Kırklareli Belediyesi’nden Davullu-Zurnalı Toplu Sözleşme

15
Kırklareli Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında 125 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi davul ve zurna eşliğinde imzalandı.
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi’nde çalışan işçileri kapsayan toplu iş sözleşmesini işveren adına Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, işçiler adına Genel-İş Sendikası Toplu Sözleşme Daire Başkanı Aladdin Öztürk, Genel-İş Sendikası Trakya Şubesi Başkanı Salim Şen ve diğer yöneticiler imzaladı.
Kırklareli Belediyesi, Fen İşleri Şantiyesi’nde yapılan Toplu Sözleşme Töreni’nde Genel-İş Sendikası Toplu Sözleşme Daire Başkanı Aladdin Öztürk 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olan Toplu İş Sözleşmesi’nin 2 yılık olduğunu ve 2012 yılı için yüzde 15, 2013 yılı için ise yüzde 12’lik bir zam artışı yapılacağını söyledi.
Öztürk, 2012 yılında bir işçinin ikramiyelerle birlikte 2 bin ila 2 bin 500 TL arasında, 2013 yılında ise 2 bin 500 ila 3 bin lira arasında maaş alacağını vurguladı.
Ülke olarak zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Öztürk, yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“İşçi sınıfının uzun yıllardır uğruna bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımlar AKP Dönemi’nde ellerinden birer birer alınmak isteniyor. Bununla da kalmıyorlar, yeni kazanılmış hakların ortadan kaldırılmasıyla birlikte diğer çalışmaları gündeme getiriyorlar. AKP Hükümeti’ne karşı muhalif yapan her kime baskı tehdit ve şiddetle geri püskürtülüyor, demokrasi mücadelesinin dışına çıkartılıyor. Dolayısıyla bu kazanımları biz kısa dönemde elde etmedik. Biz düşen görev, toplumun bütün kesimi ile dayanışmayı sağlamak, onlarla birlikte mücadeleyi ilmek ilmek örmekten geçiyor. Günlük yevmiyesi 81.95 liraya yükseldi. Aile Yardımı 150 TL, Çocuk Yardımı 25 TL, Sorumluluk Yardımı 150 TL olarak belirlendi. 2013 tarihinden itibaren de maaşlara yüzde 12 zam yapılarak, bu bağlamda işçi ücretleri 2 bin TL’den başlayarak kademeli olarak artacak.”
Kırklareli Belediyesi Av. Cavit Çağlayan ise, sendika yetkilileri ile uyum içerisinde olduklarını belirterek, görüşmelerde Türkiye’nin ve Belediye’nin mali durumu nazara alınarak uzlaşmanın sağlandığını kaydetti.
Çağlayan, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Sosyal Demokrat bir anlayış içerisinde, emeğe saygının partinin resmi ilkelerinden birisi olduğunu belirtti.
Toplu Sözleşme’ye katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek ise, emeğe değer veren bir partinin mensubu olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
DİSK Genel İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen de, sözleşmenin hayırlı olmasını diledi.
Tören sonrası davul-zurna çaldı (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.