Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Av. Cavit Çağlayan Muhtarları uyarıyor;

21
“Meralarınıza sahip çıkmak için mutlaka dilekçe verin”
* Ağustos Ayı’nda yapılan toplantıda MHP Lüleburgaz İl Genel Meclisi Üyesi Ertuğrul Koç’un gündeme getirdiği ve gündeme alınarak Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na havale edilen “Meraların Hayvan Çiftlikleri’ne 49 Yıllığına Kiralanması” konusunda hazırlanan rapor meclise sunuldu. Meclis toplantısında Muhtarların “Meramızı biz ıslah edeceğiz” şeklinde dilekçe Vermeleri konusunda bilgilendirilmesi istendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantıları 05 Eylül 2014 Cuma günü yapılan 5. Birleşim ile sona erdi. 4. Birleşime ait tutanak özetinin oybirliği ile kabul edilmesinin ardından Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın başkanlığında başlayan toplantıda gündemde yer alan maddelerin görüşülmesine geçildi.
Gündemde yer alan tekliflerin ilgili komisyonlara havale edilmesi ve gündem maddeleri ile ilgili komisyonların hazırladığı raporların okunarak oybirliği ile kabul edilmesinin ardından Kırklareli il genelindeki tüm kırsal kesimde yaşayan vatandaşları yakından ilgilendiren “Mera” konusu gündeme geldi.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lüleburgaz İl Genel Meclisi Üyesi Ertuğrul Koç’un Ağustos Ayı’ndaki toplantıda gündeme getirerek, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na havale edilen “Meraların Hayvan Çiftlikleri’ne 49 Yıllığına Kiralanması” konusunda hazırlanan rapor Aptullah Mutluer tarafından okundu. Rapor ile ilgili olarak meclis üyeleri görüşlerini belirtiler.
Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Av. Cavit Çağlayan, yasal olarak kiralanmalara bir engelin olmadığını belirterek, bu durumu ancak Muhtarların yapacakları başvuralar ile engelleyebileceklerini ifade etti. Muhtarların “Meramızı biz ıslah edeceğiz” şeklindeki dilekçenin bu kiralamaların engellenmesi için yeterli olacağını belirten Çağlayan, aksi takdirde meraların kiralanması için yapılacak olan ihaleye girecek firmaların hiçbir sorun ile karşılaşmadan buralarını kiralayabileceklerini ifade etti.
Başta raporu hazırlayan komisyon üyeleri olmak üzere meclis üyelerinin hepsinin bu durumu muhtarlara açıklaması gerektiğini belirten Çağlayan, Kırklareli’de Hollanda Modeli’ni uygulamak istediklerini bunun içinde başta köylerde olmak üzere tüm il genelindeki meralara ihtiyacın olduğunu belirtti. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here