Kırklareli Halk Kütüphanesi’nde duygu yüklü şiirler dile geldi

29
Kırklareli Halk Kütüphanesi’nde duygu yüklü şiirler dile geldi

Kırklareli Şair, Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği (KIRKSEDER)’in aylık şiir dinletisinin ikincisi 7 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirildi. Her ayın ilk Cumartesi günü yapılan şiir dinletisi, Kırklareli Il Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu’nda saat 14.00’da başladı.

KIRKSEDER ile birlikte Edirne Şairler Grubu’da dinletiye iştirak ederken, Babaeski ve Pınarhisar’dan da katılımcılar vardı. Şiirlerini icra eden şairlerin yanısıra konuk dinleyiciler de dinletide yer aldı. Şiir Dinletisi’ni açarak oturumu yöneten Erman Ulusoy toplantıda şunları söyledi; Uzun bir zamandan beri ara verdiğimiz şiir dinletimize bugün, 7 Kasım itibari ile tekrar başlamış oluyoruz. Edirne, Babaeski ve Pınarhisar’dan aramıza katılan konuklarımız ve dernek üyelerimiz ile birlikte derneğimize katılmak isteyen şair dostlarımızı bugün burada görmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Hoşgeldiniz diyerek bitirdiği konuşmasında sözü, Nazif Karaçam’ a bıraktı.

KIRKSEDER Başkanı Nazif Karaçam’da şair ve konuk dostlara seslenerek; “Değerli arkadaşlar iki aylık tatilden sonra yeni bir programla başladığımız yerden devam etmek üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle Edirne, Pınarhisar ve Babaeski’den gelen değerli konuklarımıza ve şair arkadaşlarımıza bize onur verdikleri için teşekkür ediyorum. Kendilerine saygılar sunuyorum. Onlarla uzun yıllardan beri beraber olmaktan hep mutluluk duymuşumdur. Bundan sonra da dilerim ki bu mutluluk devam eder. Benim oralara gitme imkanım olmadığı için kendilerinden özür diliyorum. Üç yıldan beri Edirne’ye gitmiş değilim. Diğer  programlara da katılma imkanım olmuyor. Bu nedenle bu toplantıların artık bir başka açıdan değerlendirilmesi gerektiği noktasını değerlendirmenizi istiyorum.

Değerli arkadaşlar, Kırkların Sesi Şairler Grubu’ndan, Kırklareli Şair, Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği’ne uzanan bir yolculuk 10 yıl sürmüştür. Bu derneğin çatısı altında toplanmak ve kurucu üyelik sıfatını kazanmış olmak elbetteki onur vermiştir. Ayrıca bu çalışmalar, gelecek yıllarda ve zamanlarda araştırma yapacak olanlara da bu isimlere rastlandığında onur ve şeref verecektir.

Bana göre derneğin, durumunu değerlendirme zamanı gelmiştir.

Derneğimizin adı edebiyat, kültür ve sanat olarak üç ayağı vardır. Bu üç ayağını da işletmek zorundayız. Edebiyatın içinde şiir var ama şiir tek başına yeterli değildir, bu bakımdan kültürel etkinlikler bize daha fazla ses getirecektir. Şiirle beraber sanatsal etkinlikler de yapılmalıdır. Benim anlayışıma göre dernek aşama yapmak zorundadır. Dernek kendini yenilemek zorundadır ve dernek adına uygun etkinliklerde bulunmak zorundadır. Aksi taktirde kendimizi tekrar etmekten öte bir şey yapmış olmayız ve bizi de gelecek araştırmacılar, bu arkadaşlar şiir okumaktan başka birşey yapmamışlardır diye bir yargıya da varabilirler. Ben böyle bir hükmün altına girmek istemem o bakımdan kendi içimizde uyum sağlayarak kendi davamızı yürüterek ve kendimizi yeniliyerek geliştirerek, yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Değerli arkadaşlarıma bu bağlamda başarılar diliyorum. Yönetim kurulu büyük bir sarsıntı geçirmiştir. Çok değerli bir üyemiz, üretken bir arkadaşımız hem yönetimden ve hem de dernek üyeliğinden istifa etmiştir. A.Ö.F Kırklareli Temsilcisi ve öğretim görevlisi, Minür Saygın arkadaşımız, içimizden ayrılmıştır. Iş o noktaya geldikten sonra bir durum muhakemesi yapmamız şart. Ben bir süre için bu gidişi kendi aramızda değerlendirmek üzere ayrılmayı ertelemiş bulunuyorum. Ama bir yere varamazsak bu değerli arkadaşlardan ve 11 yıla ulaşan yolculuğumu bitirmek zorunda kalırım. Bunu da açık açık söylemek isterim. Birşeyler yapacaksak ağırlığımızı koymamız lazım. Topluma ses vermemiz lazım ve geleceğe de iz bırakmamız gerekiyor. O bakımdan değerli arkadaşlarımı uyum ve dayanışma içersinde derneği destekleyerek bir yere varacaklarına da inanıyorum. Inancımı kaybetmiş değilim. Bu vesileyle değerli misafir ozan, şair ve yazar arkadaşlarımız da bizim ne düşündüğümüzü bilmek isterler. Onlara da kendi düşüncelerimizi aktarmakla doğru ve faydalı bir vazife yaptığıma inanıyorum, sizlere başarılar diliyor, saygılarımı sunuyorum.

KIRKSEDER Başkanı Nazif Karaçam’dan sonra şiir dinletisi yönetiminde tekrar sözü alan Erman Ulusoy, “

Tabiki bütün üyelerimiz değerlidir. Bütün üyelerimizin aramızdan ayrılması ve istifa etmesi üzücüdür.  Ayrıca şunu ifade etmek isterim ki belediyenin açmış olduğu ihaleye girdik ve deneğimiz adına bir yer tedarik ettik. Bundan sonra belediyenin dükkanlarından birtanesi KIRKSEDER’in tabelasını taşıyacak . Tabiki dernekler kendini yenilemek zorundadır. Yoruldum, ayrıldım ben bu işi yapamıyacağım diyerek arkadaşların önünü açmak, doğaldır. Onun için biz içimizde derneğimizde bir kırıcı olmadan yapıcı olmaya Kırklareli’nde KIRKSEDER’in ismini yaşatmaya onurlu bir şekilde dik durmaya çalışacağız. Ekip çalışması derneği başarıya götürür.

Insallah anahtarı bize teslim ettiklerinde derneğimizin yeri olacak. Herkes yeri çok rahat bulunacak. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Şiir dinletisi sırasında katılımcılar derneğin yeni yerinin hayırlı olmasını diledi. Belediyenin bu yönden yaptığı katkılardan dolayı teşekkürlerini sunan dernek üyeleri konuşmaları alkışlarla desteklediler.

Alaeddin Ikican’da dinleti esnesında derneklerinin sadece şiire bağlı olmadığını söyleyerek şu şekilde konuşarak Kırklareli Belediye Başkanı Cavit  Çağlayan’a teşekkürlerini sundu.

 Yer temini konusunda çok büyük eksiklik olduğunu belirten Ikican yer ve tabelanın tamamlanmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “hayırlı uğurlu olmasını” diledi. Dernek üyeleri de yeni yerlerine kavuşmanını mutluğu içersinde şiirleri duygusal bir atmosferde okudular. Birbirinden güzel şiirlerle süren dinleti, görkemli bir şiir rüzgarı ile devam ederek son şiire kadar büyük bir keyifle devam etti. Ayrıca bağlama ile yöresel ezgilere de dinleti de yer verildi.

KIRKSEDER Başkanı Nazif Karaçam’la birlikte şiir dinletisine iştirak eden şairler şu şekilde; Musa Ipek, E. Sezai Kendi, Firdevs Büyükateş, Erman Ulusoy, Alaeddin Ikican, Savaş Erdem, Fuat Ertuğral, Orhan Şeşen, Mehmet Özbilen, Aysel Tarcan, Erdoğan Ertürk, Ayşe Ulusoy ve Erdem Birler.

Konuklar: Emre Çakmak, Bektaş Yavuz, Mehmet Ağırgan, Özler Ağırgan, Ilhan Hacerfer, Remzi Bosna, Şeyma Gökgöz, Emine Nizam, Türker Hacerser, Ihsan Türksel, Seval Koba,  Ercan Özhekim, Mehtap Şeker, Remzi Ayna, Osman Uğur, Mustafa Bayar, Emine Nizam, Erdoğan Ertürk, Sünduz Mutluay, Esra Cengiz, Coşkun Cengiz, Kıymet Güngüt ve Muzaffer Koçtürk.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here