Kırklareli Kent Konseyi, Türkiye Kent Konseyleri Platformu’na katıldı

22
Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun 14. Toplantısı Eskişehir Odunpazarı’nda yapıldı. Kırklareli Kent Konseyi’nin Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem ve Genel Sekreter Sedat Yılmaz tarafından..
HABER MERKEZİ
Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun 14. Toplantısı Eskişehir Odunpazarı’nda yapıldı. Kırklareli Kent Konseyi’nin Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem ve Genel Sekreter Sedat Yılmaz tarafından temsil edildiği toplantıya Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da katıldı.
4 ay sonra Bandırma’da yapılacak olan 15. Genel Kurul için gündem belirleme konuşmalarında Kırklareli Kent Konseyi adına söz alan Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem Marmara denizi kıyısında yapılacak olan genel kurula gündem maddesi olarak "Marmara Denizi Ergene Derin Deşarj" konusunun gündeme alınmasını ve bununla ilgili olarak çalışma gurubu kurulmasını önerdi.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen konuşmasında, AB yasalarına uyum adı altında hükümetin kent konseylerini hukuken tanıdığını ancak bu yasal mevzuatın altının bilinçli, kent sorunlarına sahip çıkan bağımsız örgütlenmeler ile doldurulacağını belirtti. Büyükerşen; “Kadın ve gençlerimizin Kent Konseylerinde olması ve bu kurumların okul olarak algılanıp dersler alınması durumunda geleceğin kent yöneticilerinin yetişmesi sağlanacaktır.  Konseyler ulusal ve yerel anlamda demokrasinin gelişmesi için ağırlıklarını koymalıdır" dedi.
Ev sahibi Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da 2011 yılı öncesinde Eskişehir Kent Konseyi Başkanı olduğunu ve 2011 yılında milletvekili seçildikten sonra Kent Konseyi’nin bağımsız kurumlar olması konusunda mecliste çalışmalar yapıp önergeler verdiğini belirtti. 
Kazım Kurt; “Ülkemizde 2 bin dolayında belediye var ama henüz 200 dolayında kent konseyi var. Oysa geleceğin kent idarecileri için bu tür kurumlar birer okuldur. Kent sorunları ile ilgilenenler ve çözüm için uğraşanların yerel yönetimlerde görev alması kadar doğal bir şey olamaz. Demek ki henüz ülkemizde Kent Konseyleri mantığı yerleşmemiştir. Bu da ülkemizde sivil katılımın henüz anlaşılmadığını gösterir. Oysa kent konseyleri kentlilerin katımı ile bugüne kadar kurulmalıydı ve belediyeyi de valilikleri de eleştirel gözle kent adına eleştirebilmeliydi. Bu yerel ve genel idarecilerin kendini geliştirmesini de sağlayan bir mekanizmadır” dedi.
Toplantıya katılan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise partide Kent Konseyleri Masası oluşturulduğunu ve Kent Konseyleri ve belediyeler arasındaki sorunlarının bu masa görevlileri tarafından çözüme kavuşturulması için her türlü katkının yapılacağını belirtti. Ağbaba; "Türkiye’de bize bağlı belediyelerde kent konseylerinin gelişebilmesi, işlevini tam olarak yerine getirebilmesi ve olmayan belediyelerde kurulabilmesi için arkadaşlarımızla birlikte çalışacağız” diye konuştu.
Bir sonraki toplantıya kadar Odunpazarı, Konak, Nilüfer, Didim Kent Konseylerinden oluşan ekip geçici yürütme kurulu olarak seçildi. Sekretaryasını Odunpazarı Kent Konseyi’nin yapmasına karar verilen toplantının dört ay sonra Bandırma’da yapılması kabul edildi.
Toplantıda söz alan Kent Konseyi yöneticileri yerellerde yaşadıkları sorunları anlattı. Samsun Atakum Kent Konseyi Başkanı, yerel seçimde belediye başkanının değiştiğini ve kendilerini tanımayıp kendi partililerinden bir kent konseyi atadığını ve bu durumun yargıya taşındığını söyledi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here