Kırklareli İşadamları Derneği (KİAD) Bosna Hersek Gezisi’nden döndü

16
Kırklareli İşadamları Derneği (KİAD) tarafından organize edilen ve 30 üyenin katıldığı 4 günlük Bosna Hersek Gezisi sona erdi. 
HABER MERKEZİ
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’na (MARİFED) bağlı olarak faaliyet gösteren Kırklareli İşadamları Derneği (KİAD),Kırklareli’li iş adamlarından oluşan 30 kişilik heyetle Bosna Hersek’e Kültür Gezisi düzenledi.
Gezi kapsamında, ilk gün Saraybosna’yı gezen KİAD heyeti, Baş Çarşı’daki izlenimlerinin ardından şehitliği ve merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç’in mezarını ziyaret etti. Akşam, Bosna’da bulunan Burç Okulları’nda okuyan öğrencilerden oluşan Türkçe olimpiyatlarına katılan öğrencileri izleyen misafir heyet, programda duygulu anlar yaşadı. Boşnak, Hırvat ve Sırp öğrencilerden oluşan öğrenciler, okudukları güzel şiirler ve türküler Türk işadamlarının gönlünü fethetti. Gezinin ikinci gününde, savaşın daha az kayıpla bitmesinde önemli rol oynayan tüneli inceleyen işadamları, gezi kapsamında Mostar, Travnik ve Konjic şehirlerinde gezi ve incelemelerde bulundu. Dernek yönetim kurulu başkanı işadamı Emre YURDAKUL, Bosna Hersek’in tarihi ve kültürel yapısına hayran kaldığını ifade ederek, Bosna’nın Osmanlı’nın yetimi olarak adlandırıldığını, hâlâ Osmanlının izlerinin günümüze kadar taşınmasından dolayı duygulandığını söyledi. Bülbül, gezinin çok faydalı olduğu belirterek, "Bosna’nın hem ekonomi, ticari ve iş hayatını inceleme fırsatı, hem de Bosna’da bulunan Türk okulları ve Türk üniversitesini yakından tanıma imkânı bulduk. Buradaki eğitim gönüllüsü vatandaşlarımızın zor şartlar altındaki fedakârlıklarını, çalışmalarını ve başarılarını görünce duygulandık. " ifadelerini kullandı. Geziye katılan diğer üyeler ise Osmanlı’nın Bosna’da camiler, medreseler ve Türk eserleri yapmasından dolayı etkilendiklerini belirttiler Ecdadımız Osmanlı müesseselerini açmış, Kalıntılarını hâlâ görmek mümkün diyen üyeler Şimdi de Türk işadamlarının savaş anında bile geri dönmeyip orada yurt-Okul ve Üniversite açması, aynı Osmanlı’nın ruhunu canlandırıyor olması bir Türk olarak bizleri çok gururlandırdı. " dediler
Bosna’nın Balkanlar’da bir Osmanlı şehri olarak görülmeye değer olduğunu söyleyen KİAD Başkanı Emre Yurdakul; “Bosna Hersek, bizim için tarihi ve doğal güzellikler bakımından çok önemlidir. Yüz binlerce şehidin yattığı bu mekânın Karadeniz’i andıran doğal güzelliklerini de görmüş olduk. Saray Bosna, Travnik, Poçiteli, Mostar ve daha birçok yeri ziyaret ettik. Hala bir Osmanlı şehri havasında olan Bosna Hersek’ten etkilenmemek mümkün değil.” şeklinde konuştu.
Kırklareli için böyle bir organizasyonun içinde olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden KİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yurdakul, şöyle konuştu;
“Bosna-Hersek’in tarihi ve kültürel yapısına hayran kaldık. Bosna Osmanlı’nın yetimi olarak adlandırılıyor. Hala Osmanlı’nın izlerinin günümüze kadar taşınmasından dolayı duygulandık. Bosna’nın ekonomi, ticari ve iş hayatını inceleme fırsatı bulduk. Hem de Bosna’da bulunan Türk okulları ve Türk üniversitesini yakından tanıma fırsatı yakaladık. Buradaki eğitim gönüllüsü vatandaşlarımızın zor şartlar altındaki fedakârlıklarını, çalışmalarını ve başarılarını görünce duygulandık.”
"Bosna anlatılmaz yaşanır" diyen KİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yurdakul  Osmanlı’nın Bosna’da camiler, medreseler ve Türk eserleri yapmasından dolayı etkilendiğini belirterek, ”O zaman Osmanlı müesseselerini açtı. Kalıntılarını hâlâ görmek mümkün. Şimdi de Türk işadamlarının aynı Osmanlı’nın ruhunu canlandırıyor olması bir Türk olarak geleceğe umutla bakmama vesile oluyor” ifadelerini kullandı.
Gezi kapsamında Özel Burç Üniversitesi’ni gezen Kırklareli heyetine, Boşnak, Sırp ve Hırvat öğrencilerinden oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu tarafından konser verildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here