KIRKLARELİ GÜNLÜĞÜ- Bugünkü seçim durağımız Büyükkarıştıran

23
Faruk Ceylan

 

 

 

Yerel Seçimler öncesi başlatmış olduğumuz seçim turunda Büyükkarıştıran Belediye  Başkanı Lütfü Karaman’ı makamında ziyaret ederek, uzun uzadıya sohbet ettik. Başkan’ın yaptıkları ve yapacakları o kadar çok ki bunlar kanaatimizce her Başkanının kolay yapacağı şeyler değil. 1999 yılından beri, 4 dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Başkan Lütfü Karaman, şimdi 5. dönem Belediye Başkanlığı’na hazırlanıyor.
Başkan Karaman,  Büyükkarıştıran’ı uçuracağını iddia ettiği  Kuzey Kent Projesi’ni açıklamadan önce Belde nüfusunun 15 bini geçeceğini ifade etti ve proje hakkında şunları söyledi;
“Büyükkarıştıran’daki sanayi alanları Islah Sanayi Alanları’na (ISA) dönüştürülmesi ve lojistik alanlarında imara açılması ile Beldemiz önemli bir konum kazanmıştır. Bu nedenle yeni yerleşim ve konut alanlarına ihtiyaç duyulduğundan Büyükkarıştıran Kuzey Kent Projesi’ni başlattık. 
Kuzey Kent Projesi’nin altyapı çalışmaları hızla devam ediyor. Bu planlama ile daha modern ve çağdaş bir yerleşim alanını Beldemize kazandırmış olacağız.
Kuzey Kent Projesi Plan notları açıklamalarına göre; planlanan alan 477610,82 m2 ve planlama alanına öngörülen nüfus 9 bin kişidir. Planlama alanı D-100 Karayolu’na ve O-3 TEM Otoyolu’na 15 metre yol genişliği ile ulaşım bağlantısı sağlanmaktadır. Proje alanında yer alabilecek yapılara ilişkin olarak yapılaşma emsali konut alanlarında belirtilmiş olup, bu alanlarda iki farklı yapılaşma düzeni bulunmaktadır. Blok düzen konut alanları E:1,50, H:Serbest, Müstakil Konut Alanları ise ayrık nizam TASK:0,25 H:9,50 metre yapılanma koşulları getirilmiştir. Planlama Alanında nüfusun ihtiyacını karşılamasına yönelik Sosyal Donatı Alanları ve Yeşil Alanlar düzenlenmiştir. Proje alanında, gerek öngörülen nüfusa gerekse güneyinde bulunan yerleşik dokuya hizmet edecek bir ticari alan düzenlenmiştir. Planlama alanına konu olan Kuzey Kent Projemizin bulunduğu alanda şu an yerleşim bulunmamaktadır. Beldemizin kuzeyindeki bu alan İl merkezine 65 km, İlçe merkezine 20 km, D-100 Karayolu’na 1,5 km ve O-3 TEM Otoyolu’na da 8 km uzaklıktadır.”
Başkan Lütfü Karaman için Bu projenin önemi çok büyük. Projenin hayallerinin Projesi olduğunu söyleyen Başkan Lütfü Karaman, Proje tamamlandıktan sonra nüfusun 15 bini geçebileceğini belirtti. 
Başkan, Büyükkarıştıran’ın girişinde de 70 dönümlük bir park yaptırıyor. Park Trakya’nın en büyük parkı olacak. Park’ta; Dinlenme, Eğlenme ve Spor Alanları olacak.
Başkan Lütfü Karaman 4 dönemdir Belediye Başkanı. Belki de Trakya’da 5. dönem Belediye Başkanlığı’na hazırlanan tek Başkan.
Lütfü Karaman’ın Belediye Başkanlığı serüveni 1994 yılında başlamış, dört dönem aralıksız Belediye Başkanlığı’nı kazanan Karaman Trakya’da bir rekora da imzasını koymuş.
Karaman ilk seçimini 1994 yılında ANAP Adayı olarak 865 oyla kazanmış. Bu seçimde SHP 836, CHP 327, DYP 159, MHP 42 oy almış.
1999 Seçimleri’nde oylarını 1303’e yükselterek ikinci defa Belediye Başkanlığı’nı kazanmış. En yakın rakibi CHP 965, DSP 558, MHP’de 67 oy almış.
2004 Seçimleri’nde Lütfü Karaman’ın zaferiyle sonuçlanmış. Karaman bu defa oylarını 1791’e yükselterek Başkanlığı üçüncü defa kazanma başarısını göstermiş. Bu seçimde CHP 969, AK Parti 411, MHP’de 31 oy alabilmiş.
Büyükkarıştıran seçmeni, 2009 Yerel Seçimleri’nde de yetkiyi Lütfü Karaman’a vermiş ve Karaman 2065 oyla Başkanlık koltuğuna dördüncü defa oturmuş. CHP 1614, AK Parti 82, MHP’de 27 oyla seçimi tamamlamışlar. 
Lütfü Karaman’ın, 1994 Seçimleri’nde 865 oy ve en yakın rakibine 29 oy gibi az bir fark yaparak başlayan Belediye Başkanlığı serüveni, 2009 Seçimleri’nde 2065 oya yükselerek devam etmiş.
Dört defa ard arda seçim kazanarak Trakya’da bir rekor elde eden Başkan Lütfü Karaman, 14 Mart 2013 seçimlerinde Belediye Başkanlığı’nı beşinci defa kazanmaya hazırlanıyor.
Sokaktaki Vatandaş Başkan’dan memnun. “Memnun olmasak, kendisini 20 sene Başkan seçmezdik” diyorlar.
Siyasal olarak DP’li olan Başkan Lütfü Karaman, Mart 2014 Seçimleri’ne DP Adayı olarak gireceğini söyledi.
Büyükkarıştıran’da yaptığı hizmetlerle dört dönem Başkanlığı kimseye bırakmayan Lütfü Karman, bir sürpriz olmazsa beşinci dönemde de Başkanlığı kazanacak gibi görünüyor.
Halkı memnun edecek hizmeti verip, onların gönüllerinde yer almak ve tabiri caiz ise, Belediye Başkanlığı’na abone olmak hiçte kolay bir iş değil. Halk adamı durup dururken dört defa Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtmaz.
Gezdiğimiz 20 Belediye de böyle bir örneğe rastlamadık. Uzun yıllar rastlamakta biraz zor görünüyor.
Büyükkarıştıran’da durum bu. Başkanın karşısına kim aday çıkar, Başkanlığı kendisinden devralabilir mi? Bunu zaman gösterecek.  İkinci seçim turumuzda Büyükkarıştıran’ı yeniden ziyaret edecek, sizlerle yeni gelişmeleri paylaşacağız.
Hepinize Büyükkarıştıran’dan selamlar gönderiyor, mutlu ve umutlu günler diliyorum. Yeşilyurt Gazetesi’nin tiryakileri, değerli okuyucularım. Hoşçakalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here