Kırklareli İl Genel Meclisi 1 ay aradan sonra toplandı

19
Kırklareli İl Genel Meclisi 1 ay verilen tatilin ardından 04 Ağustos 2014 Pazartesi günü tüm üyelerin katılımı ile saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda toplanarak, Kırklareli’yi yakından ilgilendiren konularda önemli kararlara imza atıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi 1 ay verilen tatilin ardından 04 Ağustos 2014 Pazartesi günü tüm üyelerin katılımı ile saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda toplanarak, Kırklareli’yi yakından ilgilendiren konularda önemli kararlara imza atıldı.
Ağustos Ayı Toplantıları’nın 1. Birleşimi Başkan Av. Cavit Çağlayan başkanlığında Haziran Ayı 5. Birleşimi’ne ait tutanak özetlerinin meclis üyelerine dağıttırılması ile başladı. Ardından gündemde yer alan konuların görüşülmesine geçildi.
İlk olarak merkez ilçeye bağlı Üsküp Belediyesi sınırları içerisinde Beypınar ve Hacıfaklı Köyleri arasında bulunan ormanlık sahada, EPDK tarafından lisans verilen alanda, Kırklareli İl Özel İdaresi yetki ve sorumluluğunda bulunan kısım üzerinde “Rüzgar Enerji Santrali” yapılması amaçlı hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi görüşüldü. Teklif oybirliği ile araştırılması istemiyle İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.
* İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu meclis üyelerini böldü
İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporlar görüşülmeye başladı. Raporları Komisyon adına CHP Vize İl Genel Meclis Üyesi Kenan Çiftçi okudu. Çiftçi’nin okuduğu ilk rapor; merkez ilçeye bağlı Karakoç Köyü sınırları içerisinde bulunan taşınmaz üzerinde “Özel Yüksek Öğrenim Yurdu Tesisi ve Alışveriş Alanı” yapılması amaçlı 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı’nda tahdilat yapılması konusu oldu. Bu konu üzerinde Meclis Üyeleri arasında görüş ayrılıkları çıktı. Yetkililerden alınan açıklayıcı bilgilerin ardından komisyon tarafından olumlu yönde hazırlanan rapor 4 red oyuna karşılık 19 kabul oyu ile kabul edildi. Red oyu verenlerin çoğunluğunun CHP’li Meclis Üyesi olduğu gözden kaçmadı. 
* Çiftçi’nin okuduğu 4 raporda oybirliği ile kabul edildi
Çiftçi tarafından okunan diğer 4 rapordan ilkini Pınarhisar İlçesi’ne bağlı Ataköy Köyü yerleşik alanının yeniden tespitinden sonra köy yerleşim alanının içinde yol tahsisleri ile ilgili sıkıntıların giderilmesi amacıyla İmar Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince kamu yararı kararı verilmesi konusu oldu. Olumlu yönde hazırlanan rapor oybirliği ile kabul edildi. İkinci raporda; Pınarhisar İlçesi’ne bağlı İslambeyli Köyü yerleşik alanının yeniden tespit edilmesi hususundaydı. Komisyon tarafından hazırlanan raporda Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili görüş alınmasının ardından maddenin tekrardan görüşülmesi görüşü oybirliği ile kabul edildi. Üçüncü raporda; Babaeski İlçesi’ne bağlı Kadıköy Köyü köy yerleşik alanının yeniden tespit edilmesi hususunda hazırlanan olumlu yöndeki rapor da oybirliği ile kabul edildi. Birleşimin son günden maddesini oluşturan dördüncü raporda da; Babaeski İlçesi’ne bağlı Pancarköy Köyü köy yerleşik alanının yeniden tespit edilmesi hususunda hazırlanan olumlu yöndeki rapor oy birliği ile kabul edildi. (Savaş Eskici)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here