Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü “Kurban” adlı Tiyatro Oyunu’na evsahipliği yapacak

19
Türk Tiyatro sanatının gelişmesini, ilerlemesini, yaygınlaştırılmasını, halkın dil ve kültür eğitimini, yurt sevgisini, görsel ve bilimsel olarak yükseltmek, yurt içi ve yurt dışında festival ve turneler düzenleyerek kültür faaliyetlerini dünya çapında yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş olan  Bakanlığımız …
HABER MERKEZİ
Türk Tiyatro sanatının gelişmesini, ilerlemesini, yaygınlaştırılmasını, halkın dil ve kültür eğitimini, yurt sevgisini, görsel ve bilimsel olarak yükseltmek, yurt içi ve yurt dışında festival ve turneler düzenleyerek kültür faaliyetlerini dünya çapında yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş olan  Bakanlığımız Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 2013 yılında da pek çok değişik oyun ile turnelere başlamış bulunmaktadır. Bu kapsamda, İstanbul Devlet Tiyatro Müdürlüğü’nce  “Kurban” adlı oyun 16 Mayıs 2013 Perşembe günü, İlimiz Kültür Merkezi Salonu’nda saat 20.30’da temsil edilecek. 
Yapılacak olan etkinlikle ilgili olarak Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı şunları kaydetti:
“Kültür hayatımızda önemli bir yeri olan tiyatro sanatını yaygınlaştırmak, halkımıza sevdirmek amacıyla düzenlenen bu etkinlikler kapsamında; İstanbul Devlet Tiyatrosu Topluluğunca  “Kurban” adlı oyun 16 Mayıs 2013 Perşembe günü İlimiz Kültür Merkezi Salonunda temsil edilecektir. “Kurban” adlı tiyatro oyununun biletleri 3.- TL olup, biletler İstasyon Caddesi’nde bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden temin edilebilecektir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Tiyatrosu Topluluğunca temsil edilecek olan “Kurban” adlı oyunun yazarı Mario Fratti, yönetmeni Saydam Yeniay’dır.
Oyunun konusu şöyledir. (2 Perde 90 Dakika)
Mario Fratti’nin yazdığı Kurban şiddet ve cinsler savaşı üzerine bir kedi fare oyunu. Karı-koca ve eve gelen adam sacayağından ortaya çıkan nefes kesen bir gerilim öyküsü. Katil kim, peki ya kurban? Gerçek nereden baktığımıza göre değişebilir mi? O halde bir cinayet öyküsü nasıl çözülebilir?
Oyunu hazırlayıp bizlere sunacak olan kadro da şu isimlerden oluşmaktadır:
Yazan: Mario Fratti
Çeviren: Özcan Özer
Yöneten: Saydam Yeniay
Dekor Tasarımı: Işın Mumcu
Kostüm Tasarımı: Medine Yavuz Almaç
Işık Tasarımı: Ayhan Güldağları
Müzik: Nurettin Özşuca
Yönetmen Yardımcıları: Senem Cevher, Funda Eskioğlu
Oyuncular:
Diana: Şebnem Dokurel Topçuoğlu
Kirk: Aydın Şentürk
Warren: Erdoğan Aydemir
Tamirci: Nurullah Kalkan
Sanat kurumlarıyla vatandaşlarımızı ve çocuklarımızı buluşturmak, İlimizdeki sanatsal etkileşimi yoğunlaştırmak ve sanatın birleştirici, bütünleştirici özellikleriyle halkımıza ulaşmayı amaç edinmiş olan Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce Kırklareli’li tiyatro sever halkımızı anılan tiyatro oyununda görmek istiyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here