Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Aydın; “Çocuk suç oranı açısından Kırklareli Türkiye üçüncüsü”

11
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Eğitimde Kaliteyi Arttırmaya Yönelik” etkinlikler kapsamında “ Mutlu Aile ile mutlu Yaşama Doğru” Aile Eğitim Semineri 6 Nisan 2012 Cuma Günü saat 13.30’da Halk Eğitim Merkezi’nde başladı.
HABER MERKEZİ
Bu çerçeve de eğitimlerin ikincisi olan “Çocuk Hakları ve Suçları” konusunda 13 Nisan 2012 Cuma günü saat 13.30’da Halk Eğitim Merkezi’nde Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Aydın tarafından Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu öğrenci velilerine verildi.
Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Kırklareli’nin çocuk suç oranında Türkiye üçüncüsü olduğunu belirterek şunları söyledi;
“Anne baba olarak çocuğumuz için her zaman her şeyin en iyisini isteriz. Kırklareli çocuk suç oranı açısından Türkiye üçüncüsü, bu nedenle çocuklarımıza daha fazla zaman ayırarak onların derdini anane baba gibi değil de arkadaş gibi öğrenmeye çalışın. İnsanlar 
Kırklareli’nin çocuk suçu oranında bu kadar yukarılarda olduğunu duyunca panikliyor. 
Ama hepimiz dünün çocuğuyuz. Biz dünde ne hata yaptı isek çocuklarımız da yarının büyüğü olacaklar. Onlar suç işlemeye meyilliler. Mükemmeli isteyip mükemmeli almak neredeyse imkansızdır. Mükemmel belki onun verdiğidir. Bu nedenle savcılık teşkilatımızda çocuk suçları büromuz var. Çocuk suçlarıyla özel olarak tek bir savcımız sadece onlarla ilgileniyor. Çocuk ve suç aslında ikisi bir araya gelmeyecek bir kavram gibi gözükse maalesef bir araya geliyor. Çocuk deyince 18 yaşını doldurmamış her bireydir. Çocuk suçları belli alanlarda yoğunlaşır. Bunlar kendi yaşları itibariyle meyilli oldukları yaşlardır. Mala karşı suçlar bildiğimiz hırsızlık. Komşunun bahçesinden elma çalmakla başlar sonrasında büyük makul sayılacak suçlara kadar gider.  Biz çocuklarımızdan hep mükemmeli istiyoruz. Fakat çocuğumuzun bize verdiği onun açısından mükemmel olsa da bizim açımızdan hep bir eksik olarak görünüyor. Çocuklarımız iyilik yapmaya mehilli olduğu kadar suç işlemeye de mehilli. Çocuklarımızın içinde bulunduğu ortam ve arkadaş çevresindeki kişilerin çok para harcamasından dolayı çocuklar hırsızlığa sürükleniyor ve çocuklarımız bizim kurallarımızı değil arkadaşlarının kurallarını uyguluyorlar. Çocuklarımıza onların arkadaşları gibi yaklaşalım, böylece yaptığı işlerden, gezdiği yerleri, arkadaşlarını daha iyi bir şekilde öğrenebiliriz. 16 yaşını doldurmamış olan çocuklar hızla büyüyor ve hayatın bazı evrelerinden geçiyor bu evrelerde çevresindeki olumlu ya da olumsuz olarak her şeyden etkileniyorlar. 12 yaşındaki kişi çocuktur ve yaptığı bir suçtan ötürü hiçbir şekilde sorumlu tutulmaz. Suçun ağırlığı, niteliği ne olursa olsun biz çocukları hiçbir şekilde sorgulamayız. Hukuk sistemimiz 12 yaşındaki çocukları ne olursa olsun yargılanmasına izin vermez. Türkiye’de dahi çocuklar heba ediliyor. Dahi olan çocuk yaşıtlarına göre daha aktif, hareketli, diğer çocuklara göre konuya başka açıdan bakan ve haylaz oldukları için” dedi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here