Kırklareli Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi

15

Maaşlara 200 TL zam

Kırklareli Belediyesi ve Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri
Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) arasında 22 Şubat 2011 Salı günü 130
memuru kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

HABER MERKEZİ

Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın makamında düzenlenen imza töreninde Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tümbel-Sen) Genel Başkanı Vicdan Baykara yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Bugün toplu sözleşme imzalıyorsak vermiş olduğumuz hukuki mücadelenin yanında arkadaşlarımızın, sokaklarda, alanlarda yapmış oldukları etkinliklerinde çok büyük etkisi olduğunu bilmek durumundayız.
Arkadaşlarımız sokaklarda gaz bombaları yediler
Sadece hukuki alanda değil, aynı zamanda alanlarda, sokaklarda diğer kamu emekçileri ile birlikte çok önemli bir mücadele edilmiştir.  Yenilen her gaz bize bu masalarda toplu sözleşme olarak geri döndü. Saçları çekildi arkadaşlarımızın, çekilen her saç teli bize toplu sözleşme olarak döndü, bunları bilmek durumundayız. Bugünde burada vermiş olduğumuz mücadelenin bir ürünü olarak toplu sözleşmeyi imzalamaktayız. İmzalanan bu toplu sözleşme sadece Kırklareli’de çalışan arkadaşlarımızın cebine girecek olan bir para olarak algılanmamalıdır. Bu toplu sözleşme aynı zamanda ekonomikçilerin vermiş oldukları toplu sözleşme mücadelesine önemli bir katkıdır” dedi.
Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’da Tümbel-Sen ile 4 yıl önce yine toplu sözleşme yaptıklarını ancak, Sayıştay müfettişleri tarafından bu sözleşmenin uygun olmadığının kendilerine bildirilmesi üzerine dondurduklarını bildirdi.
Bu dönem yaptığımız görüşmeler olumlu sonuçlanarak dondurulan sözleşmeyi tekrardan yenilediklerini ifade eden Başkan Çağlayan şunları kaydetti:
“Şartlarda biraz daha iyileştirme yaparak yeniledik.  Bundan sonra memurlarımızın daha mutlu olacağına inanıyoruz. Belediyemizin mali imkanları dahilinde ödeme yapabiliriz. Gönlümüzün istediği kadar veya bir insanın şehirde yaşaması için gerekli bilhassa çocuk sahibi ailelerin geçinebileceği bir para değil. Ama hiç yoktan rahatlatıcı bir ilave oldu. Bizim bundan sonraki beklentimiz onlarında memur olarak belediye işlerini daha düzgün yapmaları. Normal işlerini istiyoruz, sözleşme yaptık diye ilave bir iş istemiyoruz. Daha gönülden takip etmeleri, daha severek çalışmaları, bir birleri ile daha dayanışma ve uyum içinde olmalarını arzu ediyoruz” dedi.
kendisinin bir anne olduğunu,savaş ve şiddet istemediklerini söyledi.
Yapılan imza töreni sonrasında demokratik tepkisini koyan insanların üzerine şiddet uygulamak doğru bir yöntem değildir diyen Baykara;
“Elbette ki biz sendikalar olarak demokratik tepkilerimizi koyuyoruz. Biz Türkiye’nin demokrasiyle yönetilmesini istiyorsak demokratik yapısını koyan çalışanların, işçilerin kamu emekçilerinin biber gazı ve şiddetle karşılaşmasını elbette olumlu bulmuyoruz. Demokrasi insanların demokratik tepkilerini özgürce koyabileceği bir düzendir. Böyle bir düzenin yaşayabilmesi de bunların hoşgörüyle karşılaşmasıyla mümkündür. İnsanların mutlu ve özgür yaşayabileceği bir ülke istiyoruz. Türkiye’ye bu olaylar sıçramasın. Sokaklarda insanların öldüğü, insanların gerçekten yok olduğu, özgürlüklerin sınırlandığı, açlık sınırlarının üzerinde kötü koşullarda kötü bir sitem ya da bir ülke bizim özenimiz olamaz. Türkiye’ye böyle bir şeyin sıçramasını istemiyoruz.  Emekten, emekçiden, demokrasiden, insan haklarından bu ülkede yaşayan yoksul halkın derdine çare olacak siyasi atmosferin oluşmasını istiyoruz. Bugüne kadar mevcut AKP yönetiminde büyük sıkıntılar yaşadık. Çıkarılan ve çıkarılmakta olacak bütün düzenlemelerin tamamı çalışanların aleyhine çıktı. Bu nedenle AKP emekten ve emekçiden yana bir tutum sergilemiyor ve onların yanında bir siyasi iktidar değil. Sendikalar ve emekçiler olarak beklentilerimiz bizlerin sorunlarını çözebilecek çalışanların hak ve çıkarlarını genişletecek bir siyasi iktidarın olması bizim dileğimizdir. Burada toplu sözleşme masasına bizi oturtan elbette verilen mücadeledir. Mücadele 1980’lerin sonunda başlayıp, halen devam etmekte olan bir mücadeledir. Türkiye’nin birçok yerinde konusunda adım attıran bu mücadeledir. Burada da bu mücadele içerisinde olan bütün arkadaşlara da teşekkür ediyoruz. Bu mücadeleyi de birlikte verdiler ve Kırklareli Belediyesi’ndeki arkadaşlarımızın çabalarını sonuçlarını almış oldular” dedi.
İmzalanan toplu sözleşme ile Kırklareli Belediyesinde çalışan işçilerin maaşlarına 200 TL zam yapılırken, Ramazan Bayramında 200 TL, Kurban Bayramında 200 TL, Yılbaşı 200 TL, yıllık izinlerde 200 TL, evlenme yardımı 500 TL, yeni doğan çocuklar için 200 TL, görev esnasında kaza sonucu ölüm yardımı bin TL, anne-baba, eş ve çocukların ölüm yardımı 200 TL, İlköğretimde okuyan çocuk için 175 TL, Ortaöğretimde okuyan çocuk için 225 TL, Üniversite ve yüksek okulda okuyan çocuklar için 500 TL, ödeme yapılacağı kaydedildi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here