“Kırklareli Belediyesi İhale Yolsuzluğu Operasyonu”nda son durum 16 zanlı tutuklu yargılanacak

18
Kırklareli Belediyesi’nde ‘İhaleye Fesat Karıştırmak’ suçu iddiasıyla;
Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul’da düzenlenen eş zamanlı
operasyonda 26 kişi gözaltına alınmıştı. 9 kişinin ifadelerinin
alınmasının ardından, 1 kişi çıkarıldığı nöbetçi mahkemece suçsuz
bulunarak serbest bırakıldı. Nöbetçi mahkeme tarafından 16 zanlı ise
tutuklanarak Kırklareli E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

 

HABER MERKEZİ
“İhaleye Fesat Karıştırma” iddiasıyla Kırklareli Belediyesi, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul’da 17 Mart 2011 Perşembe günü; Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ekipleri tarafından düzenlenen eş zamanlı operasyonda yapılan arama sonrası Kırklareli Belediyesi’nden 8 kişi olmak üzere toplam 26 kişi gözaltına alınmıştı.
Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ekipleri tarafından Kırklareli Belediyesi’nde sabah saat 09.00’da başlayan incelemelerin ardından ‘İhaleye Fesat Karıştırma’ iddiasıyla 8 kişi gözaltına alınmasının ardından ”Ben Kırklareli Belediyesi’nin ihalelerinde bir fesat olacağını sanmıyorum. Arkadaşlara güveniyorum” diyen Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, gerçekleştirilen operasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamasında;
“Operasyon ile ilgili ihbar olduğu ben sanmıyorum ve hatta telefon dinlemesi olduğunu bile sanmıyorum. Başka sebepler de olabilir. Bizim ihalelerimizde bütün fiyatlar düşüktür. Pek bir şey çıkacağını sanmıyorum. İhaleleri ihale komisyonları yapıyor başkanla ilgisi yok biliyorsunuz. Şu anda destek hizmetleri biriminde arama yapılıyor. Komisyonlar farklı olabilir hazırlıkları destek hizmetleri birimi yapıyor. Sorgu olacağına göre gözaltı önemli değil ama tutuklama yok şuanda. İfade almadan da dosya tamamlanamayacağına göre ifade almak için sanıyorum 7-8 kişi götürülecek. Ben ihaleyi yapan arkadaşlara güveniyorum. Ortada ucuz bir ihale varsa ve kar yoksa menfaat nasıl olabilir. İhaleye fesatta kendine bir menfaat temin etmesi lazım suçun oluşması için. Ben Kırklareli Belediyesi’nin ihalelerinde bir fesat olacağını sanmıyorum. Kırklareli Belediyesi’nde arama yapılsın diye bir ihbar da olmuş olabilir. Şuan için konu emniyet aşamasında, emniyet değerlendirme yapıyor. İhbar olduğu zaman emniyet görevini yapacak. Emniyetin bir duyumu ile de olabilir ama muhtemelen yazılı bir şey vardır diye düşünüyorum. Benim bildiğim kadarıyla yazılı ihbarda şart değil, bir duyum üzerine de arama yapılabilir. Biz çoğu ihalelere kendimiz polis çağırıyoruz. İhale miktarı yüksekse, kalabalık oluyorsa kendimiz polis çağırıyoruz. Bazen yazılı, bazen sözlü bazen de telefon ile arayarak söylüyoruz. Zaman zaman ihale dosyalarını kendimiz veriyoruz” demişti.
Yapılan operasyon günü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’de Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ile konuyla ilgili görüşerek hiçbir şeyden haberi olmadığını belirtmişti.
Yapılan incelemelerin ardından ihale dosyaları detaylı incelenmesi amacıyla Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi’ne götürülmüştü.
İddia üzerine gözaltına alınan şahıslar 21 Mart 2011 Pazartesi günü sabah erken saatlerde adliyeye sevk edildi. Kırklareli Başsavcılığı’nda alınan ifadelerin ardından suçsuz olduğu belirlenen Kırklareli Belediyesi’nden Merdol Bulut, Ali Sinan Demirel, Hadise Gezer ve Sibel Çoban beraberinde 5 kişi de serbest bırakıldı. Suçsuz olduğu kanaatine varılarak serbest bırakılan Hadise Gezer; “Çocuğuma kavuşacağım, çok mutluyum. Heyecandan konuşamıyorum” dedi.
Alınan ifadelerin adından 26 kişiden 9’u serbest bırakılarak kalan 17 şahıs nöbetçi mahkemeye çıkartıldı.
Mahkeme tarafından suçu olmadığı belirlenen 1 şahıs daha serbest bırakılarak 1 Belediye Meclisi üyesi ve 2 müdüründe bulunduğu 16 kişi tutuklandı.
Zanlılardan, Belediye Meclisi üyesi Koray Çelikkanat, Kırklareli Belediyesinde Şube Müdürleri Semih Tuna ve Hakkı Yalçın, Özgür Karaoğlu, Barış Güne, Gökhan Sağlık, Cemal Bektaş, Seyit Sincap, Ali İsmail Çebioğlu, Seyhan Şen, Miray Nilay Özcan, Selim Bakırcı, Recep Aydın, Mehmet Fatih Şen, Oktay Pakır ile Mehmet Çebi, ”İhaleye fesat karıştırmak” suçundan tutuklanarak, Kırklareli E Tipi Cezaevine konuldu.
Kırklareli Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla 17 Mart’ta düzenlenen operasyonda, Kırklareli Belediyesi’nde bulunan bilgisayarlardaki bilgileri kopyalayan polis, bazı evraka el koymuştu. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here