Kırklareli İl Müftülüğü Hacı Adayları’na seminer veriyor

29
Kırklareli’den bu yıl. 76 kişi Diyanet tarafından 42 kişi’de Özel Şirketler tarafından olmak üzere 21 Eylül 2014 Pazar günü akşamı hac yolculuğuna çıkacak. Kırklareli İl Müftülüğü’nün Hacı Adaylarına verdiği seminerler başladı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Müftülüğü 21 Eylül 2014 Pazar günü akşamından itibaren Hacca gidecek olan Hacı Adayları’na, Kırklareli Sungurbey Camii’nde “Hac’da Neler Yapılması, Nelere Dikkat Edilmesi, Hac Çeşitleri” ile ilgili 3 gün sürecek olan seminerin ilki 12 Ağustos 2014 Salı günü saat 14.00 da yapıldı. Seminerler 14 Ağustos 2014 Perşembe günü sona erecek.
Seminer Kırklareli İl Müftü Vekili Adnan Zeki Bıyık’ın açılış konuşmasıyla başladı. Bıyık açılış konuşmasında; “Oralar çok kalabalık, sıcak o yüzden bazı sıkıntılar oluyor sabırlı olun, kimsenin kalbini kırmayın. Oralar kutsal topraklar. Arkadaşının kalbini kırıyorsun sonrada hac yaptım diyorsun öyle hac olmaz. Onun için çok sabırlı olup sebat edip hiçbir müminin kalbini kırmadan, hac görevini en iyi şekilde idrak edin. Allah Sağ salim gidip o mukaddes topraklarda hac görevini tamamlayıp evlatlarınıza vatanınıza memleketine dönmeyi nasip etsin” dedi.
Açılış konuşması ardından, bu yıl Kırklareli’den Hacca gideceklerin Kafile Başkanı olan Lüleburgaz İlçe Müftüsü İsmail Günay hacı adaylarına, hacca gitmeden önce yapılması gerekenler, haccın şartları, farzları ve hacılığa ilk adımların nasıl olduğunu anlattı. 
Günay; “Hac yeryüzündeki en bük ibadettir. Hac ibadeti senenin belirli günlerinde ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek ve Arafat’ta vakfe yapmaktır. Hac; Zilhicce Ayı’nın, 9, 10, 11, 12 ve 13’üncü günleri yapılmakta, buda Kurban Bayramı öncesi ve Kurban Bayramı günlerini içine almaktadır. Hicretin 9. Yılı’nda Hac farz kılınmıştır. Peygamber efendimiz bir hadisinde “Hac yapmak isteyenler acele etsinler” diye buyuruyor.” diyerek, Hadis ve Ayetler ışığında Haccı anlattı. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.