Kırklareli Huzurevi sakinlerine neşeli saatler yaşattılar

20
Kırklareli Kadın Girişimciler Derneği’nin organize ettiği, Kırklareli
Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği (KIRKSEDER) ve Atatürkçü Düşünce
Derneği (ADD) Kırklareli Şubesi’nin katkıda bulunduğu programda
Huzurevi’nde kalan yaşlılara neşeli saatler yaşatıldı.

HABER MERKEZİ
“Yaşlılar Haftası” dolayısıyla Kırklareli Kadın Girişimciler Derneği tarafından organize edilen, Kırklareli Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği (KIRKSEDER) ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kırklareli Şubesi’nin katkıları ile düzenlenen program 28 Mart 2011 Pazartesi günü 14.00-17.00 saatleri arasında Kırklareli Huzurevi’nde gerçekleştirildi.
Kırklareli Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Cemile Özeker programın açılışında yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“1982 yılında Yaşlıları Koruma Derneği tarafından her yıl 18-24 Mart tarihlerinin “Yaşlılar Haftası” olarak kutlanması zamanın Devlet Başkanı Sayın Kenan Evren’e önerilmiş ve 05 Mart 1982 tarihinde bu öneri kabul edilerek “Yaşlılar Haftası”nın 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin kapsadığı hafta içinde kutlanmasının ayrı bir anlamı olacağı belirtilmiştir.
Dolayısı ile Ülkemizde her yıl 18-24 Mart tarihleri arası “Yaşlılar Haftası” olarak kutlanmaktadır. Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.
Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır. Ailelerinden ve çocuklarından bu hizmeti çeşitli nedenlerle alamayanlara bu hizmet imkânlar ölçüsünde Devletimiz tarafından verilmektedir.
"Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak devletimizin öncelikli görevleri arasındadır." Unutmayın ki bir gün herkes yaşlanacaktır.
Büyük Atatürk ne demiştir; “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan, bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur.”
Değerli büyüklerim; Bugün kapısını bizlere açan huzurevi yetkililerine huzurunuzda teşekkür eder, sizlerinde bir nebze olsun mutluluğunuza mutluluk katmak amacıyla Kırklareli Kültür sanat ve edebiyat demeği üyeleri birlikteliğinde biz Kırklareli Kadın Girişimcileri Derneği Üyeleri olarak burada sizlerle olmaktan mutlu ve onur duymaktayız. Sizlere eğer kabul buyurursanız birer tanede küçük hediyemiz var. Güzel günlerde kullanmanız dileklerimizle. Gününüzü kutluyor Saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.”
Konuşmanın ardından programı düzenleyenler tarafından Kırklareli Huzurevi’nde kalmakta olan 41 yaşlıya her birinin adının yazılı olduğu Bardaklar hediye edildi. Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği (KIRKSEDER) Üyeleri tarafından şiirler okundu, Türk Sanat Müziği eserleri seslendirilerek, burada kalmakta olan yaşlılarımız eğlenceli bir gün geçirdiler. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here