Kırklareli KOSGEB’in katkıları ile Pizza Pizza 177. Şubesi Kırklareli’de

24
İzmir’de 1 Şube ile yola çıkan, kısa sürede hızla yayılan ve bugün 177 Şubesi ile Türkiye’nin en büyük Pizza Zinciri’nin sahibi olan Pizza Pizza Kırklareli halkının hizmetine açıldı.
HABER MERKEZİ
Türkiye’deki Fastfood Sektörü’nde ilk 5’te yer alan ve müşterisine en iyi hizmeti vermeyi kendisine ilke edinen Pizza Pizza 177. Şubesi ile Kırklareli halkının hizmetinde.
Görkemli bir açılış töreni ile Kırklareli halkına yeni bir tat olmaya aday olan Pizza PizzaKırklareli Şubesi Karakaş Mahallesi İstiklal Caddesi No:9/2 adresinde,  17 Aralık 2011 Cumartesi günü hizmet vermeye başladı. Saat 14.00’da gerçekleşen açılı törenine; Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Cambazoğlu, Kırklareli Valiliği Özel Kalem Müdürü Ahmet Nuri Tanılır, Pizza Pizza İstanbul Bölge Müdürü Cem Sünger, Pizza Pizza Kırklareli Şube İşletmesi Sahibi İlkay Duran ve vatandaşlar iştirak etti.
Açılış kurdelesini İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu kesti. Kurdele kesimi öncesinde bir konuşma yapan Müdür Canbazoğlu; “Kırklareli’ye yeni bir tat yeni bir lezzet, fakat tanıdık bir lezzet olan Pizza Pizza’nın açılışını yapıyorum. Hayırlısı olsun” dedi. Kurdeleyi kesip açılışı gerçekleştiren Müdür Canbazoğlu, Müdür Tanılır ile birlikte Pizza Pizza Şubesi’ni gezerek işletme hakkında Pizza Pizza İstanbul Bölge Müdürü Cem Sünger’den bilgiler aldı.
* “Pizza Pizza’nın 177. Şubesi’ni Kırklareli’ye açtık”
Pizza Pizza Kırklareli Şube İşletme Sahibi İlkay Duran, Pizza Pizza ile nasıl tanıştığını söyle anlattı;
“İsmim İlkay Duran, 1975, Zonguldak doğumluyum. Asker eşiyim 16 yaşında bir oğlum var. Gerçek mesleğim Tıbbi Laborantlık, uzun yıllar özel sektörde bu mesleğimi sürdürdüm. 2011 Nisan ayında Kırklareli’de KOSGEP’in “Uygulamamalı Girişimcilik Eğitimi” vereceğini öğrendim. Mayıs ayında bu kurslara katıldım. Kurslara başladığımda hangi meslek dalında ne iş yapacağımın hedefini koymadım. Kursun sonlarına doğru birçok firma ile iletişime geçtim. Çok sayıda firma ile görüşmelerim oldu. Daha sonra Pizza Pizza ile tanıştım. Beni Pizza Pizza’ya iten en önemli unsur, bana İzmir Torbalı’da bulunan üretim tesislerinin kapılarını çok rahat açmış olmalarıydı. Çünkü bu benim için çok önemliydi. Pizza Pizza’ya “Ben üretim tesislerinizi gezmek istiyorum” dediğimde “Elbette” dediler ve pizza malzemelerinin sağlıklı ve hijyenik bir ortamda nasıl üretildiğini gördüm. Gönül rahatlığı içinde tesisleri gezip gördükten sonra “Ben bu ürünü yiyebilirim. Çevremdekilere de yedirebilirim” düşüncesi ile 12 Temmuz 2011’de Pizza Pizza ailesine katılarak firmanın verdiği eğitimlere katıldım. Ben ve tüm personelim 3 ay boyunca eğitim aldık. Eğitimler başladığı günden buyana kadar devam eden ve devam edecek bir süreç, eğitimler bir firma içinde yapılması gereken tüm işleri kapsıyor. 3 aylık eğitimi tamamladıktan sonra Kırklareli’deki şubeyi açtık. Şubemizin tadilat aşaması çok uzun sürdü. Şubemizi firmanın adına yakışır olsun, her şeyi ile tam olsun düşüncesi ile tadilat aşamasını uzun tuttuk. Şimdi de Pizza Pizza’nın 177. Şubesi’ni Kırklareli’ne açtık. Resmi açılışımız 17 Aralık 2011’de gerçekleştirdik.”
* “Pizza Pizza’nın Trakya’da ilk ve tek şubesi Kırklareli’de bulunuyor”
Pizza Pizza ailesine katılmaktan ötürü mutluluk duyduğunu belirten İlkay Duran daha sonraki hedeflerinden bahsederek şunları kaydetti;
“Öncelikli hedefim Pizza Pizza’ya devam etmek. Ben Pizza Pizza ile tanıştıktan sonra hiçbir zaman tek bir şube düşüncesi içinde olmadım. Çünkü Pizza Pizza’nın geleceğinin çok parlak olduğuna inanıyorum. Bu yüzden Pizza Pizza ile yoluma devam edeceğim. Benim en büyük hedefim tüm Trakya’da Pizza Pizza şubeleri açmak. İkinci şubemizin görüşmelerine başladık. Kısmet olursa ikinci şubemizi Edirne’ye açmayı planlıyoruz. Pizza Pizza’nın Trakya’daki tek sahibi benim diyebilirim. Pizza Pizza’nın Trakya’da ilk ve tek şubesi Kırklareli’de bulunuyor. Pizza Pizza’da kural bir Franchising kendi bölgesinde genişler, başka bir Franchısıng’e bu hak verilmez. İlk olana teklif edilir, eğer başka şube için gücü yok ise o zaman diğer Franchising’e öneride bulunulur. Pizza Pizza’da sistem 10 tane Franchısıng yerine 1 Franchısıng’in 10 dükkanı şeklinde yürür.”
* Kırklareli Pizza Pizza’yı çok sevdi
İlkay Duran Kırklarelililerin Pizza Pizza’ya olan yaklaşımı hakkında olumlu tepkiler aldıklarını belirterek şöyle konuştu;
“Açılışlımız öncesinde 4 gün deneme satışlar gerçekleştirdik. Bu sırada aldığımız tepkiler hep olumlu oldu. Kırklarelililerden çok güzel duyumlar alıyoruz. Buda bizi mutlu ediyor. Bazı aksaklıklar yaşadık. Biz normalde deneme pizzalarımızı sunmayacaktık. Ama talep o kadar yoğun oldu ki, bu yüzden salonumuzu açmak zorunda kaldık. Deneme aşamasında olduğumuz için gecikmeler yaşadık. Bunların dışında her hangi bir problemimiz olmadı. Bunun yanında bize yapılan yorumlar hep olumlu oldu.”
* “30 dakika dışına çıkan siparişlerimiz ücretsizdir”
İlkay Duran Pizza Pizza’nın paket servisleri hakkında da şu bilgileri verdi;
“Dominos Pizza’da uygulanan “30 dakikada Pizza kapında” kampanyası Pizza Pizza’da da geçerlidir. 30 dakika dışına çıkan siparişlerimiz ücretsizdir. Ancak toplu siparişler bu kampanyanın dışında bırakılmaktadır. “30 dakika kampanyası toplu siparişleri kapsamaz.” şeklinde kampanya broşürlerimizde yazmaktadır. Bununla birlikte yağışlı havalarda kampanya dışında tutulur ve 30 dakika garantisi verilmez. Çünkü kuryeyi de düşünmek zorundayız. 1 ve 5 pizza arası 30 dakika kapsamında alınabilir. Fakat daha fazlasına 30 dakika garantisi verilemez. Bu şekilde çalışan diğer pizza firmaları da bu garantiyi vermez. Paket servisimizde 6 motor vardır. Ama 7 motorcu vardır. Biri diğerinin izin gününde devreye girer.”
* “İnsan sağlığı bizim için önemlidir”
İlkay Duran Pizza yapımı için kullanılan ekipmanlardan bahsederek; “Pizza Pizza’da kullanılan ekipmanımız Kırklareli’de hiçbir yerde kullanılmıyor. Tüm ekipmanlarımız özel, çünkü insan sağlığı bizim için önemlidir. Bünyemizde 18 personel artı 2 müdür olmak üzere toplam 20 personel ile Kırklareli’de hizmet veriyoruz. Tüm personelimizin hepsi eğitimli ve sertifikalıdır” dedi.
* “Hedef 500 Şube açmak”
Pizza Pizza İstanbul Bölge Müdürü Cem Sünger, Pizza Pizza’nın genel yapısı hakkında ve Pizza Pizza’nın hedefleri hakkında bilgiler vererek şunları söyledi;
“Adım Cem Sünger 1977 doğumluyum. Evli ve 1 çocuk babasıyım. İstanbul Bölge Müdürüyüm. Bunun yanında Trakya’nın da Bölge müdürlüğü’nü üstleniyorum. Pizza Pizza ile 2 yıl önce tanıştım. 2 yıldır çalışıyorum. Şirket ile tanışmam çok farklı bir şekilde oldu. Pizza Pizza’da başka bir plan ile işe başladım. Ama daha sonra operasyona dahil oldum. 
Pizza Pizza hedefleri çok farklı olan bir şirket, Pizza Pizza 2015-2018 yılları arasında Türkiye genelinde 500 şube hedefi ile yoluna devam ediyor. Pizza Pizza merkezi Ege Bölgesi’nde bulunuyor. Doğu illerinde çok kuvvetliyiz. Şimdi Batı’da Trakya Bölgesi’ne doğru açılmaya başlıyoruz. İstanbul ve Ankara illerinde 1. sırada olma hedefimiz var. Büyüme çalışmalarımız var. 2012’de İstanbul’da 50 Ankara’da 40 şube açmayı hedefliyoruz. Pizza Pizza firmasının sahibi Abbas Türker ve Oğlu Tolga Türker’dir. Abbas Bey 16 Kasım 1995 yılında Pizza Pizza’nın ilk şubesini İzmir Alsancak’ta açtı. Daha sonra Akdeniz Bölgesi’nde dilim pizza ve büyük menüler ile insanlara farklı bir tat ve menü seçenekleri sunarak işlerini ileriye taşıdı. 
* “Fastfood Sektörü’nde ilk 5’te”
Pizza Pizza bir Türk markası olarak Fastfood sektöründe ilk 5’te kendine yer bulmaktadır. Bu sektörde iyi bir marka olmak ile birlikte % 100 Türk sermayesidir. Türkiye’de tek üretim tesisi olan bir firmadır. Firmamız pizza yapımında kullanılan tüm gıda ürünlerinin % 60’nı kendi bünyesinde üretmektedir. 1999 yılının Mart ayında ilk üretim tesisimiz İzmir Torbalı’da kuruldu.
* “Yurt dışında şubelerimiz var”
Yıllar ilerledikçe Pizza Pizza büyümeye devam etti. İstanbul, Ankara, Adapazarı, Afyon, Bursa, Denizli, Trabzon, Adıyaman, Eskişehir, akla gelebilecek her yerde toplam 174 şubemiz var. Açılma aşamasında olan toplam 17 şubemiz bulunuyor. Kırklareli Pizza Pizza bizim 177. şubemiz, yurt dışında şubelerimiz var. 2012’de Irak, İran Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan’da şubelerimiz açılacak.
* “Pizza Pizza’da müşteri patrondur”
Bölge Müdürü Cem Sünger, Pizza Pizza’nın büyümedeki başarısından şöyle bahsetti;
“İlk önceliğimiz müşteri memnuniyeti, ikinci önceliğimiz hijyenik ortam ve gıda sağlığı, ama ilk prensibimiz müşteri memnuniyetidir. Müşterimize hiçbir zaman “haksızsınız” demiyoruz. İlk önce müşteriye “haklısınız” diyoruz. Pizza Pizza’da müşteri patrondur. Pizza Pizza merkezimizde üretim tesisimize girdiğinizde karşınıza dev bir ekran çıkar. Bu ekranda büyük puntolar ile “Müşteri Patrondur” yazar. İlk girdiğinizde sizi o yazı karşılar. Bu prensip ile kurulduk ve çalışmaya devam ediyoruz.
AR-GE bölümümüz var. Pizza tatlarını burada geliştiriyoruz. Yenilikler tasarlıyoruz. Yurt dışından gelen ünlü gurmeler ile çalışıyoruz. Özel pizza ekibimizin çalışmaları var. 
* “En üst düzeyde eğitimler alıyoruz”
Bölge sorumlularımız dahil tüm çalışanlarımız ayın 10 günü devamlı İzmir merkezde eğitim alıyorlar. Ardından gördükleri eğitimin sınavını veriyorlar. Eğitimler en üst düzeyde veriliyor. Depo’da bulunan arkadaşlardan genel müdüre kadar herkes danışmanlık firmalarımızdan eğitim alıyor. Yaklaşık 9 aydır eğitimlerimiz sürüyor. Bu eğitimler 3 yıl daha devam edecek. İnsan ilişkileri, ürün kalitesi dahil akla gelebilecek çok sayıda konuda eğitim alıyoruz. İlk olarak bölge müdürleri bu eğitimi alıyor. Daha sonra diğer personellere eğitim veriyor. Ardından personel aldığı eğitime yönelik sınava dahil tutuluyor.
* “%100 Türk ürünleri kullanıyoruz”
Pizza Pizza şubeleri hiçbir şekilde pizza yapımında dışardan ürün kullanmaz. %100 Türk ürünleri kullanıyoruz. Bu ürünleri şubelerimize İzmir’de bulunan üretim tesisimiz sağlıyor. Kendi ürünlerini kullanan şubeler hiçbir şekilde sıkıntı yaşamıyor. A’dan Z’ye tüm ürünler Pizza Pizza merkezden, Pizza Pizza şubelerinin talepleri doğrultusunda gönderiliyor.
* “Pizzalarımız 6 dakika 20 saniyede bu fırınlarda pişirilip servis ediliyor”
Bölge Müdürü Cem Sünger, Pizza Pizza şubelerinin çalışma sisteminden bahsederek şu ifadelere yer verdi;
“Şubeler otomatik olarak çağrı merkezi sistemi, salon servis sistemi, banko sistemi ile çalışıyor. 60 kişilik bir çağrı merkezi ekibimiz var. Bu ekibimiz İzmir’deki merkezde bulunuyor. Tüm Türkiye genelinin siparişleri buradan takip ediliyor. 444 44 500 numaralı hattımız ile tüm siparişler merkezden şubelere iletiliyor. Otomatik konvörlü fırınlarımız var. Pizzalarımız 6 dakika 20 saniyede bu fırınlarda pişirilip servis ediliyor. Tüm şubelerimizi tamamen en yeni teknoloji kullanılarak çalışıyor. Her şube konsept olarak aynı, daha önceki açılanların konseptleri farlıydı ama logolarda değişiklik oldu. İş Geliştirme ve Genel Müdür Yardımcılarımız Korhan Kayalı ve Kasım Terzioğlu, tüm şubelere aynı şekli ve konsepti veren kişilerdir.
* “Pizza Pizza patronları kesinlikle parayı düşünmüyor”
Mimarın verdiği ölçüler ile oturdukları yerden neyin nereye konulacağına karar verirler. Yeni şube açılacak ise dükkan yerine ilk kararı Korhan Kayalı veriyor. Korhan bey dükkan yerini görür ve “olur” yada “olmaz” der. Net konuşur. Kendisi ileriyi gören bir insandır. Dominos’u 25 dükkandan 200 dükkana getiren kişidir.
Kasım Terzioğlu operasyonumuzun başıdır. Tüm şubelere destek vermeye hazır olan bir insandır. Bir Franchising ne kadar yaklaşır ise merkezde o kadar fazla destek veriyor. Pizza Pizza patronları kesinlikle parayı düşünmüyor. Daha çok markasını düşünen patronlarımız var. “Benim markama ziyan gelmesin” düşüncesi ile hareket eden patronlarımız var. 24 saat sistem olarak her şeye müdahale ediliyor.  Patronlar bunu ister ve bu şekilde çalışılmaktadır.
* “Kendi bünyemizde denetleme ekiplerimiz bulunuyor”
Kullandığımız tüm temizlik malzemeleri gıdalara uygun ürünlerdir. Bunlarda merkezden gelir. Sistemden her şeyi her şubeyi görebiliyoruz. Nerede ne satılmış, neler yapılmış, takip ediyoruz. Kameralar ile şubeleri izleme imkanımız var. Kendi bünyemizde denetleme ekiplerimiz bulunuyor. Ani denetleme yapan, kendi kendini denetleyen ekiplerimiz var. Bu ekiplerin hangi saatte geleceği belli değildir.
* “ Trakya’da birden fazla şube açılacak”
İlkay Hanım çok mücadeleci bir bayan, merkez olarak belirli kotalar ile Franchising’lere destek oluyoruz. Ama girişimcimiz doğru girişimciyse ona 1 değil 100 misli gidiyoruz. Ben 15 gündür Kırklareli şubemiz için evime gitmiyorum. Sadece İlkay Hanım’ın daha iyi yerlere gelmesi için bu yapıyorum. Normalde gittiğimiz yerlerde 1 yada 2 gün kalırız. İlkay Hanım ile Trakya’da birden fazla şube açmayı düşünüyoruz.
* “Hedefimiz Pizza Pizza’da yükselen personelimizi ilerde birer Franchising yapmak”
Pizza Pizza’da personel kendini geliştirir ise firma içinde yükselme imkanına sahip oluyor. Bunun çok sayıda örneği var. Ama yüksele bilmesi için personelin her şeye hakim olması gerekiyor. Her şubede vardiya müdürümüz var. 1 saatte bir restorandı geziyor. Kendisi ne yapacağını biliyor. Sisteme göre geziyor. Bizim hedefimiz Pizza Pizza’da yükselen personelimizi ilerde birer Franchising yapmak. Marka için önemli olan profesyonel işi bilen, bölge müdürlüğüne yükselenler bir Franchising olsun. Arkadan başka müdürler gelsin. 2 yıl sonra bende Franchising olacağım. Franchising’lerde tüm konularda eğitim almak zorunda, eğer kendisi buna hakim olmaz ise neyin nereden gittiğini bilemez. Bu yüzden hakimiyetin elinde olması gerekiyor.
* “Kırklareli’ne özel kampanyalar olacak”
Yakında Kırklareli’ne has kampanyamız olacak. Türkiye genelindeki menüler dışında menüler olacak. Buna “LSM” diyoruz. Bu yerel uygulama anlamı taşıyor. Ana menünün dışına çıkmadan farklı yerel menüler hazırlanıyor. Bu şekilde İstanbul’da uygulamalar var. Bu yerel uygulamaları biz öneriyoruz. Pazarlama Direktörü onay verirse uygulanıyor.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here