Kırklareli Ata’sının gelişini coşku içinde kutladı

15
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ne Gelişi’nin 80.
Yıldönümü münasebeti ile 20 Aralık 2010 Pazartesi günü bir kutlama
programı gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ
Saat 14.00’da Kırklareli Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan programa; Kırklareli Valisi Muammer Muşmal, Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, çok sayıda resmi kurum müdürleri ile öğrenciler katıldı.
Çelenk sunumunun ardından okul öğrencileri açtıkları devasa Türk Bayrağı ile askeri bando eşliğinde İstasyon Caddesi’nde bir geçit töreni gerçekleştirdi.
Programın devamı Saat 14.30’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan buradaki programda Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma gerçekleştirerek şunları kaydetti;
“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin ilk Cumhurbaşkanı’dır. Kendisi zaman zaman gezilere çıkmıştır. Bu gezilerdeki amacı ülke sorunlarını ve bu sorunlar ile ilgili önerileri sadece Ankara’daki bürokratlardan derleyip toplamak değil, memleket sorunlarını bizzat yerinde incelemek ve vatandaşlar ile doğrudan temaslar kurarak sorunların hepsini vatandaşlardan dinlemektir. Bu davranışlar Mustafa Kemal Atatürk’ün ne kadar halkçı bir lider olduğunu ortaya koymuştur.
Kırklareli’nin sorunlarını da yerinde incelemek için Kırklareli’ne gelen Atatürk, Kırklareli’ne önem verdiğini göstermek için yanında üst düzey yöneticiler ile Kırklareli’ne ziyaret gerçekleştirmiştir. Resmi ziyaretini Kırklareli Valiliği’ne yaptıktan sonra belediye başkanlığına, siyasi bir kuruluş olan Cumhuriyet Halk Fıkrası’na yani bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Türk Ocağı’na ziyaretler yapmıştır.
Yapılan ziyaretler ile Atatürk halk ile konuşmuş, onlara gerekli cevapları vermiştir. Atatürk’ün; “Kırklareli halkını memleket meseleleri ile gayet alakalı gördüm.” sözü bizim için söylediği önemli sözlerden birisidir. Bugünde Kırklareli halkı memleket meseleleri de halen alakalıdır. Buda gösteriyor ki; Kırklareli halkı halen Atatürk Cumhuriyeti’ne, İlkelerine ve Devrimlerine sahip çıkmaya devam etmektedir. Böyle bir şehrin belediye başkanı olmaktan da özel olarak gurur duyuyorum.”
Başkan Çağlayan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli ziyaretinde kendisine hardaliye ikram edildiğini, Ata’nın da bu içeceği ticari alana taşınması gerektiğini söylediğini belirtti. Son yıllarda Hardaliye’nin ticari bir hale getirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Çağlayan’ın Atatürk’ün Kırklareli ziyaretini sona erdirdikten sonra Edirne’ye geçtiğini belirtti.
Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Türkan Doğruöz programda Atatürk’ün Kırklareli’ne gelmezden önceki hazırlıkları, Kırklareli’ne gelişi ve Kırklareli Valiliği, Askeriye, Kırklareli Belediyesi, Cumhuriyet Halk Fıkrası, Türk Ocakları, Okullara yaptığı ziyaretleri slayt eşliğinde anlattı. 20 Aralık tarihinin Kırklareli için önemli olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Doğruöz, 20 Aralık 1924’te “Kırkkilise” isminin “Kırklareli” olarak değiştirildiği belirtti.
Programda Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Melis Üzülmez “Mustafa Kemal’i Gördüm” isimli şiiri seslendirdi. Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişini simgeleyen Türk Bayrağı’nı Kırklareli Valisi Muammer Muşmal’a takdim etti.
Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişinin 80. yıl dönümü ile ilgili Kompozisyon Yarışması’nda dereceye giren Kırklareli Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Elem Engin, Kırklareli İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nursena Ergine Oğuzlu ve Kırklareli Anadolu Lisesi öğrencisi Buket Dedeoğlu’na ödüllerini Vali Muşmal, Başkan Çağlayan ve Tuğgeneral Yayla, takdim etti. Program yapılan ödül törenin ardından sona erdi. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here