Kırklareli Belediyesi’nden Sınır ötesi tanıtım atağı

1
Kırklareli Belediyesi, AB Proje Fonları’ndan yararlanıp şehrimizi ve kültürümüzü uluslararası alanda da tanıtmak ve sınır komşularımızla ortak kültürlerimizi yaşatmak için çalışmalara devam ediyor…
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi, AB Proje Fonları’ndan yararlanıp şehrimizi ve kültürümüzü uluslararası alanda da tanıtmak ve sınır komşularımızla ortak kültürlerimizi yaşatmak için çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda, başta Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere, bazı sınır ötesi ülkelerle de ortak projeler geliştiriliyor. 
Amaç; Ortaklar arasında başarılı ve uzun ömürlü kültürel işbirliğinin oluşturulması, yerel folklor mirasının korunması ve yaygınlaştırılması için daha fazla insanın motivasyonu ve sorumluluğu, iki sınır ötesi bölge arasında etkili ve sürdürülebilir bir “kültür köprüsü” kurulması için temel olarak farklı çeşitlilik ve çok katmanlı bir kültür mirasının tanıtımı, yerel kültür merkezlerinde uyarıcı yaratıcı amatör çalışma ile daha fazla faaliyetin oluşturulması ve tanıtımı, yeni kültürel ifade biçimlerinin kültürler arası diyalog ve tanıtımının teşvik edilmesi, farklı uluslararası festivaller ve kültür etkinliklerine katılımın işbirliği ile gerçekleştirilmesidir. 
Bu ana amaçlara uygun olarak Kırklareli Belediyesi, 6-7-8 Haziran 2014 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Svilengrad Şehri’ne davet edildi. 29 kişilik bir ekiple katınılan bu organizasyonda, Kırklarelimizi en iyi şekilde tanıtmış olmanın gururunu yaşıyor
Proje kapsamında organize edilen “Sınırları Olmayan Danslar ve Şarkılar Festivali” öncesi Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tahsin Gençay, Özel Kalem Müdürü Üzeyir Onur Koçtürk ve Basın Danışmanı Yüksel Zafer Can ile Svilengrad Belediye Başkan Yardımcısı Mariya Kostadinova’ ya bir ziyarette bulunuldu. 
İki sınır şehri arasındaki kültür ortaklığı ve ekonomik işbirliğinin gelişmesi için karşılıklı görüş alış verişinde bulunulan ziyaret sonrasında, Kırklareli Belediyesi Halkoyunları Ekibi’nin festival alanında sergilediği güzel oyunlar izleyenleri büyüledi. 
Yarışma kapsamı dışında özel olarak davet edilen Halkoyunları Ekibi, yine de “Jüri Özel Ödülü” alarak başarısını perçinlerken, renkli ve eğlenceli görüntülere sahne olan bu önemli ziyaret, karşılıklı plaket ve hediyelerin verilmesiyle son buldu. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here