Kırklareli Erzurumlular Derneği’nden Cağ Kebap Şöleni

18
Kırklareli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Kırklareli’de faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyerek 20 Nisan 2012 Cuma günü saat 19.00’da Eski Vali konağı bahçesinde Cağ Kebabı Şöleni düzenledi.
HABER MERKEZİ
Şölene; AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, AK Parti İl Başkanı Emin Tunç, Yeni İl Başkanı Adayı Hüsmen Terkin, Recep Gür, Kadir Doğan, Turgay Kaplan, Mehmet Koşuçaydan, Selahattin Minsolmaz, Özgür Körpecik, Kofçaz Savcısı Yusuf Bahadır Özay, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz,  Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt, Gazetemiz Genel Koordinatörü Yasin Şendir, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Savaş Eskici, KİAD Başkanı Emre Yurdakul, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü  İbrahim Korkmaz, Kırklareli Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Bünyamin Çetin ile Lüleburgaz’dan gelen eski Kaynarca Belediye Başkanı Hasan Geyik ve Lüleburgaz Trakerspor Kulübü Yöneticileri Mesut Yarım, Ahmet Bulut katıldı.  
Kırklareli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Algan düzenlenen program ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti: 
“Kırklareli il merkezinde halen 160 hane tüm ilçelerde ise 530 hane Erzurumlu hemşerilerimiz mevcuttur. Bizler Erzurumlular olarak misafirperver azığını komşusu arkadaşı ve o an denk gelen herkesle paylaşan bir toplumdan böyle bir gelenekten geliyoruz. Dernek olarak Sayın Vekilimize bir sözümüz vardı ve bu sözümüzü de bugün yerine getirmiş olmanın mutluluğu ve bahtiyarlığı içindeyiz. Bugünkü yemeğimizin sponsoru olan Kırklareli’deki Erzurumluların gururu Kırklareli Masa Tenisi İl Temsilciliği görevini de yapan Soner Polat hocamızdır. Dernek Yönetim Kurulumuzda 2. Başkan Kadir Küçükkaya, Muhasip Üye Sıdık Küçükkaya, Sayman Murat Çelik bu Cağ Kebabı organizasyonunda aktif görev aldı. 
Bizleri kırmayıp yemeğimize iştirak eden tüm herkese teşekkür ediyor bu tür aktivitelerimizin sürekli devam edeceğinin müjdesini de buradan veriyorum.
Kırklareli’de kültürlerin birleşmesi adına çok şey yapacağız. Ayrıca bu sene 22ncisi düzenlenen 2012 Karagöz Kültür Sanat Festivalinde (18-26 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılacak) Erzurumlu TRT Sanatçısı Harun Atmaca da 24 Mayıs 2012 Perşembe günü Kırklareli halkına sesi ile sözü ile Türküleri ile seslenecek. Sanatçımızla beraber Erzurum Bar Ekibi de Kırklareli’de çeşitli yerlerde aynı gün gösteriler yapacaklar. Tüm Kırklareli’nin bu aktiviteleri görmesini çok istiyorum inşallah en kısa zamanda da Erzurum Belediyesi ile görüşmelerimiz devam ediyor Kırklareli halk oyunları ekibini de bizler Erzurum’a götürüp orada hemşerilerimizin de Trakya kültürünü tanımalarını sağlayacağız.” 
Dernek Başkanı Algan kendi elleri ile şişlere geçirerek kestiği Cağ Kebabı’nı misafirlerine ikram ederken Cağ Kebabı ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi:
“Cağ Kebabı veya ‘Yatık Döner’ koç ve kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır. Erzurum merkez ve Tortum, Uzundere, Oltu, Olur, ilçeleri ile Artvin’in Yusufeli ilçelerine ait olan Cağ Kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşi eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır. Servisi, yine yöreye özgü Lavaş Ekmeği ile beraber yapılır. Birçok yerde, yanlış olarak ‘Çağ Kebabı’ şeklinde telaffuz edilmektedir.  Hazırlanması ustalık gerektirir. Malzemeye soğan, tuz ve karabiber eklenir ve hazırlanan parça etlere eklenen soğan, tuz ve karabiber gibi baharatlar et ile iyice yoğrulur. Eğer daha fazla lezzetli olması istenirse hazırlanan ete süt eklenerek 24 saat serin ortamda veya buzdolabında bekletilir ve bu süre sonunda Cağ Kebabı pişirilmeye başlanabilir. Et yatık biçimde odun ateşinde pişirilir ve Döner bıçağı ile cağ olarak kesilip Tandır Ekmeği ve Lavaş Ekmek ile servis yapılır. Ayrıca yanında yöresel ayran tüketilmektedir.”
Kırklareli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen geceye katılanlar, ilk defa yedikleri Cağ Kebabı’na tam not verdiler. Yine yöreye özgü çayların içilmesinin ardından geceye katılanlar Dernek Başkanı Algan başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederek geceden ayrıldılar. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.