“Kırklareli eğitime çok önem veren bir şehir”

15
Milli Eğitim Danışma Komisyonu toplantısı yapıldı
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın Başkanlığı’nda yapıldı.
14 Ocak 2013 Pazartesi günü saat 15.00’da Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapılan Danışma Komisyonu Toplantısı’nda bir konuşma yapan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Türkiye’de nüfusundan çok eğitim camiasında insan olan bir il olduğunu ve Kırklareli’nin eğitime çok önem veren bir il olduğunu söyledi.
Kırklareli’de yaklaşık 75 bin kişinin eğitim öğretim camiası içerisinde olduğunu belirten Yaman, Kırklareli’nin Türkiye düzeyinde yapılan sınavlarda 5 yıl boyunca birincilik sağladığını ifade etti.
Kendimizi sürekli yenilememiz ve değiştirmemiz gerektiğini söyleyen Yaman;
“Kırklareli’de yaklaşık 53 bin öğrenci, 3 bin öğretmen bulunmakta. Rakam küçük gibi olsa da nüfusumuza göre Türkiye’de en fazla öğrenci sayısının olduğu bir il. Eğitim beşikten mezara kadar devam eder. Evden dışarı çıktığınızda, bir televizyon açtığınızda yada bir eşya alındığında kullanma kılavuzu okunuyorsa burada da eğitiliyorsunuz. Eğitim her sektörümüzün içerisinde. Eğitim süreci hızlı bir şekilde devam ediyor. Okumak çok önemli. Kırklareli eğitime çok önem veren bir şehir. Kırklareli, Türkiye’de eğitime en fazla önem veren illerin başında geliyor” dedi.
Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, geleceğimizi iyi görmemiz gerektiği belirterek; “Önümüzdeki fırsatları gördüğümüz gibi tehdit ve sıkıntıları da görmeliyiz. Eğitim kalitesini arttırmak için öğretmenlerin üzerlerine görevler düşüyor.”
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz ise komisyon toplantısı öncesinde brifing vererek 2012 yılını değerlendirdi.
2012 yılında Kırklareli’de öğrenci ve öğretmen sayısında artış olduğunu kaydeden Korkmaz, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012 yılında bir tek Kırklareli’de okul açılmasına izin verdiğini söyledi.
Bu kapsamda Kırklareli Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi açıldığını belirten Korkmaz, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait ve Kırklareli Üniversitesi’nin kullanıldığı binaları boşaltmasının ardından Kırklareli Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nin yatılı olarak açılacağını ve Türkiye’nin her bir bölgesinden öğrenci alabileceğini sözlerine ekledi.
Korkmaz, Kırklareli’nin sosyal, kültürel ve eğitim alanında başarılı bir il olduğunu kaydetti. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here