Kırklareli Meteoroloji Müdürü Naci Gürbüz;”21 Aralık Pazartesi günü son 24 saat içerisinde metrekarye 31.8 kilogram yağış aldık”

19
Kırklareli Meteoroloji Müdürü Naci Gürbüz;”21 Aralık Pazartesi günü son 24 saat içerisinde metrekarye 31.8 kilogram yağış aldık”

Kırklareli Meteroloji Müdürü Naci Gürbüz gazetemize yaptığı açıklamalarda bu yılki yağış toplamının yıl ortalamalarına oranla epey yüksek olduğunu bildirdi. Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü’ne 1995 yılından bu yana görevde bulunan Gürbüz ile hava tahminlerinden, yağış ortalamalarına ve ilimizde vekaleten müdürlük yaptığı kurumlar hakkında yaptığımız röportajda Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü’nün işleyişine de tanıklık ettik.

Bir haftalık havayı tahmin edebiliyoruz

Müdür Gürbüz yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti; ”Bizim genel müdürlüğümüzün yaptığı hava tahminleri bir hafta süre ile oluyor. Kısa ve uzun süreli tahminler diyoruz.

 Kısa tahminler üç günlük, uzun tahminler ise bir haftalık tahminler. Bir haftalık havayı tahmin edebiliyoruz.

Ama süre uzadıkça tutma ihtimali azalır. Diğer bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi 3 günlük tahminler yüzde 90’ları geçerken, daha fazla günlerde ise bu tutma oranları aşağıya doğru inmektedir.

Genel Müdürlüğümüz ile iletişimimiz internet üzerinden de var, uydu haberleşme sitemiz ile de haberleşebiliyoruz. Bizim burada yaptığımız sadece gözlemdir. Meteorolojik olayların havadaki gözlemini yapıyoruz. Olan meteorolojik olayların gözlemini yaparız ve genel müdürlüğümüze bildiririz. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün halka açık olan www.dmi.gov.tr adlı sitemizden hava tahminleri görülebilir. Bu sitede hava raporları sadece 5 günlük olarak sunuluyor. Bizim kendi internet sitemizden de bir haftaya kadar biz ilimizdeki hava tahminlerini görebiliyoruz.

Sadece bizim gibi Türkiye’de iki yüze yakın istasyon var

Tüm Türkiye genelindeki hava tahminlerinin Meteororoloji Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirten Gürbüz; ”Hava koşulları hakkında bizim tahmin yapma yetkimiz yok. Zaten tahmin işi kolay bir iş değil. Sadece bizim gibi Türkiye’de iki yüze yakın istasyon var. Bu bilgiler genel müdürlükte toplanır. Bunun haricinde Uluslar arası anlaşmalara göre biz Avrupa’dan da bilgi alırız. Biz Avrupa’dan, Avrupa da bizden alır. Ta ki Ingiltere’den Mısır’a kadar biz buralardan bilgi alışverişinde bulunuruz. Bu bilgiler tekel dediğimiz genel müdürlüğümüzde toplanır, orda tahmin yapılır. Bizim de burada yaptığımız işlem diğer istasyonlarda olduğu gibi sadece gözlem yapmak ve bu gözlemleri genel müdürlüğümüze iletmektir. Genel müdürlüğümüz de aldığı bilgiler doğrultusunda tahminler yapmaktadır.”

Bu sene çok güzel yağış aldık

Geçtiğimiz Pazar günü başlayan ve Pazartesi gününe kadar devam eden yağışların Istanbul’da yağması sonucu sel felaketi yaşandığını dile getiren Naci Gürbüz; ”Bizim Kırklareli olarak yıllık yağış ortalamamız 530 ile 550 kg arasında değişir. Bu ortalama son on yıllık verilerin ortalamasıdır. Son 50 yıllık yağış ortalaması metrekareye düşen yağış ortalaması 550 kilogramdır. Biz bu yıl bugüne kadar Kırklareli’nde metrekareye 770 kilogram yağış aldık. Yani bu normallerin çok çok üzerinde. Bu sene çok güzel yağış aldık. Sadece biz değil, Türkiye geneli aldı. Buradaki ve Istanbul’daki barajlarımız doldu. Şu anlık herhan gi bir su sıkıntısı yok. 21 Aralık Pazartesi günü son 24 saat içerisinde metrekarye 31.8 kilogram yağış aldık. Biz bu yağışlar nedeni ile kısa süreli bir ihbar da verdik. Sitemizde yayınlanan bu tür ihbarları biz valiliğimize veririz, Valiliğimiz de sele karşı uyarır. Kırklareli’nde 32 kilogram yağış çok büyük bir rakam. Bizim burada etkili olmadı. Ama bu yağış Istanbul’la düştüğü zaman yer yerinden oynuyor. Çünkü orada suların akacağı yer daha az olduğu için muhtemelen sel felaketi oluşuyor. Bizim burada yağan yağışlarda kanalizasyon ve toprağın çekme yani içme olasılığı vardır. Ama Istanbul gibi bir yerde her yer betonlaştığı için suyun gideceği yer sadece kanalizasyonlardır. Kanalizasyon da almayınca bu sefer taşma yapıyor.

Yeni Il Kültür ve Turizm müdürümüz tecrübeli bir arkadaş. Inşallah Kırklareli’ne hayırlı olur. Olması gereken o’ydu. Biz vekaleten bakıyorduk Hem meteorolojiye bakmak, hem kültür müdürlüğüne bakmak tabii ki kolay bir iş değil. Ne oradaki işlerin peşinde koşabiliyorsunuz, ne de buradaki işlerin peşinde tam anlamıyla koşabiliyorsunuz.“

1991 yılından bu yana

 Kırklareli’ndeyim

1995 yılından bu yana Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü görevinde bulunan Gürbüz; ”1993 yılından bu yana Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü’ne bakıyorum. 1991 yılında Kırklareli’ne tayin oldum. 1993 yılında buradaki müdür arkadaş tayin olunca iki yıl Meteoroloji Müdürlüğü’ne vekaleten baktım. 1995 yılından bu yana da asaleten bu görevi yürütüyorum. Ondan önce 3 yıl Malatya’da 7. Jet Ana Üs Komutanlığı’nda Meteoroloji’de görev yaptım.

 Daha önce ise Istanbul Teknik Üniversitesi’nde görev yaptım. 1991 yılından bu yana da Kırklareli’ndeyim.

 Il Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yaklaşık bir buçuk yıl kadar vekalet ettim. Bunun dışında iki günde Çevre Ve Orman Il Müdürlüğü’ne kısa süreli vekalet ettiğim oldu.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here