Kırklareli Günlüğü – Sosyal Market’in kapanması fakir fukarayı üzdü

20
Faruk Ceylan
farukceylan39@gmail.com
15 Aralık 2011 Perşembe günü Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen büyük bir çaba göstererek Sosyal Market’in açılışını yapmıştı. Özmen, devlet imkanlarının yanı sıra bir çok iş adamının da Sosyal Market’e katkı sağlaması için çalışmış ve bunda fazlasıyla başarılı olmuştu.
İş adamları Market’e tonlarca Pirinç, Şeker ve diğer Gıda Maddeleri ile Giyim Yardımı yapmışlardı.
Sosyal Market’te amaç neydi? İhtiyaçlı vatandaşlara, Kaymakamlık Fonu’ndan yapılan nakdi yardımların birçok vatandaş tarafından yanlış kullanımının ortadan kaldırılmasıydı.
Bu yardımı alan bazı vatandaşların içki, kumar gibi alışkanlıkları sebebiyle ailelerine bir katkı sağlamadığı, ailelerden gelen şikayetlerden anlaşılınca, Kaymakam Mevlüt Özmen yardımın ayni olarak yapılması ve amacı dışında kullanımı ortadan kaldırmak için böyle bir projeyi hayata geçirdi. Sosyal Market’in açılması en çok ihtiyaçlı ailelerin ev hanımlarını sevindirmiş, açılan marketten Pınarhisar’da yaşayan bin altıyüz ihtiyaç sahibi vatandaşın faydalanması sağlanmıştı. Buradan ücretsiz alışveriş eden vatandaş, vesile olanlara hayır dua eder olmuştu. 
Kaymakam Mevlüt Özmen, Pınarhisar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti kararıyla ücretsiz alışveriş yapılan market projesinin, proje kapsamında bir yıl süreceğini ancak bir yıl sonra da kapatılmayacağını ve ihtiyaçlı vatandaşlara sürekli hizmet etmeye devam edeceğini belirtmişti. 
Mevlüt Özmen, Pınarhisar Kaymakamlığı’ndan Iğdır Vali Yardımcılığı’na atandı. Atanmasının ardından Sosyal Market kapandı. Devamı için neden çaba sarf edilmedi bilinmez ama konuyla ilgili haberi alan Iğdır Vali Yardımcısı Özmen, yaptığımız telefon görüşmesinde çok üzüldüğünü ifade ederek;
“Keşke kapanmasaydı. Fakir fukara burada gıda ve giyim ihtiyacını ücretsiz karşılıyordu. Açılışta proje kapsamında sürenin 1 yıl olduğunu ama 1 yıl sonra kapanmaması için gerek Devlet bütçesi, gerek iş adamlarından hibe alarak Sosyal Market’i yaşatmayı hedeflemiş, dolayısıyla vatandaşımıza katkı sağlamaya devam edeceğimi söylemiştim. Marketin kapanmasına üzüldüm. Sanırım bu gün bu imkanlar sağlanamadı ve kapatılmak zorunda kalındı. “ dedi.
İmkan mı bulunamadı? Yoksa şartlar mı zorlanamadı? Orasını bilemiyorum ama rahmetli babamın bir sözünü sizinle paylaşmadan da edemiyorum. Babam merhum Kasap Hüseyin Ceylan; “Oğlum çoban isterse tekeden süt çıkarır” derdi…
Pınarhisar’da Sosyal Market’ten faydalanan insanlar üzgün ve çaresiz. Açana hayır dua ederlerken, kapanmasına vesile olana da yazık diyorlar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here