Kırklareli İl Genel Meclisi toplantıları devam ediyor

14
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı 2. Birleşimi 02 Ekim 2013 Çarşamba günü Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Meclisi Salonu’nda Behçet Şen başkanlığında saat 11.00’de başladı.
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı 2. Birleşimi 02 Ekim 2013 Çarşamba günü Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Meclisi Salonu’nda Behçet Şen başkanlığında saat 11.00’de başladı.
Gündem dışı maddelerin görüşülmesinin ardından gündemin ilk maddesinde yer alan; ilimizde küçük yatırımcıların gelmesi açısından 1/25000’lik Kırklareli Çevre Düzeni Planı hükümlerinde yer alan 1. Sınıf Arazileri üzerinde yapılaşma olan %8 emsal değerinin arttırılması yönünde hakkındaki önergenin görüşülmesi ile başlandı.
Konu üzerine söz alan Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın; “Bu oranlar diğer illerde Tekirdağ, Edirne’de çok farklı ele alınıyor. Bu oranlar çerçevesinde hareket edildiğinde hiçbir yatırımcıyı çekmek mümkün değil” dedi. Meclis üyelerinden Hasan Dağ’da söz alarak; “Tüm oranların yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda hassas bir çalışma gerekiyor” dedi.  
Konuşmaların ardından madde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na Havale edildi. 
Gündemde ikinci madde olarak ise; İl Genel Meclisi’nin 03.09.2013 tarih ve 211 sayılı kararına istinaden İlimiz Demirköy İlçesi Avcılar Köyü ile Palivor Çiftliği arasındaki yolun köy yolu ağına alınmasına talebi hakkındaki Alt Yapı Komisyonun hazırladığı Raporu okuyan Nail Özden;  “Bu konu hakkında bölgeye giderek araştırma yaptık ve İhtiyar Heyeti ile görüştük ve çiftliğin köye bağlı bir yer olduğu konusunda bir görüş birliği var. Yol standartlarını genişletme çalışmaları esnasında burada bulunan özel mülk sahipleri de bazı şeylerden feragat etmeli” dedi.
Komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi. 
Gündemdeki üçüncü madde olarak ise İl Özel İdaresi’nin 26.09.2013 tarih ve 8332 sayılı, mülkiyeti il tüzel kişiliğine ait Kofçaz ilçesi Yenimahalle Köyiçi mevkiinde, tapuda betonarme okul ve iki adet 1 katlı ve iki katlı betonarme lojman ve bahçesi olarak geçen taşınmaz üzerindeki, iki katlı lojman binasının alt katının Halk Eğitim Merkezi, üst katını ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kullanılmak üzere tahsis edilmesi teklif edildi. Alınan kararlar doğrultusunda madde Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’na havale edildi.
Konu üzerine Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Alaadin Ergin; “Bu kararı bir an önce almamız gerekiyor zira önümüz kış” dedi. Meclis Üyeleri’nden Hasan Dağ ise; “Kofçaz benim kendi bölgem. Kış şartları altında orada çalışma yapmak çok zor bu kararın bir an önce sağlıklı bir şekilde alınması gerekiyor” dedi. (Serkan Koçtürk) 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here