Kırklareli İl Genel Meclisi’nde gündem Vize’ydi

25
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantıları’nın 3. Birleşimi 03 Eylül 2014 Çarşamba günü saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantıları’nın 3. Birleşimi 03 Eylül 2014 Çarşamba günü saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
Eylül Ayı 2. Birleşimi’ne ait tutanak özetinin görüşülerek kabul edilmesi ardından gündem maddelerine geçilmeden önce maddeler sıralamasında değişiklik yapıldı. İlk olarak Vize İlçesi Küçükyayla Köyü’nde açılmak istenen taşocağı için verilen ÇED Belgesi ile ilgili inceleme yapılması hususunda hazırlanan ortak rapor okundu. “İmar ve Bayındırlık Komisyonu” ile “Çevre Sağlık Komisyonu” tarafından hazırlanan ortak raporda şunlara yer verildi:
“İlimiz Vize İlçesi Küçükyayla Köyü’ndeki taşocağı ruhsatı talep edilen alan için ÇED Raporu gerekli değildir kararının araştırılması. İl Genel Meclisi Başkanlığı’na, Meclis üyesi Sadık Aykanat tarafından verilen önergede İlimiz Vize İlçesi Küçükyayla Köyündeki taşocağı ruhsatı talep edilen alan için ÇED Raporu Gerekli Değildir yazısı verildiği, bu konuda verilen yazılı önergenin gündeme alınması, İl Genel Meclisi’nin 05.08.2014 tarih ve 175 Sayılı Kararı ile uygun görülmüştür. Mecliste yapılan görüşmeler sonucunda ilimiz Vize ilçesi Küçükyayla Köyü’ndeki ÇED Raporu Gerekli Değildir yazısı verilen taş ocakları hakkında araştırma yapılması hususunda verilen yazılı önerge görüşülerek incelenmek üzere ‘Çevre ve Sağlık ile imar Komisyonuna ‘havalesine karar verilmiştir. Komisyonlarımız ortak toplantı yaparak gerekli evrakları yetkili müdürlüklerden teslim alarak, neler yapılması gerektiği hakkında değerlendirmelerde bulundu, yaptığı değerlendirmeler sonucunda Çevre ve Şehircilik Şube Müdürlüğü, Özel İdare Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden bilgi alınmasına. 31 Mayıs 2013 tarihinde Çevre ve Sağlık -iç İşleri ve Çeşitli işler Komisyonları’nın hazırlamış olduktan “İlimiz Pınarhisar ve Vize İlçelerinde bulunan faaliyeti devam eden ve sona eren taş ocakları” hakkında hazırlamış oldukları raporun incelenmesine ve bu rapordaki bilgilerden faydalanılmasına. Konularında uzman kişilerin ve sivil toplum kuruluşlarının bilgilerine başvurulmasına, Araştırmamıza konu olan ilimiz Vize ilçesi Küçükyayla köyündeki ÇED Gerekli Değildir Kararı verilen ocakların yerlerini görmek. Taş-Kalker ve benzeri ocakların bulundukları yerlerde ziyaret edilmesine, en yakın yerleşim birimlerinde oturan vatandaşlar ile bilgi alış verişinde bulunmasına, çıkan madenlerin nakillerinin yapıldığı taşıma araçlarını geçiş yaptıkları yolların yerinde görülmesine Vize İlçesi İl Genel Meclis Üyeleri’nin davet edilmesine karar verildi. Komisyonumuz 1. Gün Poyralı Köyü’nde düzenlene ÇED Toplantısı’na katıldı ve Özel İdare Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Yetkilileri görüşme yaptı 2. günde Vize’nin Küçükyayla ve Evrenli Köyü’ne giderek incelemelerde bulundu ve vatandaşlardan bilgi aldı.”
Okunun raporun ardından Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan Raporu oylama yaptı ve oy çokluğu ile rapor kabul edildi. Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantıları’nın 3. Birleşmesi diğer gündem maddelerin görüşülmesiyle son buldu. (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here