Kırklareli Emniyeti çocuklara “Dost Eli”ni uzatıyor

12
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 2011 yılı başında, çocukları sokakta bekleyen tehlikelerden korunması amaçlı olarak başlatılan “Dost Eli” Projesi ile ilgili olarak bilgiler verildi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ilimizde çocukların karıştığı ve infial yaratacak Tecavüz, Cinayet, Gasp, Terör, Uyuşturucu, Organize Suç, Zorla Çocuk Kaçırma gibi önemli bir olayın ve okullarda da önemli sayılacak organize bir olayın meydana gelmediği belirtilerek “Dost Eli” Projesi” kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili olarak şu bilgiler verildi: 
“Türkiye’de son yıllarda çocuklar tarafından işlenen veya çocukların dahil olduğu suçların sayısı artmaktadır. Buna paralel olarak ilimizde de artış göstermiştir. Mevcut araştırmalar çocuk suçluluğunun çok faktörlü bir olgu olduğunu vurgulamaktadır. Bilimsel araştırmalar ışığında çocuk suçluluğu olgusunu ortaya çıkaran etmenler şu şekilde özetlenebilir:
Çocuk ve ailenin psiko-sosyal ve ekonomik karakteristikleri, okul çevresi ve akran grubunun etkileri, erken yaşta çalışma yaşamına girmek, boş zaman olanaklarının yetersizliği, ülkenin sosyal ve ekonomik imkânlarının yetersizliği, toplumun değişen toplumsal ve kültürel yapısı, iç göç olgusu ve göç deneyimine bağlı yoksulluk, eksik kentleşme, kentle bütünleşememe ve medya organlarının şiddet içeren yayınlarının olumsuz etkileri.
Yukarıda izah edilen olguların ilimizdeki olumsuz yansımaları çocukları meşgul edecek, enerjilerini harcayacak sosyal aktivite eksikliğinin bir yansıması olarak, çocukların bir anlık öfkeli davranışlarının sonucu meydana gelen olaylarda gözlenmiştir. Veli ve öğrenciler arası hoşgörü anlayışı yeterince çalışmamakta, olayların büyük bir kısmı basit nedenlerden kaynaklanan, kendi içinde çözümlenemeyen illa işlem yapılması talep edilen basit olayların polise intikali neticesi işlem başlatılması zorunluluğu rakamları arttırmaktadır.
İlimizde çocukların karıştığı ve infial yaratacak tecavüz, cinayet, gasp, terör, uyuşturucu, organize suç, zorla çocuk kaçırma gibi önemli olay meydana gelmediği gibi okullarda da önemli sayılacak organize bir olay meydana gelmemiştir. Olayların büyük bir çoğunluğu çocuklar tarafından bir defaya mahsus işlenmiş basit konulardan ibarettir. 
İzah edilen konulardan hareketle; Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü olarak 2011 yılı başında, çocukları sokakta bekleyen tehlikelerden korunması amaçlı “DOST ELİ” Projesi hazırlanarak uygulanmaya başlanılmıştır. Projenin amacı; tespit edilen program çerçevesinde, problemli çocukları tespit ederek, onların aileleri ile birlikte rehabilite edilmeleri, okullarda okuyan öğrencilerin suça karşı bilinçlendirilmesi, tüm vatandaşlarımızda farkındalık yaratılmasıdır.
Bu çerçevede yapılan çalışma ve etkinlikler aşağıda özetlenmiştir.
Bu kapsamda halkın dikkatini çekmek ve bilinçlendirmek amacıyla, ilköğretim, orta öğretim ve ailelere yönelik 14 bin  adet broşür ve stiker hazırlanmış ve Müdürlüğümüz personelince dağıtımı sağlanmıştır. İl Emniyet Müdürlüğü, RAM Müdürlüğü, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Sivil Toplum Kuruluşlarından birer temsilci ile aile ziyaretleri gerçekleştirilmiş, ayrıca Proje kapsamında bulunan 24 çocukla ilgili olarak, Çocukların aileleri ile 41 kez, çocuklarla 67 kez yüz yüze görüşülmüştür. 
İl Merkezinde bulunan metruk binaların uçucu madde kullanma, suç işlemek veya işlendikten sonra saklanmak için elverişli yer oldukları, özellikle çocuklar açısından tehlike arz ettikleri değerlendirilerek 32 adet metruk binanın tespiti yapılmış, konu ile ilgili olarak; Kırklareli Belediye Başkanlığı’na yazı yazılarak, 7 adet metruk binanın yıkımı sağlanmıştır. Kırklareli Belediye Başkanlığınca müşterek çalışmalarımız devam etmektedir.
 Bu doğrultuda tüm vatandaşlarımızdan yardım almak ve farkındalık yaratmak için, İl Müftülüğümüze yazı yazılmış, ilimizdeki Camilerde proje içeriğine uygun vaaz verilmesi istenilmiş, 22 Nisan 2011 Cuma günü İl Müftülüğü tarafından Dost Eli Projesi kapsamında «Gençlik ve Gençlerin Sorunları» isimli Merkezde 14, Köylerde 50 cami olmak üzere toplamda 64 camiyi kapsayacak şekilde Hızırbey Camii’nde vaaz verilmiştir.  23 Nisan 2011 günü saat 13:00 de Gar Binası önünde Kırklareli Belediyesi ile ortaklaşa çocukları eğlendirmek ve eğitmek amacıyla eğlence düzenlenmiştir. Yine aynı yerde bin adet dost eli amblemli balon, aileleri bilinçlendirmek için 2 bin adet Pulsuz Dilekçe adlı metin ve bin adet daha önceden bastırmış olduğumuz broşürler çocuklar vasıtası ile ailelere dağıtımı sağlanmıştır.
İl Merkezinde bulunan 18 ilköğretim okulunda çocukları suç ve suç unsurlarından korumak ve bilgilendirmek amacıyla; İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri ve psikologdan oluşan bir ekip kurularak; 5-6-7-8. Sınıfta okuyan 3 bin 8 öğrenciye 31 saat eğitim semineri verilmiş, ayrıca 2011-2012 yılı Eğitim Öğretim yılı içerisinde merkezde bulunan 18 İlk öğretim okulunda çocukları suç ve suç unsurundan korumak ve bilgilendirmek amacıyla; 4., 5., 6. sınıf öğrencilerine 14 Kasım 2011 tarihinde başlayan ve 22 Aralık 2011 tarihine kadar sürecek olan bilgilendirme seminerleri uygulaması başlatılmıştır.
İl Emniyet Müdürlüğü, Çocuk Şube Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından proje kapsamında bulunan ve sağlık problemleri tespit edilen iki çocukla ilgili çalışma başlatılmıştır. Çalışmanın ilk aşaması olarak sağlık sorunu bulunan çocuklar, İl Sağlık Müdürlüğünde görevli personel ve Çocuk Şube Müdürlüğü görevlileri eşliğinde evlerinde ziyaret edilmiş, çocukların daha önceki doktor raporları İl Sağlık Müdürlüğü tarafından incelenmiştir. Çalışmanın ikinci aşaması olarak sağlık problemleri bulunan iki çocuk problemlerine göre ilgili sağlık kuruluşlarına sevkleri sağlanmıştır.
2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında; Proje paydaşlarımız olan Kırklareli Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Yardımcı Eğitim Programı çerçevesinde pilot Okul olarak belirlenen Kocahıdır İlköğretim Okulu öğrencilerine Yrd.Doç. Dr. Şule Kaya tarafından eğitim verilecektir. 
Yine öğrencilerimiz ile ilgili Eğitim-Öğretim yıllarının başında ilimizde bulunan tüm ilk ve orta dereceli okulları kapsayacak şekilde “Güvenli Okul Projesi” yapılarak, Emniyet Müdürlüğümüze bağlı tüm ekiplerin katılımı ile her gün sabah-öğlen ve akşam okula giriş-çıkışlarda öğrencilerin güvenlikleri ve trafikteki tehlikelere karşıda korunmaları dahil olmak üzere ekiplerimiz tarafından takip edilmektedir. Yine bu proje kapsamında Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği personelinden her okula bir Okul irtibat görevlisi görevlendirilmiş, bu görevlilerimiz vasıtasıyla öğrencilerin iç ve çevre etkenlerden eğitimini engelleyecek konuların takibi yapılmakta, alınan bilgiler anında değerlendirilmektedir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here