Kırklareli esnafı zor günler geçiriyor

20
Kırklareli esnafı zor günler geçiriyor

Ulusal basında küresel krizin etkilerinin azaldığı konusunu baz alan Gazetemiz muhabirleri, dün kent merkezinde bulunan küçük esnaf ile ufak çaplı bir röportaj gerçekleştirdi. Esnafımızın ortak sıkıntısı her zaman ki gibi satış oranlarının beklentilerin altında olmasıydı. Esnaf genellikle işsizliğin vatandaşlara verdiği sıkıntıların kendilerine de olumsuz olarak yansıdığını belirtti.

"Işsizlik arttı, böyle oldu"

Hacı malzemesi satarak geçimini sağlayan bir esnafımız küçük esnaf olmasına rağmen büyük sıkıntılar içerisinde olduğunu, dükkânlarını zor bela ayakta tutmaya çalıştıklarını, işsizlik yüzünden "vatandaşta olmayınca kendilerinde de olmadığını" belirtti. Işsizlik sorununun son zamanlarda artış içerisinde olduğunu belirten bazı esnafımız, Kırklareli’nden üniversite okumak için başka illere giden öğrencilerin okullarını bitirip diplomalarını aldıktan sonra işsizlik yüzünden tekrar Kırklareli’ne geri döndüklerini söyledi. Kırklareli’ndeki iş imkânlarının dışarıya göre çok daha az olduğunu belirten esnafımız, kendi işini yapmak için dükkân açan, para kazanmak için esnaflık mesleğini seçenlerin bir kaç ay içinde dükkânlarını kapatıp işsizler ordusuna katıldıklarını dile getirdiler.

"Herkes elini taşın altına sokmalı"

Gelirin az oluşundan dükkânlarına ürün almakta zorluk çeken, uzun yıllardır kent merkezinde esnaflık yapan bazı esnaflar da dükkânlarını kapatma eşiğinde olduklarını ifade ettiler. Bazı esnaflar ise dükkânlarını sabah erken saatlerde açmalarına rağmen öğlene kadar siftah bile yapamadıklarını, vatandaşın dükkânların yolunu unuttuğunu, bu sıkıntılı dönemde vatandaşın sadece pazardan ve büyük marketlerden alış veriş yaptığını belirttiler.

Gelirin az olmasının üstüne birde hükümetin yapmış olduğu zamların eklenmesi esnafın geçimini iyice güç duruma soktuğunu belirten bazı esnaflar, ilin kalkınması adına herkesin el birliği içerisinde bir şeyler ortaya koyması gerektiğini söylediler. Kırklareli’nin yıllardır kalkınmaya ve büyümeye ihtiyacı olduğunu belirten esnaflar, bu konuda herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini sözlerine eklediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.