“Kırklareli büyüyor farkına varmak gerekir”

20
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, 11 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 10.00´da Belediye Başkanlık Makamında basın mensupları ile bir araya…….
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, 11 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 10.00´da Belediye Başkanlık Makamında basın mensupları ile bir araya gelerek, Aylık Basın Toplantısını gerçekleştirdi. 
“Bağcılık Kırklareli için önemli”
Başkan Çağlayan toplantıda yapılacak olan ve yapılan işlerle ilgili olarak yerel basına şu bilgileri verdi: “En yakın tarihte 13-14 Eylül 2013 Cuma ve Cumartesi günlerinde 5.Uluslararası Kırklareli Yayla Bolluk Hasat ve Bağ bozumu şenliklerini yapacağız. Altıncı ve yedincisinide yapmaya kararlıyız. Bu şenlik Festival alanında düzenlenecektir. Hedefimiz bu festivali her geçen yıl daha popüler hale getirmek. Zira bildiğiniz gibi Kırklareli’miz tarih öncesinden Üzüm şehri olarak biliniyordu ve amblemizde de üzüm salkımı var. Üzümcülük Bağcılık son zamanlarda canlanmaya başladı diyebiliriz. Zira aldığımız bilgiler Üzüm yetiştirmek ve bağcılığın zor olmasına karşın bir hayli iyi getirisi olduğu yönünde. Çiftçilerimizin  Buğday ve Ayçiçeğinden aldıkları fiyatlar ortada birde verim az olduğunda işleri iyicene zora giriyor. Alternatif şeylere yönelebilirler. Bildiğim kadarı ilede son on yıl içerisinde de ilimizde birçok kişinin bağcılık yapmaya başladığını biliyoruz. Amatörce yapılıyordu ancak Profesyonelce yapılmaya başlandığınıda görüyoruz” dedi. 
“Çalışmalar hızla devam ediyor”
Toplantıya daha sonra şu şekilde devam eden Çağlayan şunları söyledi: “Havaların iyi olması ile birlikte bizim yaptığımız çalışmalarda devam ediyor. İnci dere ıslah çalışmaları kapsamında kolektör çalışmalarımız var. Bildiğiniz gibi İl Trafik komisyonu kararı ve Belediye Meclisinin kararı ile Trafiğin akışını hızlandırmak için Karagöz göbeğinin düzenlenmesi devam ediyor. Onu okullar açılmadan bitirmek istiyoruz. Bu haftasonuna kadar bitirelim okullar açıldığında o hızlı trafiği ve tıkanan trafiği rahatlatalım istiyoruz.  Zaten bu trafikteki göbeklerin hepside benim zamanımda oldu. Tabii ki işleri yapmak bizim görevimiz. Bizim en büyük şansızlığımız son iki üç seneden beri biz yapıyoruz ardından TREDAŞ bir atarftan açıyor bir taraftan doğalgaz geçiyor aç kapa gibi oldu. Yapılıyor sonra yenidn bir şey çıkıyor. Hliyle vatandaş tüm yolu yapmış olasan bile ufak bir yer kalsın burasıda böyle bırakılır mı diyor. Bizim işimize ne olursa olsun yapmaya devam edeceğiz. En geç kalınan  yerlerden bir taneside Pınar Mahallesi orada biraz sıkıntılıyız. Ancak yakın zaman içerisinde orada da işler başlayacak ve süratli bir şekilde devam edecek.” 
“Kapalı Pazar yeri mutlaka yapılcak”
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan Kırklarelinde en çok merak edilen kapalı Pazar yeri ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Kapalı Pazar yeri mutlaka yapılacak. Önümüzdeki hafta içerisinde ilan edilir ve iki aylık süreç içerisnde de işin şekli belli olur. Bu yıl içerinde temelleri’de atılır ve büyük ihtimallede seçim sonrasında işlem bitmiş olur.Projenin içerisinde zabıta yerleri var tuvaletler var ve güzel ve iyi incelenmiş bir proje burada sosyal amaçlı şeylerde olacak oyun parkı gibi. Geçtiğimiz günlerde Pınarhisar daki Pazar yerini görme imkanım oldu gayet güzel bir şekilde yapılmış. Ancak bizim alanımız 12 bin metre karenin üstünde çok geniş bir alanımız var. Çelik konstrüksiyon ve projesi daha farklı. Pazarcıların bir kısmı istiyor bir kısmı istemiyor ancak şehrimizin nüfusu gün geçtikçe artıyor ve büyüyoruz. Şehrin tam ortasında Pazar yerinin olması hayatı birgün bile olsa olumsuz yönde etkiliyor. Değişim şart ve bu Kapalı Pazar yerinede insanlarımız zamanla alışacaklar”dedi.
“Bir üniversite şehri olma yolundayız” 
Başkan Çağlayan son olarak Kırklareli Üniversitesinde yapılan kayıtlar ve öğrenci sayısının bir hayli artmasına rağmen yine iyi bir şekilde istihdam edildiğini dile getiridi ve konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bildiğiniz gibi 2-6 Eylül 2013 tarihlerinde Kırklareli Üniversitesine kayıtlar başladı burada da Öğrencilere yönelik hizmetler vermeye başladık. Otogar ve Rektörlük bahçesindeki standımızla öğrencilere ve ailelerine yönelik değiş hizmetler verdik. Dışarıdan gelenler bu konuda bizleri takdir etti. Ancak Kırklareli’nde nedense bu kabul görmüyor ve insanlar sanki bir şey yapılmıyormuş gibi düşünüyor. Gelen öğrenci sayısı bir hayli artmış durumda. Geçmiş senelere oranla öğrenci yurtları artmış durumda. Kısacası bu konuda bir hayli yol kat etmeye başlanılmış şehrimizde. Ancak Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci konusunda yetersiz kalıyor. Kapasiteyi arttırmaları gerekiyor. Çünkü herkesin özel yurtlara verecek kadar parası olmayabiliyor. Bizim ilimize gelen öğrenci profili daha çok orta kesim vatandaş şekline uyuyor. Bu yüzden Kredi Yurtlar Kurumu yakın zamanda bu işe çözüm bulmalı. Önümüzdeki haftalarda esas manzara ortaya çıkacak ve o zaman neyin ne olduğunu anlayabileceğiz. Vatandaşlarımızında da öğrenciler konusunda yardımcı olmaları gerekiyor. Zira boş olan evleri varsa öğrencilere verebilirler. Şimdi biraz tereddütle yaklaşıyorlar ama öğrenci demek hareketlilik ve dönüşüm demek. Esnafımızda bu kanuda hazırlıklı olmalı. Bazı şeylerde minimum kazanç hesap etsinler. Çünkü sürekli dönüşüm olmaya başlayınca o minimum kazancın bile ne kadar büyük bir getirisi olduğunu görecekler. Daha önceleride söylemiştim bir öğrenci ilimizde okumaya başladıktan sonra bize emanet edilmiştir. Bizler Kırklareliler olarak onlara hem sahip çıkmalıyz hem de artık hemşeri gözü ile bakmalıyız” dedi. 
                                                                                             Serkan koçtürk
         

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here