Kırklareli, hem turizmiyle hem de depremden uzaklığıyla Istanbul’un ilk sıradaki kurtarıcısı olacak

17
Kırklareli, hem turizmiyle hem de depremden uzaklığıyla Istanbul’un ilk sıradaki kurtarıcısı olacak

Türk Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı mimar ve ekonomist Remzi Kozal, geçtiğimiz günlerde depremle ilgili yapmış olduğu açıklamalarda özellikle risk altında olmayan Kırklareli ve civarının düzenlenerek riskli bölgelerin buralara kaydırılabileceğini belirtti. Kozal açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“Deprem riski sebebiyle, Istanbul’da 10 milyon kişinin can güvenliği tehlikede. Depreme çok hassas bölgelerdeki yerleşimler süratle kaldırılmalı ve daha güvenli bölgelere kaydırılmalıdır. Işin en kritik noktası burasıdır. Bu işlem yapılırken, aynı zamanda bir deprem anında Istanbul’a acil yardım sağlayacak yerleşim yerleri oluşturulmalıdır. Istanbul’daki birinci derecede sakıncalı bölgelerdeki nüfus bir deprem anında Istanbul’a acil yardım sağlayacak şekilde yeni bölgelere yerleştirilmelidir. Böylece, Istanbul’da herhangi bir zaman diliminde meydana gelebilecek depreme karşı adım adım hazırlık yapılmış olacaktır. Her adım atıldığında, Istanbul daha bir güvenli konuma gelmiş olacaktır.  Istanbul için en uygun yeni yerleşim yeri 4. dereceden deprem kuşağı içerisinde yer alan Çatalca-Terkos Gölü’nden, Edirne-Uzunköprü ilçesine uzanan hattın kuzeyi.

Bu da bu bölgeye rastgele yerleşilsin demek değildir. Tabii ki, çevreye azami hassasiyetin gösterilmesi, tarım arazilerine yerleşim yapılmaması, su kaynaklarının kirletilmemesi gibi konulara dikkat edilmelidir. Kırklareli’ne doğru Istrancalar’ın yer aldığı, tarıma elverişsiz, hafif eğimli kıraç araziler uygun yerleşim yerleri olmakla birlikte teknik incelemeler ve yapılacak planlama ile işe başlamak doğru bir adım olacaktır.”

Kozal, Karadeniz kıyıları ile Trakya bölümünün düzenlenerek bir proje dahilinde turizme kazandırılabileceğini de dile getirdi ve şunları söyledi:

“Yapılacak düzenlemeler Iğneada gibi limanların aktivitesini artıracak ve Türkiye ekonomisine olumlu katkıları olacaktır. Bir başka önemli konuda, nüfus ve sanayi önemli ölçüde Kırklareli bölgesine doğru kaydırılırsa Istanbul’daki riskler de büyük ölçüde azalmış olacaktır. Karayollarındaki ulaşım ve boğazlardaki tehlikeli trafikte böylece belli oranlarda azalacaktır. Istanbul, daha güvenli ve daha çağdaş-yaşanabilir bir şehir konumuna gelecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here