Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden Kadınlar Günü Etkinliği

42
Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 08 Mart 2014 Cumartesi günü saat 10.00’da “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla Paşa Cafe’de kahvaltılı bir program düzenlendi.

 

HABER MERKEZİ
Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 08 Mart 2014 Cumartesi günü saat 10.00’da “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla Paşa Cafe’de kahvaltılı bir program düzenlendi.
Düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Kırklareli Kent konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aysun Eyüpoğlu Erşen “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nün önemine değindi. Kadınların en büyük sorununun her alanda şiddet görmek, erkeklerle eşit koşullarda çalışamamak, sosyal güvenceli olamamak ve kadın olarak kendilerini ifade edememek olduğunu söyleyen Erşen; “2013 yılı verilerine göre 76 milyon 660 bin 864 Türkiye nüfusunun yüzde 49.8’inin kadın olduğunu belirten Erşen, şöyle konuştu: "8 Mart 1984 yılından bu yana kadın örgütleri tarafından dünya kadınlar günü anılmaya başlanmıştır. 2013 yılı verilerine göre 76 milyon 660 bin 864’e ulaşan Türkiye nüfusunun yüzde 49.8’i kadın nüfusudur. Türkiye’de okuma yazma bilmeyen erkek nüfus oranı yüzde 1.4 iken kadınlarda bu oran yüzde 7 oldu. Okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranının en yüksek olduğu il yüzde 18.2 ile Şırnak’tır. Yüksek öğretim mezunun en düşük olduğu il ise Hakkari’dir. Kadınların iş gücüne en düşük katılım oranı da Şırnak’tır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadın milletvekili oranı 1935 yılında yüzde 4.5 iken 2013 yılında bu oran yüzde 14.4’e yükseldi.
Kadınların en büyük sorunu her alanda şiddet görmek, erkeklerle eşit koşullarda çalışamamak, sosyal güvenceli olamamak, kadın olarak kendilerini ifade edememektir. Türkiye’de kadın olarak kendilerini geliştirmeye karar vermesi ve adım atması gereklidir. Öncelikle eğitim düzeyini yükseltmeliler. Kadınlar kanun yapıcıların baskı grupları içerisinde hakları için Türkiye’ye yaraşır biçimde mücadele etmelidir” dedi.
Konuşmanın ardından Psikolog Fulya Mert tarafından “İletişim ve Kadın” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here