlayacak.
Bu gün yapılacak olan son toplantıda projenin son hali belirlenecek ve 2 günlük çalışma sonucu hazırlanan proje Talim Tertip Komitesi ile bağlantıya geçilerek hazırlanan programın pilot uygulamasına başlanacak. 1 yılsonunda proje başarılı bulunursa Tüm Türkiye’de uygulanmaya geçilecek.
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ruhi Kaynar yapılan proje toplantısında Yunus Emre’nin sözleriyle başlayarak yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Bu projenin hem ülkemiz için hem Romanya için başarılı ve verimli olmasını diliyorum. Adaylık eğitimi öğretmenler için mesleğinin başlangıcı aşamasında bir eğitim olduğundan çok önemli buluyorum bu eğitimi. Stajyer öğretmenlerin adaylık eğitimi ile ilgili programların yürütülmesinde daha önce 3-4 yıl görev aldım. Bu görev sırasında aday öğretmenlerle programların üzerinde konuşuldu. Ele alınması gereken ve üzerinde düzeltme yapılması gereken bir program diye düşünüyorum. Programın seçilip iki ülke arasında işbirliği konusu olarak ortaya konması beni bu açıdan da sevindirdi. Bu çalışmaya katılan ülke temsilcilerinin de çalışmadaki gayretlerinden dolayı onlara teşekkür ediyorum. Ortaya çıkacak olan verimli sonuçların hem ülkemiz açısından hem de ülkeleri açısında uygulandığı takdirde faydalı neticeler elde edileceğini düşünüyorum.”
Halk Eğitim Merkezi Salonunda yapılan toplantıya ara verilmesiyle, program Halk Eğitim Merkezi Müzik Öğretmeni Mehmet Bulun ve öğrencisi tarafından seslendirilen şarkılar eşlinde devam etti. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here