Kırklareli Belediyesi ikinci el oto galericileri kaderiyle başbaşa bıraktı

11
Kırklareli Belediyesi ikinci el oto galericileri kaderiyle başbaşa bıraktı

Geçtiğimiz aylarda Içişleri Bakanlığı’nın ikinci el oto galerilerinin şehir merkezlerinden uzakta bir bölgeye taşınmasını zorunlu kılan kararıyla ilimizdeki galeriler, Süpürgeciler Sitesi diye adlandırılan alana taşınmıştı.

Şehir merkezindeki dükkanlarını bırakarak belediyenin göstermiş olduğu dükkanlara geçen ve aylık kiraları 200 TL olan oto galericiler, maalesef taşınmalarının üzerinden aylar geçmesine rağmen kaderleriyle başbaşa bırakıldıklarını söylediler.

Galericilerin giderek artan mağduriyetlerini yerinde görmek ve kendileriyle görüşmek için bölgeye giden muhabirlerimiz, görüşmeler bitip alandan çıktıktan sonra 15 dakikadan fazla bir süre ayakkabılarını temizlemek zorunda kaldılar. Çünkü oto galeri alanı deyim yerindeyse çamur deryasına dönmüştü. Galeri sahipleri bu ve buna benzer birçok sıkıntılarını şu sözlerle dile getirdiler:

“Bakanlığın almış olduğu karar neticesinde şehir içindeki dükkanlarımızdan ayrıldık. Belediye bize bu alanı uygun gördü. Buralara taşındık. Aylardır dile getirdiğimiz sorunlara hiç kimse kulak vermiyor. Kırklareli Belediyesi’nin çalışmaları çok zayıf. Yetersiz kalıyor. Bizler burada ticaret yapıyoruz. Sattığımız otomobilleri görmeye müşterilerimiz geliyor. Ancak gelenler çamur içinde gezmek istemediği için ya görmekten vazgeçiyor ya da gezdiğine pişman oluyor. Belediye bizleri buraya getirtti, bıraktı gitti. Hiç bir sorunumuzla doğru düzgün ilgilenmedi. Zor bela arazinin dışına çit çektirdik. Girişte bir güvenlik kulübesi var ama içinde görevli yok. Belediye bunu da bizim sırtımıza yükledi.”

Galeri sahipleri defalarca dile getirdikleri refüj sorununu bir kez daha yineleyerek, bu sorunun neden hala giderilmediğine de anlam veremediklerini şu cümlelerle söylediler:

“Bu bölgeye gelip giriş yapmak isteyen birisi, 1 km’den fazla yol giderek, 200 konutlar muhitindeki un fabrikasının önünde yeralan kavşaktan dönmek zorunda kalıyor. Bazende işi acele olan vatandaşlar ters şeritten girerek buraya ulaşmaya çalışıyor. Bu konuyu onlarca kez belediyeye söylemiş, yazmış ve dile getirmiş olmamıza rağmen hala bir çözüm bulunamadı. Refüjü bizim giriş yerimize paralel olarak bölerseler, hem buraya gelenler, hem de bizler biraz rahat edeceğiz. Insanların ne mecburiyetleri var da buraya girmek için 1 km aşağıdaki kavşaktan dönmek zorunda bırakılıyorlar?”

Bölgede yaklaşık 5 gündür kanalizasyon çalışması yapıldığını söyleyen galericiler, bu çalışmaların da yavaş ve ihmallerle ilerlemesi yüzünden perişan olduklarını dile getirerek, “Bu çalışmaların düzgün yapılmaması yüzünden arazi çamur deryasına döndü ve 3 tane araç hendeğe düştü. Plan olarak burası bir girişten bir de çıkıştan oluşuyor. Ancak hem çamur nedeniyle, hem de refüjün bölünmemesi sonucu giriş-çıkış diye bir uygulama olmuyor. Araçlarımızı sergilediğimiz arazi acınacak halde ve pislik içinde. Belediye bu kadar mı aciz durumda? Buraların hali ne olacak?” diye konuştular.

Aylardır tuvalet imkanı olmayan bölgede nihayet bir tuvalet yapılmaya başlandığını ancak onun da yetersiz kalacağını ifade eden galericiler, “20’den fazla dükkan olan bir bölgede tam orta noktada bir yere tuvalet yapılıyor. Bizim istediğimiz daha fonksiyonel bir yapı olmasıydı. Çünkü buradaki dükkanlara gelen müşterilere de cevap verecek nitelikte olması gerekirdi. Ayrıca dükkanlarımızda su tesisatımız yok. Kış gününde elimizi yüzümüzü yıkamak için dışarıya mı çıkacağız? Bu sorunlarımızın giderilmesini istiyoruz.” dediler.

Kapalı Pazar yeri yapılırsa galericiler ne olacak?

Bu soruyu galericilere yönelttiğimizde aldığımız cevap şöyle oldu: “Buraya Kapalı Pazar Yeri yapılması durumunda bize ilk olarak ‘Burası haftanın 6 günü sizin, 1 günüz bizim olacak’ dediler. Daha sonrasında ise yerleşmeye başladığımızda burada her ihtiyaca yönelik dükkanlar açılacağını duyduk. Zaman ilerledikçe farklı söylentiler de oldu. Bakkal, manav gibi dükkanların açılacağına dair. Ancak şu anda gördüğünüz üzere çok sayıda çay ocağı var. O arkadaşlarımız da belediyenin burayı işlek bir ticarethane alanı gibi olacakmış gibi göstermesi nedeniyle bu işe giriştiler. Şimdi onca çay ocağı kime satış yapacak? Eğer buraya Kapalı Pazar Yeri yapılırsa, belediye tabiri caizse başımızın çaresine bakmamızı istiyor. Ancak ne olursa olsun, buradan da çıkartılırsak bizlere yer göstermek mecburiyetinde. Aksi halde tekrar şehir merkezine dükkan açmak durumunda olacağız.”

Belediyenin ihmalkarlığının faturası esnafa yansıyor

Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın oldu bittiye getirdiği ikinci el oto galericilerin yaşadığı sorunlar, belediyenin vatandaşlarına ve esnafına ne kadar duyarsız kaldığını bir kez daha gözler önüne serdi. Kapalı Pazar Yeri yapmaya karar veren belediye, ilk önce buradan süpürgecileri çıkardı. Ardından Karaumur Caddesi’ndeki manavların buraya taşınmasına karar verdi. Ilerleyen süreçte ikinci el oto galericiler buraya getirildi. Manavların getirilmesinden vazgeçildi, süpürgeciler tekrar geri döndü. Bu anlamsız karar değişliklikleri arasında Kapalı Pazar Yeri projesi de unutuldu, unutturuldu. Şu anda oraya emrivaki bir şekilde getirttiği esnaflardan kira alan Kırkalreli Belediye Başkanlığı’nın hiçbir çalışma yapmadığını muhabirlerimiz kare kare görüntüledi. Ikinci el oto galeri pazarı olarak kullanılan bölge harabelikten, çöpten, çamurdan gezilemez, kullanılamaz bir hale gelmiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here