Kırklareli Belediyesi’nde ”İhaleye Fesat Karıştırma”operasyonu

12
Kırklareli Belediyesi’nde 17 Mart 2011 Perşembe günü Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ekipleri, ”İhaleye fesat karıştırmak” suçundan arama yapıldı.

 

HABER MERKEZİ

Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul’da eş güdümlü olarak yürütülen operasyonda Kırklareli Belediyesi’nden 4, Kırklareli esnaflarından 5 kişi olmak üzere, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul’dan toplam 26 kişi , ”İhaleye fesat karıştırmak” suçundan gözaltına alındı.
Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ekipleri tarafından Sabah saat 09.00’da başlayan incelemeler devam ediyor.
”Ben Kırklareli Belediyesi’nin ihalelerinde bir fesat olacağını sanmıyorum. Arkadaşlara güveniyorum” diyen Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, gerçekleştirilen operasyonla ilgili şu açıklamayı yaptı;
 “Operasyon ile ilgili ihbar olduğu ben sanmıyorum ve hatta telefon dinlemesi olduğunu bile sanmıyorum. Başka sebeplerde olabilir. Bizim ihalelerimizde bütün fiyatlar düşüktür. Pek bir şey çıkacağını sanmıyorum. İhaleleri ihale komisyonları yapıyor başkanla ilgisi yok biliyorsunuz. Şuanda destek hizmetleri biriminde arama yapılıyor. Komisyonlar farklı olabilir hazırlıkları destek hizmetleri birimi yapıyor. Sorgu olacağına göre gözaltı önemli değil ama tutuklama yok şuanda. İfade almadan da dosya tamamlanamayacağına göre ifade almak için sanıyorum 7-8 kişi götürülecek. Ben ihaleyi yapan arkadaşlara güveniyorum. Ortada ucuz bir ihale varsa ve kar yoksa menfaat nasıl olabilir. İhaleye fesatta kendine bir menfaat temin etmesi lazım suçun oluşması için. Ben Kırklareli Belediyesi’nin ihalelerinde bir fesat olacağını sanmıyorum. Kırklareli belediyesinde arama yapılsın diye bir ihbar da olmuş olabilir. Şuan için konu emniyet aşamasında, emniyet değerlendirme yapıyor. İhbar olduğu zaman emniyet görevini yapacak. Emniyetin bir duyumu ile de olabilir ama muhtemelen yazılı bir şey vardır diye düşünüyorum. Benim bildiğim kadarıyla yazılı ihbarda şart değil, bir duyum üzerine de arama yapılabilir. Biz çoğu ihalelere kendimiz polis çağırıyoruz. İhale miktarı yüksekse, kalabalık oluyorsa kendimiz polis çağırıyoruz. Bazen yazılı, bazen sözlü bazen de telefon ile arayarak söylüyoruz. Zaman zaman ihale dosyalarını kendimiz veriyoruz” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ile konuyla ilgili görüştü.
Hiç bir şeyden haberlerinin olmadığını ifade eden Dibek; “Ankara’da toplantımız var gizli bir soruşturma yapıldığı bilgisini aldım. Bende ne olabilir diye düşünüyorum. Belediyemizin ve arkadaşlarımın yasalara uygun şekilde çalıştıklarını biliyorum. Bilindiği gibi Kayseri ve Elazığ Belediyelerinde operasyon yapmışlardı. Açıkçası Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerde bu tür operasyonların olacağını düşünüyordum. Ben arkadaşlarıma güveniyorum” dedi.
Belediye binasında yapılan incelemeler devam ediyor. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.