Kırklareli Milletvekilleri; “Partilerin kapatılmasına karşıyız”

16
Kırklareli’nin Milletvekilleri ortak bir kararda birleşti ve “Siyasi partilerin kapanmasına karşıyız” dedi.

HABER MERKEZİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Av. Turgut Dibek ve Dr. Tansel Barış ile yaptığımız görüşmelerde Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundular.
* “Anayasal düzenleme yapılması lazım. Muhalefet bizi desteklemeli”
AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam partilerin kapatılmasına karşı olduklarını belirterek Anayasal bir düzenlemenin yapılması gerektiğini belirterek muhalefet partilerinin kendilerinin desteklemeleri gerektiğini belirtti.
Sarıçam; “Biz genel olarak bütün partilerin kapatılmasına karşıyız. Bu konuyla da ilgili gerekli bir Anayasal düzenleme yapılması lazım. Biz AK Parti olarak bu konuda önemli adımlar attık. Fakat Ana Muhalefet Partileri bu konuya pek yaklaşmadı ve bundan dolayı akamete uğradı. Ama şu anki Anayasaya, mevzuata göre mahkememizin verdiği karar DTP’nin kapatılmasını gerektiriyor. Bu noktada da karar verilmiştir. Partileri kapatmak onların sosyal tabanını yok etmiyor. Başka bir isim altında tekrar açılıyorlar. Genel anlamda partilerin kapatılmasına karşıyız. Bununla ilgili Anayasa düzenlemelerini yapmaya parti olarak hazırız. Yeter ki sayımız yetsin. Muhalefetin bize bu konuda destek vermesi lazım. Ama geçerli Kanunlara göre de DTP bir terör örgütüyle ilgili konuda ilişkisini açıkça ortaya koymuştur. DTP bir anlamda herkesin yaptığı uyarıları dikkate almamış, kendini adeta yürürlükteki kanunlar çerçevesinde kapatma noktasına getirmiştir” dedi.
* “Sanki DTP kapatılmak için özel bir çaba sarf etti”
CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek partilerin kapanmasına karşı olduklarını belirterek; “Sanki DTP kapatılmak için özel bir çaba sarf etti” dedi. Dibek; “Hiç kimse bir partinin kapatılmasını istemez. Bende istemem. Fakat sanki DTP kendi partisi kapansın diye özel çaba sarf etti bana göre. Bizim siyasi partilerimiz hem Siyasi Partiler Kanununa göre, onunda üzerinde Anayasaya göre kurulurlar ve oradaki temel kurallara göre faaliyet göstermek zorundadırlar. Türkiye Cumhuriyetinin 4 tane bacağı var. Biz ülkemize Laik, Sosyal, Demokratik ve Hukuk Devleti diyoruz. DTP maalesef burada daha önce kurulan partiler gibi aynı akıbete uğradı. Bunlardan ders almamışçasına, yada bilerek aynı davranışları sürdürdüler. Bir anlamda PKK ile organik ilişki içerisine girdiler. Ben bu son zamanda DTP’nin tüm kadroları ağzından Abdullah Öcalan’ı muhatap alın, PKK’yı muhatap alın sözleri duyuyorum. Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir ciddi devlet bunlara izin vermez. Anayasa Mahkemesi Başkanı da belirtti. İspanya’da bir parti terör örgütünü kınamadıkları için kapatıldı. Türkiye’ye baktığınızda bırakın kınamayı DTPliler Öcalan’a Sayın Öcalan demeden konuşmuyor. Şimdi bölücü terörle bu kadar özdeşleşmiş ve PKK’yı bu kadar arkasına almış bir siyasi partinin Türkiye’nin bütünlük ve yapısını koruması, Türkiye’deki bölünmez bütünlüğü savunması anladığım kadarıyla mahkeme kararıyla mümkün görülmemiş ki kapatmışlar. Şimdi burada partinin kapatılmasını Milletvekilleri ve yöneticileri bizzat istercesine neden oldular. Mahkemenin bu kararı hukuki bir karar olmakla beraber, delillere göre de doğrudur. Yapılacak hiç bir şey yoktur. Bundan sonra ders almaları lazımdır. Almazlarsa aynı anlayışla aynı siyaseti faaliyeti gösterirlerse yine aynı akıbete uğrayacaklardır” şeklinde konuştu.
* “Partilerin kapanmasına karşıyım, ama karara saygılı olmak gerekiyor”
CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış demokrat biri olarak partilerin kapanmasına karşı olduğunu, fakat mahkeme kararına da herkesin saygılı olması gerektiğini belirterek; “Her şeyden önce mahkemenin kararına saygı duymak lazımdır. Mahkeme bu kararı alırken elbette Türk Ceza Yasasında ne varsa ona bakmıştır. Bu insanlar bu Yasalara aykırı davranmış mı, davranmamış mı? Ona göre Anayasa Mahkemesi parti ile ilgili gelen suçlamalara bakıyor, elindeki deliller neticesinde bir karar veriyor. Tabiî ki de bu karara Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili olarak mahkeme doğru yaptı, yada yanlış yaptı gibi sözler söylememiz söz konusu bile olamaz. Anayasa Mahkemesi’nin kararına saygıyız. Tabiî ki de bu karara herkesin saygı göstermesi lazım. Özellikle kapatılan bu partinin mensupları ona göre hareket etmesi lazım. Bu ülkede Yasalar vardır ve bu Yasalar çerçevesinde hareket etmek lazım. Bu Yasalar karşısında suç işlemiş olanlarda bu şekilde mahkeme kararı ile cezalandırılır ve kapatmaya kadar da gidebilir. Demokrat bir kişi olarak bu tür kapatmalara karşı olmakla beraber herkesin bu karara saygı göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak da Yasalar insanlar için vardır, böyle partiler için vardır. bu yasayı delmek bölmek anarşi oluşturma anlamına geliyor. Düzenin sağlanması böyle kakarlarla olur” dedi. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here