Kırklareli Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi; “Meme kanserinde erken tanı, hayat kurtarır”

23
Kırklareli Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi; “Meme kanserinde erken tanı, hayat kurtarır”

Kırklareli Belediyesi toplantı salonunda 03 Kasım Salı günü (dün) bayanlara yönelik bir eğitim semineri verildi. Saat 11.30 itibari ile başlayan seminere belediye bayan personeli katıldı. "Kadın ve Kanser" adı altındaki seminerde Kırklareli Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’nden hemşire Seçil Keskin, ebe Dilek Altıntaş ve ebe Ilknur Cansever görev aldı.

Eğitim semineri öncesi bilgilerine başvurduğumuz hemşire Seçil Keskin, ebe Dilek Altıntaş bizlere meme kanserinde erken teşhisin önemi ile ilgili söylemlerde bulunarak akıllardaki sorulara yanıt verdiler.

Kırklareli Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’nden hemşire Seçil Keskin, konu ile ilgili olarak şunları söyledi; "Sağlık Bakanlığı tarafından Ekim ayı meme kanseri bilgilendirme ayı olarak belirlendi. Bu doğrultuda bugün burada bayanlara yönelik eğitim vereceğiz. Meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve rahim ağzı hakkında bazı kısa bilgileri hanımlarımıza sunacağız."

Ebe Dilek Altıntaş ise bu tür bilgilendirmelerden birçok hanımın son derece memnun kaldığını, basit, anlaşılır bir şekilde anlatıldığı takdirde eğitimlerin çok verimli olduğunu bayanların kendilerine söylediklerini ifade etti. Altıntaş, "hanımlara anlayabilecekleri düzeyde daha basit yöntemlerle yapılan anlatımlarla o kadar korkunun yersiz olduğunu ve erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu söylüyoruz" dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın ve Kanserle Savaş Dairesi’nin çıkarmış olduğu ulusal bir tarama rehberinin olduğundan da bahseden Altıntaş, kanserin her yaş grubunda görüldüğünü, önemli olan kişilerin kendi vücutlarını tanıması gerektiğini belirtti. Erkeklerde de meme kanseri var diyen Altıntaş sözlerine şu şekilde devam etti; "Erkekteki meme kanseri çok daha ölümcül ve çok daha hızlı ilerleyen bir çeşit. O yüzden bayan ya da erkek önce vücudunuzu tanıyın, Vücudunuzdaki anormallikleri gözlemleyin. Olmaması gereken yerde oluşan şişlik, düzensiz kanamalar, sürekli oluşan ishal, kabızlık, kansızlık, aşırı zayıflama veya aşırı şişmanlamayı takip ederseniz, vücudunuzun bir yerde sinyal verdiğini göreceksiniz. Bunları bilmeniz ve düzenli takipler yapmanız çok önemli.

Biz meme kanseri için diyoruz ki; 20 yaşından itibaren tüm bayanlar kendi kendilerine de meme muayenesi yapmayı öğrensinler, kendileri memelerini muayene etsinler. Sadece kendi muayenelerini yapmakla da olmaz, hangi doktora ne zaman gideceklerini de bilmeliler. Biz verdiğimiz eğitimlerle meme kanserinde, vücudumuzda ne gibi değişiklikler olduğunu anlatıyoruz.

Kişiler şunu bilmelidir. Her kitle ve sertlik kanser değildir. Bunun adını kendimizin koyabilme şansımız yok. Elimize bir sertlik geldiğinde mutlaka bir doktora gitmemiz gerekiyor. "Doktora gitmesek de olur" deme şansımız yok. Bir uzmana gidilip o kitlenin adının konması gerekir. Ne tür bir kitle iyi huylu mu ya da kötü huylu mu bu kanılara varılması için incelemelerin birçok uzman tarafından yapılması gerekir. Bayanlar memede meydana gelen değişiklikleri kendi muayenelerini yaparak görebilirler ve sonrasında mutlaka bir doktora gitmeliler."

Hemşire Seçil Keskin, konu ile ilgili söylemlerinde, "Bu konuda 40 yaş grubunun daha duyarlı olduğunu, 50-60 yaş arası bayanların muayeneye daha ilgisiz kaldıklarını söyledi. Kırklareli Devlet Hastanesi bahçesinde eski hastane olarak bilinen iki katlı binanın zemin katında görev yaptıklarını belirten Keskin, bayanların bu konuya önem vermeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Keskin, "Erken teşhis hayat kurtarır, kanser olmaktan korkmayın fakat geç kalmaktan korkun" diyerek bu hastalığın herkesin başına gelebileceğini ifade etti. Çok erken dönemde tespit ettikleri birçok hasta olduklarını belirten Keskin, bayanların Genel Merkez’e gittiklerinde orada bulunan doktorların "Kırklareli gibi küçük bir yerde sizi böyle erken dönemde tespit etmişler, çok şanslısınız, oradaki doktorlara teşekkür ederiz" şeklinde konuştuklarını söyledi.

Bununla birlikte Kırklareli Belediyesi bayan personeline meme kanseri ile ilgili broşür dağıtıldı. Broşürlerde meme kanserinin nasıl bir hastalık olduğu, kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapıldığı resimlerle anlatılmış.

Verilen eğitim semineri sırasında meme kanseri ile ilgili olarak, "kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğu, 25 yaş altında nadir olup yaşla birlikte arttığı, aile bireylerinde meme kanseri olanlarda, hiç doğum yapmamış veya ilk doğumunu 30 yaşın üzerinde yapanlarda meme kanseri görülme olasılığının arttığı ve nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte; kalıtsal, hormonal, çevresel etkenlerin meme kanserine neden olabileceği düşünülmektedir" denildi. Ve yine memenizin yapısı veya şeklinde değişme, ele gelen kitle var ise meme derisinde girintiler (portakal kabuğu gibi) ve oluşumlar, meme üzerinde toplardamarlar belirginleşmiş ise, meme başında akıntı, meme başında veya etrafında kırmızılık, meme başında içe gömülme ve koltuk altında şişlik var ise, mutlaka doktora başvurulması gerektiği bildirildi.

Bununla birlikte 20 yaşından sonra her kadının; adet kanaması görüyorsa adetin bitiminden 7-10 gün sonra, adet kanamaları kesilmiş ise her ayın belli bir günü kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiği ayrıca, düzenli aralılarla bir sağlık kuruluşuna başvurarak kontrollerini yaptırılması gerektiği ve erken tanıda bugün için en etkili yöntemin mamografi olduğu, eğer 50 yaşın üzerinde isek her yıl mamografi çektirmenin yaşam kurtarıcı olduğu belirtildi.

Kırklareli Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi görevlileri anlatımlarını slâytlı ve manken üzerinde görsel olarak katılımcılara aktardı. Anlatımlardan son derece memnun kalan belediye bayan personeli soruları ile de eğitime katıldılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.