Kırklareli İl Özel İdaresi’nin 2011 yılı bütçesi 14 milyon TL

11
Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım ayı son birleşimi 30 Kasım 2010 Salı
günü Meclis Başkanı M. Tuna Soykan başkanlığında yapıldı. Saat 16.00’da
Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda yapılan birleşimde ilk
olarak bir önceki birleşime ait tutanak özeti okunarak oy birliği ile
kabul edildi.

HABER MERKEZİ

Ardından Meclis Başkanı Soykan, üyelere gittiği toplantı hakkında bilgi aktarımında bulundu. Başkan Soykan, 29 Kasım 2010 Pazartesi günü Vilayet Hizmetler Birliği Toplantısı’na katıldığını, toplantının başkanlığını yapan Ankara Valisi Alaattin Yüksel’in çok iyi bir konuşma yaptığını belirten Başkan Soykan, çevreye duyarlı açıklamalarda bulunarak son derece önemli bir konuşma gerçekleştirdiğini ifade etti. Başkan Soykan, Vali Yüksel’in, dünyamızda küresel ısınma ile ilgili yaşanan olayları bilimsel bir dil ile salondakilere aktardığını, kentsel dünyada suların yönetiminin bu yüz yılda son derece önemli olacağını ifade ettiğini söyledi. Vali Yüksel’in en çarpıcı sözlerinin ise; “Vilayet Hizmetler Birliği, meclis üyeleri için uygulanacak balık fiyatı, yatak fiyatı konuları ile uğraşmaktan vazgeçmeli, stratejik bir plan uygulamalı ve bunun arkasında durmalı tüzüğünde yazdığına göre özel idarelere rehberlik etmelidir” olduğunu söyledi.
Genel olarak toplantıda İl Genel Meclis Başkanları’nın konuştuğunu belirten Başkan Soykan, kendisinin İstanbul’da bulunan ve İdare’ye ait olan Yurt hakkında konuştuğunu belirtti. Toplantıda, birliğin mali yatırım programında yer alan Yurt konusunun Kredili Yurtlar Kurumu’na devredilmesi istendiği bilgisi yer aldığını belirten Başkan Soykan, kendisinin bilgi edinme amaçlı bu konuda konuşunca üyelerce bu durumuma karşı çıktığı yanlış anlaşılmasının oluştuğunu söyledi. Başkan Soykan, kendisine gelen cevapta Vali Yüksel;
“Kredi Yurtlar Kurumu bu konuda son derece başarılı bir kurum ve marka yapmış bir kurumdur. Biz onlar kadar başarılı olamayız” şeklinde bir ifade kullandığını, sonuç olarakta birlikte “Biz bu işi yapamayız” politikasının az, çok oturmuş olduğunu gördüğünü söyledi. Başkan Soykan, 2011 yatırım programı ile 2011 yılı bütçesine olumlu oy verdiğini, sonradan gelen bir yazılı önerge geldiğini, önergede yurtların Kredili Yurtlar Kurumu’na devredilmesi yazdığını belirtti. Devredilme karşılığında Vilayetler Hizmet Birliği’ne 170 öğrenci kontenjanı hakkı verilmesi istendiğini belirten Başkan Soykan, kendisinin bununla ilgili konuşmasında tek başına burada olumlu oy vermesinin yanlış olduğunu belirtip red oyu vereceğini söylediğini belirtti. Başkan Soykan, oylamada 1 red oyuna karşılık oy birliği ile maddenin kabul edildiğini söyledi.
Başkan Soykan’ın yaptığı bilgilendirme sonrasında Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın Vilayetler Hizmet Birliği’nin Kırklareli İl Özel İdaresi’ni, Kırklareli İl Genel Meclisi’ni ve Kırklareli halkını hiçe sayarak karar almasını doğru bulmadığını ifade ederek bu kararı kınadığını söyledi.
* 2011 bütçesi 14 milyon TL olarak kabul edildi
Yapılan bilgilendirmenin ardından Kırklareli İl Özel İdaresi’nin 2011 yılı bütçe görüşmelerine geçildi. İlk olarak bütçe kararnamesinin 14 maddesi onaylandı. Kararnamenin birinci maddesinde idare 2011 yılı bütçesi için 14 milyon TL ödenek verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Daha sonra ödenek cetveli ve gider cetveli maddeler halinde oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edildi. Bu maddelerinde oylanması ile 2011 yılı bütçesi meclisten geçti. Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak Kasım ayı boyunca çok yoğun çalışma gerçekleştiren herkese teşekkürlerini sunarak, 2011 yılı bütçesinin hayırlı olması temennisinde bulundu. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Aydın Karakoç’ta zorlu bir Kasım ayı geçirdiklerini, tüm çalışanlara teşekkürlerini sunduğunu, 2011 yıl bütçesinin de hayırlı olmasını diledi.
Gündemin 4. maddesi olan İl Özel İdaresi’nin 29/11/2010 tarih ve 6731 sayılı, İlimiz Merkez İlçe Kavaklı Kasabası sınırları içinde Korualtı mevkiinde bulunan ve tapuda 2 pafta, 1702 parsel, 64.100 m2’lik taşınmazın (Kavaklı Şantiyesinin) İl Özel İdaresi adına satın alınması teklifi görüşüldü. İlk olarak teklif, ardından da konu ile ilgili Defterdarlık yazısı okundu. Madde Ocak ayında görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na oy birliği ile sevk edildi.
Görüşmelerin yeterli olduğunu söyleyen Başkan Soykan birleşimi kapatarak Aralık Ayı ilk birleşiminin 6 Aralık 2010 Pazartesi günü saat 10.30 yapılacağını söyledi. (c.s.)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here