Kırklareli-Edirne yolu bölünmüş yol olmuyor

19
* Cumhuriyet Halk Partisi (CH) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek’in Kırklareli-Edirne arasındaki yolun ne zaman bölünmüş yol yapılacağı sorusuna verilen cevapta bu yolun bölünmüş yol yapım kriterini sağlamadığı bildirildi.

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CH) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde Kırklareli-İnece-Ürünlü-Kocahıdır-Edirne D-20 Karayolu Kırklareli ile Edirne arasındaki tek yol olmasına rağmen hala köy yolu görünümünde bulunduğunu ve bu yolun ne zaman bölünmüş yol olacağını sormuştu.
Dibek’in, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplamasını istemi ile TBMM’ya verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:
“Hükümet 2003 yılında kamu ile paylaştığı Acil Eylem Planında 15 bin Kilometre Bölünmüş yol (Başbakanın tabiri ile "Duble yol") yapacağını belirtmiştir. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 2007-2011 Stratejik Planında, "15 bin kilometre bölünmüş yol hedefine 5 yılın sonuna kadar ulaşılacağı" kaydedilmiştir.
Buna göre;
* Karayolları Genel Müdürlüğünün stratejik planı çerçevesinde 15 bin kilometre bölünmüş yol 2011′ de tamamlanacak mıdır?
* Söz konusu Acil Eylem Planı çerçevesinde Seçim Bölgem Kırklareli’nde kaç kilometre bölünmüş yol yapılmıştır?
* Kırklareli-İnece-Ürünlü-Kocahıdır-Edirne D-20 Karayolu Kırklareli ile Edirne arasındaki tek yol olmasına rağmen hala köy yolu görünümündedir. Acil Eylem Planı çerçevesinde Kırklareli-Edirne D-20 Karayolunun bölünmüş yol yapılacak mıdır? Söz konusu yol bölünmüş yol olacaksa çalışmalar ne zaman başlayacaktır? Plan çerçevesinde Kırklareli-Edirne D-20 Karayolu yoksa bunun sebebi nedir?
* Kırklareli’ne yapılması planlanan bölünmüş yol çalışmaları var mıdır? Plan dahilinde bölünmüş yol çalışmaları var ise, güzergahları nerelerdir ve yapımlarına ne zaman başlanacaktır?”
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından verilen cevaplarda şunlar yer aldı:
* 2009 yılı sonu itibarı ile otoyollar dahil toplam 17.474 km bölünmüş yol tamamlanarak trafiğe açılmıştır.
* Kırklareli İlinde daha önceki yıllardan başlayıp 2002 yılı sonuna kadar 9 km bölünmüş yol ve 70 km otoyol, 2003-2009 yılları arasında ise 82 km bölünmüş yol olmak üzere toplamda 161 km bölünmüş yol yapılmıştır.
* 2010 yılında Kırklareli İli dahilinde; yapım çalışmalarına 2009 yılında başlanılan DI00 Lüleburgaz-Edirne İl Sınırı yolunda toplam 29 km.lik kesimde bölünmüş yol çalışmalarına devam edilecektir
* Öte yandan Kırklareli-Edirne yolu 53 km uzunluğunda, 7 m platform genişliğinde, sathi kaplamalı bir yoldur. Yıllık ortalama günlük trafik değeri 2000 taşıt/gün olup, bölünmüş yol yapım kriterini sağlamamaktadır.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here