Kırklareli Doğa Sporları Kulübü’nden tarih kokan bir gezi

14
Kırklareli Doğa Sporları Kulübü’nden tarih kokan bir gezi

Kırklareli Doğa Sporları Kulübü (KDOSK) buram buram tarih kokan bir gezi düzenliyor. Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Kulüp Başkanı Metin Erman, gezi tarihinin henüz kesinleşmediğini belirtti ve şunları kaydetti;

“Kırklareli’nin çok az tanınan eski Rum köylerinin üzerinden, Midye şehrine, Roma döneminde şarap taşımak için yapılmış antik bir yol bulunur. Mübadele öncesi Rumlarca ve mübadele sonrası bu köylere yerleştirilen Pomaklarca da bu antik rota şarap yolu olarak adlandırılmıştır. KDOSK rehberliğinde, sizler için bu antik yol güzergâhındaki, Rum köylerini birbirine bağlayan patikaları birleştirdik.

Kimselerin farkına varmadığı masalsı Rum köylerinin, sıra dışı doğal ve tarihi güzelliklerin arasından geçen bu patikaları şarap kokan, antik yolun en güzel etaplarını bir hafta sonu tatilinde adımlamak için yol alıyoruz.

Kırklareli’nin Rum köylerinden Salmidesus Antik Limanına uzanan şarap ve ticaret yolu; bölgeyi kaplayan büyülü masal ormanlarından, buz gibi pınarların oluşturduğu dere kenarlarından geçmekteydi. Yöre insanlarının anlattıklarına göre kervanlar bu ıssız ormanlardan geçerken en büyük korkuları Mona Petra isimli bir eşkıyanın saldırısına uğramaktı. Karadeniz’e dökülen bir çok akarsuyun yeryüzüne çıktığı bu heybetli kayalıklar halen orada saklanan eşkıyanın adına atfen Mona Petra kayalıkları olarak bilinmektedir.

Hafta sonunda Maya Dağının eteklerindeki, heybetli masal ormanlarının arasında yer alan Mono Petra kayalıklarının izini sürmeye gidiyoruz.

Zerenikalar, ilginç görünümlü ağaç mantarları, Onlarca pınardan oluşmuş dereler ve kaynakları bizleri masal ormanlarının ardında bekliyor olacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here