Kırklareli Belediyesi 2 gün boyunca şenlendirdi

30
Kırklareli Belediyesi ve Kırklareli Kent Konseyi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Uluslararası Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağ Bozumu Şenliği” 26-27 Eylül 2014 tarihlerinde yapıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi ve Kırklareli Kent Konseyi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Uluslararası Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağ Bozumu Şenliği” 26-27 Eylül 2014 tarihlerinde yapıldı.
Şenliğin ilk günü olan 26 Eylül 2014 Cuma günü saat 17.00’de Vilayet Meydanı’ndan başlayan Kortej Yürüyüşüne; Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu başta olmak üzere, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Büyük Mandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, İnece Belediye Başkanı Şahabettin Vardar, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı ve çok sayıda davetli katıldı.
Vilayet Meydanı’ndaki kortej yağmur altında yürüyüşüne Belediye çalışanların dağıttığı yağmurluklarla korunmaya çalıştılar rengarek yağmurluklarla adete gökkuşağına dönen katılımcılar davullar eşliğinde, coşkulu bir şekilde Papazın evine doğru yola çıktılar. Papazın Evi’nde ‘’Doğanın Sarı Gelini Ayçiçeği’’ sergisinin açılışını yaptı.
* Yayla Parkı açıldı
Şenlikler kapsamında Yayla Parkı’nın da açılışını yapıldı. Burada bir konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, şenliğin önemine vurgu yaptı. 
Kesimoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Trakya’da sonbaharın gelişi demek; tarım işlerinin bitmesi, ürünün hasat edilip ambarlarda yerini alması, kışlıkların hazırlanması ve bağ bozumu demektir. Baharın gelişini, doğanın uyanışını coşku ile kutlayan yöre halkımız, hasat mevsiminde emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu da yaşar. Bu derin köklerimizden beslenen sonbahar kutlamalarına renk katmak için Belediyemiz ve Kent Konseyimiz olarak "Kırklareli Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenliği"nin bu yıl 6.’sını düzenliyoruz. ‘’Üzüm kenti" diye anılan Kırklareli’miz de yıllar geçtikçe kimlik kazanan şenliğimiz bu yılda, ismine yakışır bir şekilde kutlanacaktır. Bu programımızı hazırlarken Kırklareli’nin tarımdan beslenen dokusu ve kentin sosyo ekonomik kimliği ile örtüşen bir program olmasına dikkat ettik. Kırklarelimiz,100 yıl öncesine dayanan bağcılık alanında dünyaca ünlü bir kent olma özelliğini taşıması dolayısıyla biz bu şenliğimize çok önem veriyoruz. Son yıllarda üreticilerimiz, bağcılıktan ziyade buğday ve ayçiçeği ekimlerine önem vermeye başladılar. Şunu da gözlemliyor ve izliyoruz. Bağcılık alanında gelişmeler var. Bağcılığı sürdürmek isteyen vatandaşlarımızda var. Biz bu konuda bağcılığı canlandırmak adına elimizden gelen desteği vermeye hazırız. 
Vatandaşlarımızın ve üreticilerimizin bu şenliğe sahip çıkmaları gerekiyor. Onlar sahiplendikçe bu şenliğimiz daha da büyüyecektir”
* “Yayla Mahallesi Kültür Merkezi olacak”
Yayla Mahallesi’ni Kırklareli’nin kültür merkezi yapmayı istediklerinin altını çizen Kesimoğlu” Başkanlık görevime geldiğimden bu yana Yayla Mahallesi’ni Kırklareli’nin Cazibe Merkezi yapacağımı ifade ediyorum. Burası, Kırklareli kültürünün merkezi haline gelecektir. Bu konuda da çalışmalarımıza başladık. Trakya Kalkınma Ajansı ile ortak bir çalışma yaparak Yayla Meydanı ve Yayla Parkı düzenlemesine başladık. Yayla Parkımızın çevresinde bulunan eski Yunan, Bulgar ve Türk evlerinin aslına uygun restore etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün parkımızın açılışını hep birlikte yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Bunun yanı sıra bu meydan bir Kent Müzesi’ de kazandıracağız. Onun içinde Trakya Kalkınma Ajansı ile gerekli protokolleri imzaladık. Bu Müzemizi de hep birlikte yine coşkulu bir şekilde açacağız ve kentimize kazandıracağız. Son olarak böyle bir kutlamanın içinde olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. “6. Kırklareli Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenliği"nin adına yakışır şekilde şenlik içerisinde geçmesini diliyor, bu etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutluyorum’’
Kesimoğlu’nun ardından Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’te bir konuşma yaparak şenliğin önemİne vurgu yaptı.  Konuşmaların ardından Yayla Parkı’nın açılış kurdelesi kesildi ve ardından vatandaşlara üzüm ikram edildi. Açılışın ardından Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, şenlik kapsamında stant açan esnafları tek tek gezerek ürünlerini de inceledi.
* Faruk Yılmaz ve Faruk Demir  şarkıları ile geceye damga vurdu
Şenlikler kapsamında aynı gün saat 20.30’da Faruk Yılmaz ve Faruk Demir Rektörlük Kültür Merkezi’nde bir konser verdi. Yılmaz ve Demir söyledikleri şarkılar ile Kültür Merkezi’ni dolduranlara unutulmaz bir gece yaşattı. Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu sahneye davet eden Yılmaz, Kesimoğlu ile birlikte bir şarkıda seslendirdiler. “Üflediler Söndüm” şarkısını seslendiren Kesimoğlu, izleyenlerden büyük alkış aldı. Program ayrıca Tek Rumeli Tv’den de canlı olarak yayınlandı.
* Yabancı Gruplar Coşkuyu Arttırdı
Program kapsamında Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen halk oyunları grupları sergiledikleri gösteriler ile salonda coşkuyu zirveye ulaştırdılar. Birbirinden renkli gösteriler ile Kırklareli halkını hem eğlendirdiler hem oynattılar. Yabancı grupların yanı sıra Kırklareli Belediyesi Halk Oyunu Grubu da izleyenlerden tam not aldı.
* Şenliğin ikinci günü olan 27 Eylül Cumartesi günü de etkinlikler gözdoldurdu
“6. Uluslararası Kırklareli Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağ Bozumu Şenliği” 27 Eylül 2014 Cumartesi günü 14.00-17.00 arasında Yayla Parkı’ndan Rumeli TV’de Canlı yayınlanan “Ramço ile Sefalar Getirdiniz” progrmaı ile devam etti. 
* Üsküp’te Bağcılar Bilgilendirildi 
Kırklareli Belediye ve Kent Konseyi işbirliği ile bu yıl 6.’sı düzenlenen Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri kapsamında Üsküp beldesinde bağcılara yönelik panel düzenlendi. Üsküp Belediye Salonu’nda düzenlenen panele Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Gençay katıldı. Panelde Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Ali Kiracı, Ziraat Yüksek Mühendisi Erhan Solak, katılımcıları Bağ Hastalıkları, Zararları ve Mücadele Yöntemleri ile Bağcılığın Ekonomideki yeri konusunda bilgilendirdiler.
* Ziraat Mühendisleri Odası “Toprak, Su ve Çevre” Paneli düzenlendi
Şenlikler kapsamında Ziraat Mühendisleri Odası Kırklareli Şubesi tarafından “60. Kuruluş Yıldönümü” kapsamında saat 16.00’da Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde “Toprak, Su ve Çevre” konulu bir panel düzenlendi. Panelin açılış konuşmasını Ziraat Mühendisleri Odası Kırklareli Şube Bşakanı Dr. Erol Özkan’ın yapmasının ardından panele katılan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu bir konuşma yaparak çevrenin önemine değindi. CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin’de katıldığı panel; Prof. Dr. Yeşim Ahi, Yrd. Doç. Dr. Duygu Boyraz ve Dr. Fatih Bakanoğulları’nın sunumları ile sona erdi.
* Kırklareli’de Mehmet Erdem Rüzgarı Esti 
Kırklareli’de 6.’sı düzenlenen ‘’Uluslararası Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağ Bozumu’’ şenlikleri kapsamında son gün olan 27 Eylül 2014 Cumartesi günü saat 21.00’de Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda sahne alan ünlü sanatçı Mehmet Erdem, Kırklarelilileri coşturdu. Kırklarelili hayranlarının karşısına çıkan Mehmet Erdem, söylediği bir birinden güzel parçalarla hayranlarına unutulmaz bir konser verdi.
* Kesimoğlu; “Siz gençlerle birlikte olmaktan onur duyuyorum”
Konser öncesi bir konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet siyam Kesimoğlu, Kırklareli Belediyesi olarak gençlere çok önem verdiklerini belirtti.
Kesimoğlu; “Burada bir çok genç arkadaşımızı görüyorum. Onların gözlerindeki parıltıyı yüreklerindeki heyecanı buradan hissedebiliyorum. Heyecanlı bir gençliğe ihtiyacımız var. Bu ruhu bu heyecanı diri tutan sizlerle bir araya gelmek benim için mutluluk verici.  Sizlerin heyecanı, sizlerin varlığı Kırklareli’nin yarınları için umut veriyor. Sizden bu heyecanınızı ve coşkunuzu kaybetmemenizi istiyorum. Gençlerimiz bizim için çok önemli, onları kesinlikle göz ardı etmemeliyiz. Biz Kırklareli Belediyesi olarak gençlerimize yönelik birçok çalışmaya imza atmak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Böyle bir gençliğe sahip olma, böyle bir gençlikle bu salonu doldurmak, bir araya gelmek benim ve mesai arkadaşlarım için onur verici bir durumdur. Geleceğimizin teminatı olan gençlerin sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerin içerisinde olmalarını sağlamak adına girişimlerde bulunuyoruz. Bu gece ki etkinliğimiz ile gençlerimizin biraz olsun eğlenmelerini, Kırklareli’mize yeni gelen Üniversite öğrencilerimizin de kaynaşmasını istedik. Belediyemizin kapısı her zaman sizlere açıktır. Hiç çekinmeden sıkılmadan kapımızı çalabilirsiniz. Ben hep şunu söylüyorum ‘’Benim olan sizindir. Yârin yanağından gayrı’’.  Şunu unutmamanızı istiyorum. Biz büyük bir aileyiz. Biz sizlere güveniyoruz. Sizin başarılarınız bizim için büyük gurur ve övünç kaynağı olacaktır. Siz gençlerin bize verebileceği en büyük hediyede budur. Son olarak bu akşam bize şarkıları ile destek veren ve şenliğimize büyük coşku katan Mehmet Erdem’e de sizin huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Ulu Önder Mustafa Atatürk’ün şöyle bir sözü var "Efendiler; hepiniz milletvekili olabilirsiniz; bakan olabilirsiniz; dahası, Cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Ama sanatçı olamazsınız". Mehmet Erdem arkadaşımızda kısa sürede ne kadar yetenekli bir sanatçı olduğunu yaptığı başarılı çalışmalar ile tüm Türkiye’ye gösterdi. Şenliğimize renk kattığı için, bizi kırmayarak aramızda olduğu için kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum’’ diyerek sözlerini tamamladı.
* Mehmet Erdem Kırklarelilileri coşturdu
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun konuşmasının ardından herkesin merakla ve heyecanla beklediği sanatçı Mehmet erdem sahneye geldi. Sanatçıya daha yakın olmak isteyen hayranları sahne ile konser alanı arasında gerek fotoğraf makineleriyle gerekse cep telefonlarıyla görüntü çekmek için büyük bir uğraş verdi. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan Mehmet Erdem hayranlarına güzel bir gece yaşattı.
Mehmet Erdem Kırklareli’de kendisine gösterilen ilgiden son derece memnun olduğunu belirtip, önemli olanın kendisi için hayranlarının güzel anlar yaşaması olduğunu söyledi.
Hayranlarının yoğun alkış temposuyla sahneye çıkan ve büyük ilgi gören Mehmet Erdem, kendisini Kırklareli’ye davet eden Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu’na teşekkür edip yine hayranlarının yoğun alkışlarıyla sahneden ayrıldı.  (Kadir Sinici-Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here