Kırklareli Kültür Merkezi’nde “Son Kale Çanakkale” Tiyatro Oyunu sahnelendi

21
Kırklareli Karakaşbey Eğitim kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin sponsorluğuyla Kırklareli Üniversitesi Orhun Fikir ve Düşünce Kulübü tarafından düzenlenen programda  “Son Kale Çanakkale” isimli tiyatro gösterisi Didar Sahnesi Oyuncuları tarafından 06 Nisan 2012 Cuma günü saat 20.30’da Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezinde sahnelendi.
HABER MERKEZİ
Tiyatro Gösterisi’ni izlemek için Kırklareli Kültür Merkezi’ne gelen misafirleri Kırklareli Karakaşbey Eğitim kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Türkgeldi ve Yönetim kurulu Üyeleri ile Kırklareli Üniversitesi Orhun Fikir ve Düşünce Kulübü Başkanı Rıfat Kavi kapıda karşılayarak hal ve hatırlarını sordular.
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümü etkinlikleri kapsamında organize edilen tiyatro gösterisini izlemek için Kırklareli Kültür Merkezi’ni dolduran izleyiciler oturmaya yer bulamadılar. 
Programın açılışında konuşma yapan Kırklareli Üniversitesi Orhun Fikir ve Düşünce Kulübü Başkanı Rıfat Kavi şunları kaydetti: 
“Çanakkale Savaşları bir milletin yeniden doğduğu, bu milletin yakın tarihindeki en önemli olaylardan birisidir. Bu ruh, bu toprakların içinde barındırdığı her kesimin gururla bahsedeceği, öğüneceği en büyük ve önemli bir mücadeledir. Bu ruh ve mücadele azmimizi kaybetmediğimiz sürece bizi bu topraklardan atacak veya atmaya yeltenecek bir kuvvet dünyada mevcut değildir, aksi olursa yıkılmaya mahkum oluruz. Çanakkale ruhunu bir gün değil 365 gün yaşamalı ve yaşatmalıyız.
Çanakkale destanı iki yüz elli bin imanlı vatan evladının şehadet şerbetini içmesi ile yazılmıştır. Sedye ile götürülen bir yaralı askerin komutanın yanından geçerken "şehit olmadım paşam diyerek üzüntüsünü dile getirmesi, iman gücünün en açık bir örneğidir. Allah Teala Kur’an-ı Keriminde "Allah yolunda öldürülenleri ölüler demeyin, bilakis onlar diridirler, fakat siz farkında değilsiniz" buyuruyor. Peygamberimiz(s.a.v.) "Cennete giren hiçbir kimse yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü ikram ve itibar sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister." "şehitliği gönülden arzu eden kimse şehit olmasa bile sevabına nail olur." müjdesini veriyor.
Bu iman olmasa Seyit Ali onbaşı bir vincin kaldıra bildiği 215 okkalık mermiyi namlunun ucuna sürebilir miydi? Bundan dolayıdır ki milli şairimiz Mehmet Akif “Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhid’i… Bedr’ in arslanları ancak bu kadar şanlı idi" demekle bedirdeki müşriklere karşı mücadele eden ashapla, Çanakkale’de düşmana karşı mücadele eden Mehmetçiğin aynı değerler için canlarını feda ettiklerini ifade etmiştir. Dinimizin bizden istediği kardeşliği, sevgiyi, hoşgörüyü şehit kanlarıyla yoğrulmuş bu topraklarda ebediyete kadar yaşatmalıyız. Bunu başardığımız zaman geleceğe daha güvenle bakabilir ve bu vatanı bizlere emanet eden şehitlerimizin de ruhlarını şad etmiş oluruz. Mensubu olmakla şeref duyduğumuz yüce Türk milleti, dünya durdukça, varlığını sürdürecek; rengini şehitlerimizin kanından alan ay yıldızlı bayrağımız, göklerde dalgalanacaktır. İşte bundan sonra bizlere düşen görev ise tarihten ders alarak vatanımızı, milletimizi ve devletimizi bölmeye çalışanların oyunlarına gelmemektir.
Ey Anadolu’ nun her tarafından gelip bu topraklarda yatanlar gözünüz arkada kalmasın. Biz bu aziz vatanı ister gecenin kör karanlığında ister alaca şafakta olsun kimselere bırakmayacağız. Çanakkale aslımızdır ve biz aslımızı unutmayacağız. Çanakkale’de destanlar yazan ve bize bu cennet vatanı ve onu koruyacak en önemli güç olan Çanakkale ruhunu miras bırakan aziz şehitlerimize Yüce Mevlâ’dan rahmet ve mağfiret diliyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun”
Konuşmanın ardından; Yusuf Duru’nun yazıp yönettiği, Didar Sahnesi Tiyatro Ekibi’nin hazırladığı ve Ser Organizasyonun organize ettiği oyunda, Çanakkale Harbi’nde yaşanan birbirinden farklı ve olağanüstü hadiselerin anlatıldığı bölümler sahnelendi. Metrekare’ye 6000 merminin düştüğü Harp Meydanı’nda yaşanmış ilahi kaynaklı hadiselerin anlatıldığı program soluksuz izlendi. Tiyatro oyunun bir çok sahnesinde izleyiciler gözyaşlarını tutamadı. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here