Kırklareli, kardeş ülke Suriye ve Mısır için yarın ayakta

16
Mısır’da darbe yönetiminin katliamlarına, Suriye’de sivil halkı hedef alan kimyasal silah saldırısı dolayısıyla Kırklareli Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından yarın Kırklareli’de Miting düzenlenecek.

 


HABER MERKEZİ
Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tüm Türkiye’de dün, bugün ve hafta sonunda çok sayıda eylem düzenleniyor. Sendikalar, sivil toplum kuruluşlarının öncülük ettiği eylemlerde, Mısır’da darbeci idare ve Suriye’de Esed yönetimi protesto ediliyor. Suriye’de sarin gazı içeren kimyasal silah kullanılmasına, tüm dünyadan tepkiler gelmeye devam ederken, Türkiye’de de tepki gösterileri ve eylemler artıyor.
* Yarın Kırklareli halkı kardeş ülke Suriye ve Mısır halkı için ayağa kalkacak
Kırklareli Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Mısır’da yaşanan olaylara ve Suriye’deki katliama dikkat çekmek amacıyla “Mısır ve Suriye’deki Katliama Lanet, Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesi”ne Destek” Mitingi 24 Ağustos 2013 Cumartesi günü (yarın) saat 17.30’da Kırklareli merkez ilçe Dingiloğlu Parkı önünde düzenlenecek.
Mısır’daki darbeye karşı çıkanların yaptığı gösterilerin sembolü olan “Rabia İşareti”nin kullanılacağı mitinge katılımın yoğun olması bekleniyor. 
 * ”Rabia işareti" sosyal medyada hızla yayılıyor
Mısır’daki askeri darbeye karşı çıkan demokrasi yanlılarına destek için sosyal medya yolu ile yeni bir kampanya başlatıldı. Kampanyanın logosu, aynı zamanda Mısır’da katliamın yapıldığı Rabiatül Adeviyye Meydanı’nın ve darbe karşıtı gösterilerin de sembolü haline gelen dört parmakla yapılan "Rabia" oldu.
İşaret sosyal medyada hızla yayılırken, dünyanın farklı ülkelerindeki onbinlerce twitter ve facebook kullanıcısı logosunu değiştirerek kampanyaya destek verdi. Rabia işareti sosyal medyada her geçen dakika hızla yayılmaya devam ediyor.
Tahrir Meydanı’nda toplanan darbeye ve darbe lideri Sisi’ye destek veren onbinlerce kişi elleriyle "zafer işareti" yapmışlardı. Tahrir’e alternatif olan Rabiatül Adeviyye Meydanı’nda zafer işareti yerine "Rabia" işareti doğdu. Bu işaretin İslam dünyasında yeni zafer işareti olacağı ifade ediliyor. (Savaş Eskici)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here