Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Trafik Kazaları’na karşı vatandaşları uyarıyor: “Kurallara uyun, Trafik Canavarı olmayın”

8
Trafik güvenliğinin arttırılması ve korunması için T.C. Kırklareli Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Ekipleri tarafından yapılan ve denetimlerle ilgili olarak yapılman açıklamada şunlar kaydedildi:
HABER MERKEZİ
“İl Emniyet Müdürlüğümüzee bağlı Trafik Ekipleri tarafından 2013 Yılı Nisan Ayı içerisinde toplam 24 bin 602 araç kontrol edilmiş olup, bunlardan kusurlu bulunan 3 bin 130 araca 665 bin 107 TL para cezası tatbik edilmiştir. Nisan ayı içerisinde yapılan denetimler sonucunda kusurlarından dolayı 115 sürücü Mahkemeye sevk edilmiş, 196 Araç trafikten men edilmiş, 87 sürücünün ehliyetine el konulmuştur. Trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2013 yılı Nisan Ayı içerisinde İlimiz sınırlarında toplam; 45 Maddi Hasarlı ve 30 Yaralamalı olmak üzere toplam 75 Trafik Kazası meydana gelmiştir. Meydana gelen bu kazalarda 39 vatandaşımız yaralanmıştır.
Sayın Başbakanımızın Başkanlığında, 30 Mayıs 2012 günü yapılan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu’nun 3. toplantısında kabul edilen “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” çerçevesinde, Ülkemizde 2013 ve 2014 yılları hız ve emniyet kemeri yılı ilan edilmiş olup, İlimizde Eylem Planı doğrultusunda her gün ekiplerimizce farklı zaman aralıklarında araç sürücülerine yönelik eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmektedir.  Yapılan bu eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yanı sıra denetleme faaliyetlerine de devam edilmekte olup, 2013 Yılı Nisan Ayı içerisinde yapılan kontrollerde; 1813 araç sürücüsüne “Hız Limitlerini İhlalden” dolayı 381 bin 960 TL para cezası, 55 araç sürücüsüne “Emniyet Kemeri Takmamak”tan dolayı 4 bin 235 TL para cezası tatbik edilmiştir. Yıl içerisinde İlimiz genelinde ağırlıklı olarak eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri ile hız ve emniyet kemeri denetimlerini arttırarak trafik kazaları sonucu meydana gelen yaralanma ve ölümlerin azaltılması, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat etmeleri amaç edinilmiştir.
İlimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin korunmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirler arttırılarak, aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürüleceği belirtilerek, Trafik kazalarının azaltılması için sürücü ve vatandaşlarımızın aşağıdaki kurallara uyması gerekmektedir.
* Hız limitlerine uymalı.
* Emniyet kemerlerini arka koltuk da olsalar bile takmalı.
* Alkollü iken araç kullanmamalı.
* Direksiyon başında telefonla konuşmamalı.
* Trafik ışık ve levhalarına uymalı.
* Önde giden araçları güvenli ve gerekli mesafeden takip etmeli.
* Trafiği tehlikeyle düşürecek şekilde işaret vermeden şerit değiştirmemeli.
* İlerisi görünmeyen devamlı çizgilerde, virajlarda, tepe üstlerinde ve tünellerde önünüzdeki aracı geçmemeli.
* Virajlı yollarda süratini azaltmalı.
* Çocuklarını arka koltukta oturtmalı ve emniyet kemeri ile bağlamalı.
* Araçlarının lastiklerinin havasını ve far ayarlarını kontrol ettirmeli.
* Kural ihlali yapanları ise, 155 Polis İmdat Telefonu’na ihbar etmeli.” (Savaş Eskici)
      

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.